Vi efterlyser. Bilder, program, pins och allt annat som hör samman med våra mästerskapstävlingar i simning. Skicka den fysiskt eller i inscannat format till oss.

Läs resultat och kommentarar runt alla OS-grenarna

Damer
50m fritt
100m fritt
200m fritt
800m fritt
100m rygg
200m rygg
100m bröst
200m bröst
100m fjäril
200m fjäril
200m medley
400m medley
4x100m fritt¨'
4x200m fritt
4x100m medley




Herrar
50m fritt
100m fritt
200m fritt
1500m fritt
100m rygg
200m rygg
100m bröst
200m bröst
100m fjäril
200m fjäril
200m medley
400m medley herrar
4x100m fritt¨'
4x200m fritt
4x100m medley

Olympiska Spel (simning)

1 Olympiska sommarspelen 1896 Aten, Grekland
2 Olympiska sommarspelen 1900 Paris, Frankrike
3 Olympiska sommarspelen 1904 Saint Louis, USA
Extra Olympiska sommarspelen 1906 Aten, Grekland
4 Olympiska sommarspelen 1908 London, Storbritannien
5 Olympiska sommarspelen 1912 Stockholm, Sverige
6 Olympiska sommarspelen 1916 Berlin, Tyskland  inställt

7 Olympiska sommarspelen 1920 Antwerpen, Belgien
8 Olympiska sommarspelen 1924 Paris, Frankrike
9 Olympiska sommarspelen 1928 Amsterdam, Nederländerna
10 Olympiska sommarspelen 1932 Los Angeles, USA
11 Olympiska sommarspelen 1936 Berlin, Tyskland
12 Olympiska sommarspelen 1940 Helsingfors, Finland inställt
13 Olympiska sommarspelen 1944 London, Storbritannien inställt

14 Olympiska sommarspelen 1948 London, Storbritannien
15 Olympiska sommarspelen 1952 Helsingfors, Finland
16 Olympiska sommarspelen 1956 Melbourne, Australien
17 Olympiska sommarspelen 1960 Rom, Italien
18 Olympiska sommarspelen 1964 Tokyo, Japan
19 Olympiska sommarspelen 1968 Mexico City, Mexiko
20 Olympiska sommarspelen 1972 München, Västtyskland
21 Olympiska sommarspelen 1976 Montréal, Kanada
22 Olympiska sommarspelen 1980 Moskva, Sovjetunionen
23 Olympiska sommarspelen 1984 Los Angeles, USA
24 Olympiska sommarspelen 1988 Seoul, Sydkorea
25 Olympiska sommarspelen 1992 Barcelona, Spanien
26 Olympiska sommarspelen 1996 Atlanta, USA
27 Olympiska sommarspelen 2000 Sydney, Australien
28 Olympiska sommarspelen 2004 Aten, Grekland
29 Olympiska sommarspelen 2008 Peking, Kina
30 Olympiska sommarspelen 2012 London, Storbritannien
31 Olympiska sommarspelen 2016 Rio de Janeiro, Brasilien
32 Olympiska sommarspelen 2020 Tokyo, Japan
33 Olympiska sommarspelen 2024 Paris, Frankrike
34 Olympiska sommarspelen 2028 Los Angeles, USA

Olympiska Spelen 1896-2012
Finns dokumenterade nedan. Vänsterspalten med texter om de största simmare under perioden och med svenska insatser varade med denna info. Mitten och högerspalten innehåller alla finalresultat. Till detta skall fogas resultaten från Rio-OS 2016.
Texten nedan har använts på Mästerskapssidan under OS 2016.

400m medley
har på den olympiska arenan har stor USA-dominans. Av 14 gånger som grenen simmats så har USA vunnit 9 gånger. Annars har man en känsla att Ungern är den stora medleynationen även om det inte har visats så starkt på OS-arenan. Två titlar till Puztan söner. Vi minns kanske bäst den svenska segern från 1972. Gunnar Larsson vann med sina tusendelar och skrev Lex Larsson och man tog bort tusendelarna efter detta. Phelps tre titlar, landsmannen
 Dolan två och ungerske Darnyi också två. Där är de tora hjältarna. Notera den stora utvecklingen från 1972 till 1976. Där hände det stora saker när det gäller tiderna.

Herrarnas 400m fritt
är en verkligt klassisk gren. Inte minst på grund av att simmarna som har varit med och vunnit 400 har varit de stora profilerna i simsammanhang. Vi kan lista herrar som Weissmuller, Boiteux, Rose, Schollander, Goddell,  Salnikov, Thorpe och Sun Yang. Ja ni hör. 400m fritt är de stora mästarnas gren. Notera att anders Holmertz gjorde tre OS-finaler. Respekt!

400m medley för damerna
innehåller också några riktigt stora stjärnor. Yna Klochkova är den enda dubbelsegraren 2000 och 2004. Men namn som Evans och Egerzegi och för inte att tala om segrainnan med det fräcka namnet från första gången grenen simmades - Donna de Varona. Härligt.

100m fjärilsim damer
Tre svsnksor har simmat Os-final på 100m fjäril. De förste var Gunnar Larssons syster Kristina - kallad Kisse. Ran-simmerskan deltog i finalen i Rom 1960. Kuriosa i sammanhanget var att Elisbaeth Taylor och Richard Burton satt med de svenska simtränarna under just denna final. (Värdelöst vetande, men dock) Sedan var det Agneta Måretsnsson (senare Baron) som  i Moskva simmade final liksom Sarah Sjöström gjorde 2012. Nu är det Sjöström igen.....

400m fritt damer
Just 400m fritt har stor betydelse för svensk simning. Jane Cederqvist silver på OS 1960 innebar genombrottet för den svenska simidrotten. I media och hos allmännheten. Så just 400m fritt är en viktig gren för svensk siming. Vi har haft senare finalister av svensk härkomst. Den senaste var Malin Nilsson, Malmösimmerskan som var så framgångsrik på 90-talet men också Liza Ljunggren och Ann Charlotte LIlja har simmat finaler. För att inte föglömma den andra finlisten i Rom 1960 - ryggsimmerskan Bibbi Segerström.

Londonsegrainnan, Camille Muffat minns vi också. Tyvärr dog hon häromåret under en TV-inspelning.
Michelle Smith som vann 1996 minns vi också. Irländskan som blev så omskriven för att hon skulle haft annorlunda intag på frukostbordet.....
en annan klassiker på 400m fritt var 1972-års segrainna. Shane Gould, AUS. Mytisk omspunnen och nästan som en simmande Mowgli tycktes det men sedan dyk hon upp 20 år efter simkarriären och har blivit ett stort namn inom sinskolutbildningen.

200m fritt herrar
Mike Phelps måste betecknas som den störste av alla 200m frisimmare genom den olympiska historien men det är inte lätt att ranka dessa herrar. Ian Thorpe, Pieter van den Hoogenband och senast franske Angel. Men det har också varit en gren för stora överraskningar. I Seoul 1988 kom Armstrong som skjuten ur en kanot ochh snöt guldet före vår egen Anders Holmertz. Holmertz som fick nöja sig med silver också i Barceloan 1992. Anders var inte långt ifrån att bli tidernas simsvensk om han haft marginalen på sin sida de där två gångerna. Mark Spitz är en annan 200s-immare som nytt stor ryktbarhet. Intressant....

100m ryggsim damer
Nathalie Coughlin, USA måste rankas som tidernas 100m ryggsimmerska före ungerska Egerzegi. Visserligen tog ungerska sin klassiska trippel på 200m ryggsim men hon gick ju inte av för hackor på 100m ryggsim heller. Ett guld och ett silver. Just 100m ryggsim damer är en av de grenar där Sverige aldrig har haft en finalist. Märkligt.

100m ryggsim herrar
På herrsidan har vi bara haft en simmare i OS-finalerna på 100m ryggsim. Bengt Baron. Men så var han också 1980 en av den svenska idrottshistoriens mest överraskande segrare, alla idrotter inkluderande. Baron var i final även 1984 men du hade hans ryggsimstjärnat falnat en aning och det blev bara en sjätte plats på OS.

De tre största ryggsimmarna genom tiderna då. Jo USA:s Peirsol, Östtyskland Roland Matthes och segraren 1936 - Adolph Kiefer. (som häromveckan fyllde 98 år) Just de två sista stod för markanta utvecklinssteg rent tekniskt för sitt simsätt och skall därför värderas högt.

100m bröstsim damer
Damernas 100m bröstsim har inte varit någon vidare framgångsrik historia för svenskorna. Eva Marie Håkansson, från Kristianstad, född 1960 gjorde två OS-finaler. En ytterligare svensk OS-finalist var Bibbi Smedh som simmade final 1972 i München. Bibbi som senare blev känd som mamma till årets fanbärare på OS - Therese Alshammar.
Klassiska bröstsimmerskor på prispallen på OS - är Penny Heynes - som 1996 vann Sydafrikas första OS-guld. Men andra ungasimmerskor har också rosat marknaden. Ruta Meilutyte är ett exempel på en ung bröstsimmerska som lyckats världigt bra i OS-sammanhang.

200m fritt damer
Det är bara Josefin Lillhage av de svenske som har varit i en Os-final på 200m fritt tidigare. Nu under OS 2016 - så har vi två simmerskor. Remarkabelt, minst sagt. Grenen kom till för OS 1968 i Mexico. Då vann USA:s Debbie Meyer. Mytomspunna Shane Gould vann gången efter 1972 och sedan blev det en östtysk era på distansen. 1976 var det Kornelia Ender om vann och sedan har det växlat framöver. De senaste årens dominant eller rättare sagt stjärna på distanen har varit Italiens Pellegrini som vann 2008 och satte WR 2009.

200m fjäril herrar
Pär Arvidsson en av två svenskar i finalen på 200m fjärilsim. Han simmade den finalen 1980 i Moskva. Det var ju inte hans bästa gren men en final blev det efter debuten på distansen som han begick 1976. Andre svensk i finaler på fjäril - var Peter feil. Eskilstunasimmaren simmade i finalen på OS i Mexico 1968.
Mike Phelps har varit kungen på distansen även om han fick abdikera 2012 när Chad le Clos från Sydafrika vann.

200m medley damer
Louise Karlsson enda svenska i final på korta medley. Louise var ju inte den största hjälten i lång bana men tog sig till OS-final 1996 i Atlanta. Där blev hon sist i finalen. Året efter vann hon ju som bekant VM i kort bassäng. Det här var en gren som ett tag åkte ut och in i programmet. Fanns inte med 1976 och 1980 för att sedan komma tillbaka 1984. Tracey Caulkins, USA är kanske den största genom alla tider på 200m medley. Vann just 1984

4x200m fritt herrar
Notera att Sverige har varit i final på 4x200m fritt - hela 16 gånger. Senast 1996. Dags igen 2020 i Tokyo?

200m bröstsim herrar
De fem första Olympiska tävlingarna, när 200m bröstsim fanns på programmet - firade Sverige stora framgångar. 1920 vann tex Håkan Malmrot en dubbel i bröstsim, 200 och 400m bröstsim. Det gör honom till en av de största svenska simmarna genom tiderna. Men sedan har bröstsimmet inte varit det bästa svenska ingrediensen i ett olympiskt spel. En enda gång i modern tid har det funnits med en svensk i finalen på 200m bröstsim - 1980 när Peter Berggren simmade grenen i Moskva. På senare år har det varit Kosuke Kitajima som har varit den store dominanten på bröstsim. Han klarade inte av att kvala in till årets tävlingar. Annars minns vi David Wilkie som en stor stilbildare. Han vann grenen 1976. Victor Davies vann 1984 i Los Angeles. Han omkom i en olycka endast 25 år ung. Läs om honom här - klick.

200m fjäril damer
Mary Terstegge Meagher Plant heter den största fjärilsimmerskan. Hon gifte sig namnet Plant men innan dess kallades hon egentligen bara Mary T. Seger i Los Angeles 1984 men hon skulle vunnit redan 1980 om inte USA bojkottat spelen, den gången. Mary T men det var för sina världsrekord 1981 som Mary blev allra mest berömd. På samma tävling så satte hon världsrekord på 100 resp 200m fjärilsim. Rekord som hon behöll i sin ägo 18 resp. 19 år. Blev av med dem till Jenny Thompson resp Susan O´Neill.
För svensk del har vi bara haft en simmerska i OS-finaler, nämligen Agneta Mårtensson (numera Baron) som simmade final i Moskva 1980.

100m fritt herrar
Den här grenen – 100m fritt – har de allra största simmarna i historien figurerat. Weissmuller, Kahanamuku, Spitz, Schollander – ja vi kan rabbla upp massor med namn. För svensk del har vi genom tiderna haft 13 simmare i final på 100m fritt. Följande svenskar har tagit medaljer 1908 Harald Julin – brons, 1952 . Göran Rotborsten Larsson – brons 1980 Pelle Holmertz-silver och Per Johansson – brons  1984 – Per Johansson –brons. Vår senaste finalist var Stefan Nystrand vid OS 2008.
Störst alla tider? Jim Montgomery som gjorde första segerloppet under 50 sekunder – njaa. Alexander Popov, dubbla guld 1992-96 sätter vi kanske först – före Pieter vd Hoogenband som vann 2000 och 2004.

4x200m fritt
Grenen har simmats fem gånger. USA leder med 4 mot 1 contra Australien. Sverige har varit i final två gånger. I år har vi lite högre målsättning än bara final. Siktet är ställt på medalj...

200m bröstsim damer
Fyra svenskor har simmat i finalen på 200m bröstsim på OS. Alla i sk. förfluten tid. Gren hade premiär 1924 i Paris och då slog vi på stort och hade två finalister i vattnet. Vivian Pettersson och Hjördis Töpel. Töpel hade mer på sin lyra än bara bröstsim. Vid samma OS vann hon en brons medalj i simhopp och också i lagkapp 4x100m fritt.

På OS:et efter, i Amsterdam så simmade Brita Hazelius final. Om henne kan du läsa en artikel på annan plats just på denna sidan. Ulla Britt Eklund heter den senaste finalisten vi har haft i grenen. Det var 1952 som hon simmade i Helsingfors och blev sjua.

Dominant de senaste åren har amerikanskan Rebecca Soni varit. Seger 2012 och seger 2008. Lyftet i det moderna bröstsimmet kom efter München 1972. Ryssland hade då ett gäng bröstsimmerskor som med en ny teknik revolutionerade simsättet och 1976 tog en trippel i Montreal..

200m ryggsim herrar
200m ryggsim för herrar har haft en orolig historia på det olympiska programmet. Fanns med vid spelen 1900 för att sedan tas bort fram tills 1964. Vi de första tävlingarna, då 1900 hade Sverige faktiskt en finalist i vattnet, Erik Ericksson, Han blev sist den gången, rejält sist. Sedan varade de ända fram till 1980 i Moskva då vi fick vår näste finalist. Karlskronasimmaren Micke Söderlund. Mikael som inte bara var ryggsimmare utan också väldigt duktig frisimmare. Hans OS-tid, 2.04.10 stod många år som svenskt rekord.
USA har dominerat grenen. Fem segrare för USA, de senaste fem spelen, men alla tiders ryggsimmare och stilbildaren nummer ett - är Östtyskland Roland Matthes.

100m fritt damer

När Sarah Sjöström i natt simmar final på 100m frisim så är hon den sjunde svenska finalisten från Sverige i denna gren. Jane Gylling hette den första. En simmerska från SK Najaden i Göteborg som var i final 1920. Vid samma spel deltog hon i det svenska lagkappslaget på 4x100m som tog brons.
Sedan dröjde det fram till 1948, direkt efter andra världskriget. Då hade vi två finalister. Ingegärd Fredin och Elisabeth Ahlgren. Stockholms-simmerskan (Ängby SS, IFK Stockholm, Neptun) var under slutet av 40-talet och i början av -50-talet svensk simdrottning. Ahlgren fick en brorsdotter senare som också fick namnet Elisabeth Ahlgren och som 1982 tog EJM-brons på 100m fjäril.

1964 simmade Ann Christine Hagberg OS-final på 100m fritt. Det blev bara en sjundeplats trots att hon då hade Europarekord på distansen. Agneta Eriksson Västerås simmade final i Moskva 1980 och vår senaste finalist är Therese Alshammar från OS 2000. Idag är det dags för Sarah!

Internationellt måste Dawn Fraser rankas som alla tiders 100 meter frismmerska. Os-guld 1956-60-64. Helt enkel outstanding

200m medley herrar
Gunnar Larsson är ju (innan nattens finaler) alla tiders bäste sim-svensk. Vann 200m medley i München 1972. Då vann han också 400m medley. I finalen på 200m medley hade han med sig Hasse Ljungberg. Dessa herrar hade två år innan blivit etta och trea på EM och fick i München 1972 kröna sina sim karriärer med OS-finaler.
Alla tiders 200m medleysimmare är ju Mike Phelps. Seger 2004,08 och 12. Tamas Darnyi från Ungern rankar vi som tvåa efter två OS-guld på herrarnas kortaste medeldistans i lång bana.

50m fritt damer
Vi har sett två svenskor genom tiderna göra OS-finalen på 50m fritt. Therese Alshammar och Linda olofsson (numera Andersson).
Therese i finalen 200, 04 och 12. Notera att årets semifinal av Alshammar 24.72 bara var 0.21 sek långsammare än för 16 år sedan när hon tog silver.
Inge de Bruijn, Holland har vunnit två guld och rankas av oss som nr 1 genom tiderna i den här grenen.

1500m fritt herrar
Tre svenska finalplatser har det varit på 1500m fritt herrar. bengt Gingsjö 1972 och sedan Arne Borg 1924 och 1928. Arne Borg Guld och silvermedaljer dessutom.
Tänk vilka klassisker det finns på 1500m fritt. Namn som Grant Hackett AUS, Salnikov URS, Kieren Perkins AUS och Mike Burton har alla vunnit två OS-guld på kungadistanen 1500m fritt.
Man kan konstatera att segertiderna på 1500m fritt inte har förbättrats sedan 1976 när Brian Godell satte en segertid  på 15.02. Varför? Ja det skall du få höra i Simpodden Hultén & Jansson när man sammanfattar OS.

4x100m medley damer
Fyra finalsimningar för Sverige sedan 1960 när grenen kom in på Os-programmet. Noterbart är att Sverige de senaste två gångerna, blivit diskade i finalen -senast 2008. Bästa svenska placeringen, fjärdeplats - 1980.
USA har vunnit nio guld, Östtyskland tre och Australien två.

4x100m medley herrar
Bara en enda gång har Sverige varit i OS-final med medleylaget. Det var 1984 i Los Angeles. Vi borde också simmat final 1980. VIssa säger också att vi skulle vunnit den gången. Nu blev laget diskat i försöken och det har fått leva kvar som en bra historia i sim-Sverige.

400m medley herrar

2012 London           
1     LOCHTE, Ryan     USA     4:05.18
2     PEREIRA, Thiago     BRA     4:08.86
3     HAGINO, Kosuke     JPN     4:08.94
4     PHELPS, Michael     USA     4:09.28
5     LE CLOS, Chad     RSA     4:12.42
6     HORIHATA, Yuya     JPN     4:13.30
7     FRASER-HOLMES, Thomas     AUS     4:13.49
8     MARIN, Luca     ITA     4:14.89
                
2004 Athens           
1     PHELPS, Michael     USA     4:08.26
2     VENDT, Erik     USA     4:11.81
3     CSEH, Laszlo     HUN     4:12.15
4     BOGGIATTO, Alessio     ITA     4:12.28
5     MELLOULI, Oussama     TUN     4:14.49
6     KOKKODIS, Ioannis     GRE     4:18.60
7     MIKI, Jiro     JPN     4:19.97
8     NEDERPELT, Travis     AUS     4:20.08
                
2008 Beijing           
1     PHELPS, Michael     USA     4:03.84
2     CSEH, Laszlo     HUN     4:06.16
3     LOCHTE, Ryan     USA     4:08.09
4     BOGGIATTO, Alessio     ITA     4:12.16
5     MARIN, Luca     ITA     4:12.47
6     KIS, Gergo     HUN     4:12.84
7     JOHNS, Brian     CAN     4:13.38
8     PEREIRA, Thiago     BRA     4:15.40
                
2004 Athens           
1     PHELPS, Michael     USA     4:08.26
2     VENDT, Erik     USA     4:11.81
3     CSEH, Laszlo     HUN     4:12.15
4     BOGGIATTO, Alessio     ITA     4:12.28
5     MELLOULI, Oussama     TUN     4:14.49
6     KOKKODIS, Ioannis     GRE     4:18.60
7     MIKI, Jiro     JPN     4:19.97
8     NEDERPELT, Travis     AUS     4:20.08
                
2000 Sydney           
1     DOLAN, Tom      USA     4:11.76
2     VENDT, Erik     USA     4:14.23
3     MYDEN, Curtis     CAN     4:15.33
4     BOGGIATTO, Alessio     ITA     4:15.93
5     PARKIN, Terence      RSA     4:16.92
6     NORRIS, Justin     AUS     4:17.87
7     BADITA, Cezar     ROM     4:20.91
8     TANIGUCHI, Shinya      JPN     4:20.93
                
1996 Atlanta           
1     DOLAN, Tom      USA     4:14.90
2     NAMESNIK, Eric     USA     4:15.25
3     MYDEN, Curtis     CAN     4:16.28
4     DUNN, Matthew     AUS     4:16.66
5     WOUDA, Marcel     NED     4:17.71
6     SACCHI, Luca     ITA     4:18.31
7     MALINSKI, Marcin     POL     4:20.50
8     MARINIUK, Sergei     MDA     4:21.15
                
1992 Barcelona           
1     DARNYI, Tamas     HUN     4:14.23
2     NAMESNIK, Eric     USA     4:15.57
3     SACCHI, Luca     ITA     4:16.34
4     WHARTON, David      USA     4:17.26
5     GESSNER, Christian     GER     4:17.88
6     KUHL, Patrick     GER     4:19.66
7     MARINIUK, Sergei     EUN     4:22.93
8     FUJIMOTO, Takahiro     JPN     4:23.86
                
1988 Seoul           
1     DARNYI, Tamas     HUN     4:14.75
2     WHARTON, David      USA     4:17.36
3     BATTISTELLI, Stefano     ITA     4:18.01
4     SZABO, Josef     HUN     4:18.15
5     KUHL, Patrick     GDR     4:18.44
6     BERNDT, Jens-Peter     FRG     4:21.71
7     SACCHI, Luca     ITA     4:23.23
8     BERMEL, Peter     FRG     4:24.02
                
1984 Los Angeles           
1     BAUMANN, Alex     CAN     4:17.41
2     PRADO, Ricardo     BRA     4:18.45
3     WOODHOUSE, Rob      AUS     4:20.50
4     VASSALLO, Jesse     USA     4:21.46
5     DIVANO, Maurizio     ITA     4:22.76
6     KOSTOFF, Jeff     USA     4:23.28
7     POULTER, Stephen     GBR     4:25.80
8     FRANCESCHI, Giovanni     ITA     4:26.05
                
1980 Moscow           
1     SIDORENKO, Aleksandr     URS     4:22.89
2     FESENKO, Sergej     URS     4:23.43
3     VERRASZTO, Zoltan     HUN     4:24.24
4     HARGITAY, Andras     HUN     4:24.48
5     MADRUGA, Djan     BRA     4:26.81
6     ROLKO, Miroslav     CZE     4:26.99
7     GORSKI, Leszek     POL     4:28.89
8     MACHEK, Daniel     CZE     4:29.86
                
1976 Montreal           
1     STRACHAN, Rod     USA     4:23.68
2     MCKEE, Tim     USA     4:24.62
3     SMIRNOV, Andrei     URS     4:26.90
4     HARGITAY, Andras     HUN     4:27.13
5     SMITH, Graham     CAN     4:28.64
6     FURNISS, Steven     USA     4:29.23
7     RITCHIE, Andy     CAN     4:29.87
8     GEISLER, Hans-Joachim     FRG     4:34.95
                
1972 Munich           
1     LARSSON, Gunnar     SWE     4:31.98
2     MCKEE, Tim     USA     4:31.98
3     HARGITAY, Andras     HUN     4:32.70
4     FURNISS, Steven     USA     4:35.44
5     HALL, Gary     USA     4:37.38
6     GINGJSÖ, Bengt     SWE     4:37.96
7     WINDEATT, Graham      AUS     4:40.39
8     SPERLING, Wolfram     GDR     4:40.66
                
1968 Mexico City           
1     HICKCOX, Charles      USA     4:48.4
2     HALL, Gary     USA     4:48.7
3     HOLTAUS, Michael     FRG     4:51.4
4     BUCKINGHAM, Gregory     USA     4:51.4
5     GILCHRIST, John     CAN     4:56.7
6     MERKEL, Reinhard     FRG     4:59.8
7     OUNAEV, Andrei     URS     5:00.3
8     HERNANDEZ, Rafael     MEX     5:04.3
                
1964 Tokyo           
1     ROTH, Richard      USA     4:45.4
2     SAARI, Roy     USA     4:47.1
3     HETZ, Gerhard     GER     4:51.0
4     ROBIE, Carl     USA     4:51.4
5     GILCHRIST, John     CAN     4:57.6
6     JISKOOT, Jan     NED     5:01.9
7     KOSZTOLANCZI, György     HUN     5:01.9
8     BUCK, Terry     AUS     5:03.0

400m fritt herrar

2012 London           
1     SUN, Yang     CHN     3:40.14
2     PARK, Taehwan     KOR     3:42.06
3     VANDERKAAY, Peter     USA     3:44.69
4     HAO, Yun     CHN     3:46.02
5     DWYER, Conor     USA     3:46.39
6     KIS, Gergo     HUN     3:47.03
7     CARRY, David     GBR     3:48.62
8     NAPOLEON, Ryan     AUS     3:49.25
                
2008 Beijing           
1     PARK, Tae Hwan     KOR     3:41.86
2     ZHANG, Lin     CHN     3:42.44
3     JENSEN, Larsen     USA     3:42.78
4     VANDERKAAY, Peter     USA     3:43.11
5     MELLOULI, Oussama     TUN     3:43.45
6     HACKETT, Grant     AUS     3:43.84
7     PRILUKOV, Yuri     RUS     3:43.97
8     LOBINTSEV, Nikita     RUS     3:48.29
                
2004 Athens           
1     THORPE, Ian     AUS     3:43.10
2     HACKETT, Grant     AUS     3:43.36
3     KELLER, Klete     USA     3:44.11
4     JENSEN, Larsen     USA     3:46.08
5     ROSOLINO, Massimiliano     ITA     3:46.25
6     PRILUKOV, Yuri     RUS     3:46.69
7     GIANNIOTIS, Spyridon     GRE     3:48.77
8     MATSUDA, Takeshi     JPN     3:48.96
                
2000 Sydney           
1     THORPE, Ian     AUS     3:40.59
2     ROSOLINO, Massimiliano     ITA     3:43.40
3     KELLER, Klete     USA     3:47.00
4     BREMBILLA, Emiliano     ITA     3:47.01
5     COMAN, Dragos     ROM     3:47.38
6     CARVIN, Chad     USA     3:47.58
7     HACKETT, Grant     AUS     3:48.22
8     NEETHLING, Ryk     RSA     3:48.52
                
1996 Atlanta           
1     LOADER, Danyon     NZL     3:47.97
2     PALMER, Paul     GBR     3:49.00
3     KOWALSKI, Daniel     AUS     3:49.39
4     BREMBILLA, Emiliano     ITA     3:49.87
5     HOLMERTZ, Anders     SWE     3:50.66
6     ROSOLINO, Massimiliano     ITA     3:51.04
7     HOFFMANN, Jörg     GER     3:52.15
8     CARSTENSEN, Jacob     DEN     3:54.45
                
1992 Barcelona           
1     SADOVYI, Evgeni     EUN     3:45.00
2     PERKINS, Kieren     AUS     3:45.16
3     HOLMERTZ, Anders     SWE     3:46.77
4     WOJDAT, Artur     POL     3:48.10
5     BROWN, Ian     AUS     3:48.79
6     WIESE, Sebastian     GER     3:49.06
7     PFEIFFER, Stefan     GER     3:49.75
8     LOADER, Danyon     NZL     3:49.97
                
1988 Seoul           
1     DASSLER, Uwe     GDR     3:46.95
2     ARMSTRONG, Duncan     AUS     3:47.15
3     WOJDAT, Artur     POL     3:47.34
4     CETLINSKI, Matt     USA     3:48.09
5     PODKOSCIELNY, Mariusz     POL     3:48.59
6     PFEIFFER, Stefan     FRG     3:49.96
7     BOYD, Kevin     GBR     3:50.16
8     HOLMERTZ, Anders     SWE     3:51.04
                
1984 Los Angeles           
1     DI CARLO, George     USA     3:51.23
2     MYKKANEN, John      USA     3:51.49
3     LEMBERG, Justin     AUS     3:51.79
4     PFEIFFER, Stefan     FRG     3:52.91
5     IACONO, Franck     FRA     3:54.86
6     PETRIC, Darian     YUG     3:54.88
7     DEL'UOMO, Marco     ITA     3:55.44
8     MCKEON, Ronald     AUS     3:55.48
                
1980 Moscow           
1     SALNIKOV, Vladimir     URS     3:51.31
2     KRYLOV, Andrei     URS     3:53.24
3     STUKOLKIN, Ivar     URS     3:53.95
4     GARRIDO MADRUGA, Djan     BRA     3:54.15
5     MACHEK, Daniel     CZE     3:55.68
6     NAGY, Sandor     HUN     3:56.83
7     METZKER, Max     AUS     3:56.87
8     MCKEON, Ronald     AUS     3:57.00
                
1976 Montreal           
1     GOODELL, Brian     USA     3:51.93
2     SHAW, Tim     USA     3:52.54
3     RASKATOV, Vladimir     URS     3:55.76
4     MADRUGA, Djan     BRA     3:57.18
5     HOLLAND, Stephan      AUS     3:57.81
5     NAGY, Sandor     HUN     3:57.81
7     MIKHEEV, Vladimir     URS     4:00.79
8     BADGER, Stephen     CAN     4:02.83
                
1972 Munich           
1     COOPER, Bradford     AUS     4:00.27
2     GENTER, Steven     USA     4:01.94
3     MCBREEN, Tom      USA     4:02.64
4     WINDEATT, Graham      AUS     4:02.93
5     BRINKLEY, Brian     GBR     4:06.69
6     GINGJSÖ, Bengt     SWE     4:06.75
7     LAMPE, Werner     FRG     4:06.97
0     DEMONT, Rick     USA     DSQ
                
1968 Mexico City           
1     BURTON, Mike      USA     4:09.0
2     HUTTON, Ralph     CAN     4:11.7
3     MOSCONI, Alain     FRA     4:13.3
4     BROUGH, Gregory      AUS     4:15.9
5     WHITE, Graham     AUS     4:16.7
6     NELSON, John     USA     4:17.2
7     FASSNACHT, Hans-Joachim     FRG     4:18.1
8     BERK, Brent     USA     4:26.0
                
1964 Tokyo           
1     SCHOLLANDER, Don     USA     4:12.2
2     WIEGAND, Frank     GDR     4:14.9
3     WOOD, Allan     AUS     4:15.1
4     SAARI, Roy     USA     4:16.7
5     NELSON, John     USA     4:16.9
6     YAMANAKA, Tsuyoshi      JPN     4:19.1
7     PHEGAN, Russel     AUS     4:20.2
8     BELITS-GEIMAN, Semyon     URS     4:21.4
                
1960 Rome           
1     ROSE, Murray     AUS     4:18.3
2     YAMANAKA, Tsuyoshi      JPN     4:21.4
3     KONRADS, John     AUS     4:21.8
4     BLACK, Ian     GBR     4:21.8
5     SOMERS, Alan     USA     4:22.0
6     McLACHLAN, Murray     RSA     4:26.3
7     LENZ, Eugene     USA     4:26.8
8     FUKUI, Makoto     JPN     4:29.7
                
1956 Melbourne           
1     ROSE, Murray     AUS     4:27.3
2     YAMANAKA, Tsuyoshi      JPN     4:30.4
3     BREEN, George     USA     4:32.5
4     O'HALLORAN, Kevin     AUS     4:32.9
5     ZIEROLD, Hans     GER     4:34.6
6     WINRAN, Garry     AUS     4:34.9
7     NONOSHITA, Koji     JPN     4:38.2
8     ROMANI, Angelo     ITA     4:41.7
                
1952 Helsinki           
1     BOITEUX, Jean     FRA     4:30.7
2     KONNO, Ford     USA     4:31.3
3     ÖSTRAND, Per-Olof     SWE     4:35.2
4     DUNCAN, Peter     RSA     4:37.9
5     WARDROP, John     GBR     4:39.9
6     MOORE, Wayne     USA     4:40.1
7     MCLANE, James     USA     4:40.3
8     FURUHASHI, Hironashin     JPN     4:42.1
                
1948 London           
1     SMITH, William     USA     4:41.1
2     MCLANE, James     USA     4:43.4
3     MARSHALL, John     AUS     4:47.4
4     KADAS, Geza     HUN     4:49.4
5     MITRÓ, György     HUN     4:49.9
6     JANY, Alexandre     FRA     4:51.4
7     HALE, Jack     GBR     4:55.9
8     YANTORNO, Alfredo     ARG     4:58.7
                
1936 Berlin           
1     MEDICA, Jack     USA     4:44.5
2     UTO, Shumpei      JPN     4:45.6
3     MAIKINO, Shozo      JPN     4:48.1
4     FLANAGAN, Ralph     USA     4:52.7
5     NEGAMI, Hiroshi     JPN     4:53.6
6     TARIS, Jean     FRA     4:53.8
7     LEIVERS, Robert     GBR     5:00.9
                
1932 Los Angeles           
1     CRABBE, Clarence     USA     4:48.4
2     TARIS, Jean     FRA     4:48.5
3     OYOKOTA, Tsutomu      JPN     4:52.3
4     YOKOYAMA, Takashi     JPN     4:52.5
5     SUGIMOTO, Noboru     JPN     4:56.1
6     CHARLTON, Andrew     AUS     4:58.6
                
1928 Amsterdam           
1     ZORRILLA, Alberto      ARG     5:01.6
2     CHARLTON, Andrew     AUS     5:03.6
3     BORG, Arne     SWE     5:04.6
4     CRABBE, Clarence     USA     5:05.4
5     CLAPP, Austin     USA     5:16.0
6     RUDDY, Raymond     USA     5:25.0
                
1924 Paris           
1     WEISMULLER, Johnny     USA     5:04.2
2     BORG, Arne     SWE     5:05.6
3     CHARLTON, Andrew     AUS     5:06.6
4     BORG, Åke     SWE     5:26.0
5     HATFIELD, John     GBR     5:32.0
                
1920 Antwerp           
1     ROSS, Norman     USA     5:26.8
2     LANGER, Ludy     USA     5:29.0
3     VERNOT, George      CAN     5:29.6
4     KAHELE, Fred     USA     
      BEAUREPAIRE, Frank     AUS     DNF
                
1912 Stockholm           
1     HODGSON, George      CAN     5:24.4
2     HATFIELD, John     GBR     5:25.8
3     HARDWICK, Harold      ANZ     5:31.2
4     HEALY, Cecil     ANZ     5:37.8
5     BÉLA, Las-Torres     HUN     5:42.0
                
1908 London           
1     TAYLOR, Henry     GBR     5:36.8
2     BEAUREPAIRE, Frank     ANZ     5:44.2
3     SCHEFF, Otto      AUT     5:46.0
4     FOSTER, William     GBR     
                
1904 St Louis (yards)           
1     DANIELS, Charles     USA     6:16.2
2     GAILEY, Francis     AUS     6:22.0
3     WÄHLE, Otto     AUT     6:39.0
4     GOODWIN, Leo     USA     0:00.0
                
1896 Athens           
1     NEUMANN, Paul     AUT     8:12.6
2     PEPANOS, Antonios      GRE     9:57.6
3     CHORAPHAS, Efstathios      GRE  
   
400m medley damer

2012 London           
1     YE, Shiwen     CHN     4:28.43
2     BEISEL, Elizabeth     USA     4:31.27
3     LI, Xuanxu     CHN     4:32.91
4     HOSSZU, Katinka     HUN     4:33.49
5     MILEY, Hannah     GBR     4:34.17
6     RICE, Stephanie     AUS     4:35.49
6     LEVERENZ, Caitlin     USA     4:35.49
8     BELMONTE GARCIA, Mireia     ESP     4:35.62
                
2008 Beijing           
1     RICE, Stephanie     AUS     4:29.45
2     COVENTRY, Kirsty     ZIM     4:29.89
3     HOFF, Katie     USA     4:31.71
4     BEISEL, Elizabeth     USA     4:34.24
5     FILLIPPI, Alessia     ITA     4:34.34
6     MILEY, Hannah     GBR     4:39.44
7     MARTYNOVA, Yana     RUS     4:40.04
8     LI, Xuanxu     CHN     4:42.13
                
2004 Athens           
1     KLOCHKOVA, Yana     UKR     4:34.83
2     SANDENO, Kaitlin     USA     4:34.95
3     BARDACH, Georgina     ARG     4:37.51
4     RISZTOV, Eva     HUN     4:39.29
5     MELO, Joanna     BRA     4:40.00
6     HETZER, Nicole     GER     4:40.20
7     NAM, Yoo-Sun     KOR     4:50.35
8     ANGELOPOULOU, Vasiliki     GRE     4:50.85
                
2000 Sydney           
1     KLOCHKOVA, Yana     UKR     4:33.59
2     TAJIMA, Yasuko      JPN     4:35.96
3     COADA, Beatrice      ROM     4:37.18
4     SANDENO, Kaitlin     USA     4:41.03
5     HETZER, Nicole     GER     4:43.56
6     CRIPPEN, Madeleine      USA     4:44.63
7     MALAR, Joanne     CAN     4:45.17
8     REILLY, Jennifer     AUS     4:45.99
                
1996 Atlanta           
1     SMITH, Michelle     IRL     4:39.18
2     WAGNER, Allison     USA     4:42.03
3     EGERSZEGI, Krisztina     HUN     4:42.53
4     HERBST, Sabine     GER     4:43.78
5     JONSON, Emma      AUS     4:44.02
6     COADA, Beatrice     ROM     4:44.91
7     BECERRA, Lourdes     ESP     4:45.17
8     METZLER, Whitney      USA     4:46.20
                
1992 Barcelona           
1     EGERSZEGI, Krisztina     HUN     4:36.54
2     LIN, Li     CHN     4:36.73
3     SANDERS, Summer     USA     4:37.58
4     LEWIS, Hayley     AUS     4:43.75
5     HIRANAKA, Hideko     JPN     4:46.24
6     HUNGER, Daniela     GER     4:47.57
7     KIMURA, Eri     JPN     4:47.78
8     SYNOWSKA, Ewa     POL     4:53.32
                
1988 Seoul           
1     EVANS, Janet     USA     4:37.76
2     LUNG, Noemi     ROM     4:39.46
3     HUNGER, Daniela     GDR     4:39.76
4     DENDEBEROVA, Elena     URS     4:40.44
5     NORD, Kathleen     GDR     4:41.64
6     CLATWORTHY, Jodie     AUS     4:45.86
7     LIN, Li     CHN     4:47.05
8     PROCTER, Donna     AUS     4:47.51
                
1984 Los Angeles           
1     CAULKINS, Tracy     USA     4:39.24
2     LANDELLS, Suzanne     AUS     4:48.30
3     ZINDLER, Petra     FRG     4:48.57
4     HEON, Susan     USA     4:49.41
5     GINGRAS, Nathalie     CAN     4:50.55
6     McGINNIS, Donna     CAN     4:50.65
7     STANLEY, Gaynor     GBR     4:52.83
8     BOMSTAD, Katrine     NOR     4:53.28
                
1980 Moscow           
1     SCHNEIDER, Petra     GDR     4:36.29
2     DAVIES, Sharron     GBR     4:46.83
3     CZOPEK, Agnieszka     POL     4:48.17
4     SALBY, Grit     GDR     4:48.54
5     TAUBER, Ulrike     GDR     4:49.18
6     DANALAKOVA, Stoyanka     BUL     4:49.25
7     KLEVAKINA, Olga     URS     4:50.91
8     BIALAS, Magdalena     POL     4:53.30
                
1976 Montreal           
1     TAUBER, Ulrike     GDR     4:42.77
2     GIBSON, Cheryl     CAN     4:48.10
3     SMITH, Becky     CAN     4:50.48
4     TREIBER, Birgit     GDR     4:52.40
5     KAHLE, Sabine     GDR     4:53.50
6     WENNERSTROM, Donnalee     USA     4:55.34
7     BAKER, Joann     CAN     5:00.16
8     RODAHL, Monique     NZL     5:00.21
                
1972 Munich           
1     NEALL, Gail     AUS     5:02.97
2     CLIFF, Leslie     CAN     5:03.57
3     CALLIGARIS, Novella     ITA     5:03.99
4     BARTZ, Jenny     USA     5:05.56
5     STOLZE, Evelyn     GDR     5:06.80
6     MONTGOMERY, Mary     USA     5:09.98
7     VIDALI, Lynn     USA     5:13.06
8     PETROVA, Nina     URS     5:15.68
                
1968 Mexico City           
1     KOLB, Claudia      USA     5:08.5
2     VIDALI, Lynn     USA     5:22.2
3     STEINBACH, Sabine     GDR     5:25.3
4     PEDERSEN, Susan     USA     5:25.6
5     RATCLIFFE, Shelagh     GBR     5:30.5
6     SEYDEL, Marianne     GDR     5:32.0
7     SHIPSTON, Tui     NZL     5:34.6
8     VACA, Laura     MEX     5:35.7
                
1964 Tokyo           
1     DE VARONA, Donna     USA     5:18.7
2     FINNERAN, Sharon      USA     5:24.1
3     RANDALL, Martha      USA     5:24.2
4     HOLLETZ, Veronika     GER     5:25.6
5     MCGILL, Linda     AUS     5:28.4
6     HEUKELS, Bettie     NED     5:30.3
7     LONSBOROUGH, Anita     GBR     5:30.5
8     EGERVARI, Marta     HUN     5:38.4

4x100m fritt damer

2012 London     
1     AUS     3:33.15
      COUTTS, Alicia     53.90
      CAMPBELL, Cate     53.19
      ELMSLIE, Brittany     53.41
      SCHLANGER, Melanie     52.65
2     NED     3:33.79
3     USA     3:34.24
4     CHN     3:36.75
5     GBR     3:37.02
6     DEN     3:37.45
7     JPN     3:37.96
       SWE     DSQ
      COLEMAN, Michelle     54.57
      SJÖSTRÖM, Sarah     53.91
      MARKO-VARGA, Ida     55.01
      FAGUNDEZ, Gabriella     
          
2008 Beijing     
1     NED     3:33.76
    DEKKER, Inge     54.37
    KROMOWIDJOJO, Ranomi     53.39
    HEEMSKERK, Femke     53.42
    VELDHUIS, Marleen     52.58
2     USA     3:34.33
3     AUS     3:35.05
4     CHN     3:35.64
5     GER     3:36.85
6   FRA     3:37.68
7     GBR     3:38.18
8     CAN     3:38.32

          
2004 Athens     
1     AUS     3:35.94
    MILLS, Alice     54.75
    LENTON, Lisbeth     53.57
    THOMAS, Petria     54.67
    HENRY, Jodie     52.95
2     USA     3:36.39
3     NED     3:37.59
4     GER     3:37.94
5     FRA     3:40.23
6     GBR     3:40.82
7     SWE     3:41.22
    LILLHAGE, Josefin     55.77
    SJÖBERG, Johanna     55.90
    ALSHAMMAR, Therese     54.18
    KAMMERLING, Anna-Karin     55.37
8     CHN     3:42.90

          
2000 Sydney     
1     USA     3:33.76
    VAN DYKEN, Amy     54.37
    TORRES, Dara     53.39
    SHEALY, Courtney     53.42
    THOMPSON, Jenny     52.58
2     NED     3:34.33
3     SWE     3:35.05
    JÖHNCKE, Louise     54.43
    ALSHAMMAR, Therese     54.43
    SJÖBERG, Johanna     53.85
    KAMMERLING, Anna-Karin     52.34
4     GER     3:35.64
5     GBR     3:36.85
6     AUS     3:37.68
7     CAN     3:38.18
8     ITA     3:38.32

          
1996 Atlanta     
1     USA     3:39.29
    MARTINO, Angel     55.34
    VAN DYKEN, Amy     53.91
    FOX, Catherine     55.93
    THOMPSON, Jenny     54.11
2     CHN     3:40.48
3     GER     3:41.48
4     NED     3:42.40
5     SWE     3:44.91
    OLOFSSON, Linda     55.75
    JÖHNCKE, Louise     56.32
    KARLSSON, Louise     56.07
    SJÖBERG, Johanna     56.77
6     AUS     3:45.31
7     CAN     3:46.27
8     RUS     DSQ
          
1992 Barcelona     
1     USA     3:39.46
    HAISLETT, Nicole     55.33
    TORRES, Dara     55.33
    MARTINO, Angel     54.79
    THOMPSON, Jenny     54.01
2     CHN     3:40.12
3     GER     3:41.60
4     EUN     3:43.68
5     NED     3:43.74
6     DEN     3:47.81
7     SWE     3:48.47
    NYBERG, Eva     57.37
    KARLSSON, Louise     56.50
    SVENSSON, Ellenor     56.94
    NILSSON, Malin     57.06
8     CAN     3:49.37

          
1988 Seoul     
1     GDR     3:40.63
    OTTO, Kristin     55.11
    MEISSNER, Katrin     54.73
    HUNGER, Daniela     55.69
    STELLMACH, Manuela     55.10
2     NED     3:43.39
3     USA     3:44.25
4     CHN     3:44.69
5     URS     3:44.99
6     CAN     3:46.75
7     FRG     3:46.90
8     DEN     3:49.25

          
1984 Los Angeles     
1     USA     3:43.43
    JOHNSON, Jenna     56.46
    STEINSEIFER, Carrie     55.87
    TORRES, Dara     55.92
    HOGSHEAD, Nancy     55.18
2     NED     3:44.40
3     FRG     3:45.56
4     AUS     3:47.79
5     CAN     3:49.50
6     GBR     3:50.12
7     SWE     3:51.24
    KARDUM, Maria     57.93
    ERIKSSON, Agneta     57.19
    HILDÉR, Petra     57.90
    FURUHED, Karin     58.22
8     FRA     3:52.15

          
1980 Moscow     
1     GDR     3:42.71
    KRAUSE, Barbara     54.90
    METSCHUK, Caren     55.61
    DIERS, Ines     55.90
    HÜLSENBACK, Sarina     56.30
2     SWE     3:48.93
    LJUNGDAHL, Carina     57.85
    GUSTAFSSON, Tina     58.34
    MÅRTENSSON, Agneta     58.58
    ERIKSSON, Agneta     57.35
3     NED     3:49.51
4     GBR     3:51.71
5     AUS     3:55.16
6     MEX     3:55.41
7     BUL     3:56.34
 8     ESP     3:58.73

1976 Montreal     
1     USA     3:44.82
    PEYTON, Kim     56.95
    BOGLIOLI, Wendy     55.81
    STERKEL, Jill     55.78
    BABASHOFF, Shirley     56.28
2     GDR     3:45.50
    ENDER, Kornelia     55.79
3     CAN     3:48.81
4     NED     3:51.67
5     URS     3:52.69
6     FRA     3:56.73
7     SWE     3:57.25
    MÅRTENSSON, Pia     59.06
    PERSSON, Ylva     59.06
    OLSSON, Diana     59.76
    HANSSON, Ida     58.86
8     FRG     3:58.33

          
1972 Munich     
1     USA     3:55.19
    NEILSON, Sandy      59.98
    KEMP, Jennifer     58.99
    BARKMAN, Jane     59.03
    BABASHOFF, Shirley     58.18
2     GDR     3:55.55
3     FRG     3:57.93
4     HUN     4:00.39
5     NED     4:01.49
6     SWE     4:02.69
    ZARNOWIECKI, Anita     1:01.16
    ANDERSSON, Eva     1:00.25
    OLSSON, Diana     1:00.30
    JOHANNSON, Irvi     1:00.97
7     CAN     4:03.83
8     AUS     4:04.82

          
1968 Mexico City     
1     USA     4:02.5
    BARKMAN, Jane     1:01.2
    GUSTAVSON, Linda     1:00.5
    PEDERSEN, Susan     1:01.3
    HENNE, Jan     59.5
2     GDR     4:05.7
3     CAN     4:07.2
    COUGHLAN, Angela     1:02.4
4     AUS     4:08.7
5     HUN     4:11.0
6     JPN     4:13.6
7     GBR     4:18.0
      FRA     DSQ
    
          
1964 Tokyo     
1     USA     4:03.8
    STOUDER, Sharon     1:01.2
    DE VARONA, Donna     1:00.9
    WATSON, Lillian     1:00.7
    ELLIS, Kathleen     1:01.0
2     AUS     4:06.9
3     NED     4:12.0
4     HUN     4:12.
5     SWE     4:14.0
    LILJA, Ann-Charlott     1:04.5
    ANDERSSON, Katrin     1:04.7
    JÄFVERT, Ulla     1:03.3
    HAGBERG, Ann-Christine     1:01.5
6     GER     4:15.0
7     CAN     4:15.9
8     ITA     4:17.2

          
1960 Rome     
1     USA     4:08.9
    SPILLANE, Joan     
    STOB, Shirley     
    WOOD, Carolyn     
    VON SALTZA, Chris     
2     AUS     4:11.3
3     GER     4:19.7
4     HUN     4:21.2
5     GBR     4:24.6
6     SWE     4:25.1
    THORNGREN, Inger     
    LARSSON, Karin     
    LARSSON, Kristina     
    SEGERSTRÖM, Bibbi     
7     ITA     4:26.8
8     URS     4:29.0

          
1956 Melbourne     
1     AUS     4:17.1
    FRASER, Dawn     
    LEECH, Faith     
    MORGAN, Sandra     
    CRAPP, Loraine      
2     USA     4:19.2
3     RSA     4:25.7
4     GER     4:26.1
5     CAN     4:28.3
6     SWE     4:30.0
    HELLSTRÖM, Anita     
    WÄNGBERG, Birgitta     
    LARSSON, Anna     
    JOBSON, Kate     
7     HUN     4:31.1
8     GBR     4:35.8
    HOGBEN, Frances     

          
1952 Helsinki     
1     HUN     4:24.4
    NOVAK, Ilona     
    TEMES, Judit     
    NOVAK, Eva     
    SZÖKE, Katalin     
2     NED     4:29.0
3     USA     4:30.1
4     DEN     4:36.2
5     GBR     4:37.8
6     SWE     4:39.0
    LUNDQUIST, Marianne     
    ANDERSSON, Anita     
    BERGLUND, Maud     
    FREDIN, Ingegärd     
7     GER     4:40.3
8     FRA     4:44.1

          
1948 London     
1     USA     4:29.2
    CORRIDON, Marie     
    KALAMA, Thelma     
    HELSER, Brenda     
    CURTIS, Ann     
2     DEN     4:29.6
3     NED     4:31.6
4     GBR     4:34.7
5     HUN     4:44.8
6     BRA     4:49.1
7     FRA     4:49.8
      SWE     DSQ
    THIDHOLM, Gisela     
    AHLGREN, Elisabeth     
    LUNDQUIST, Marianne     
    FREDIN, Ingegärd     
          
1936 Berlin     
1     NED     4:36.0
    SELBACH, Jopie     
    WAGNER, Tini     
    DEN OUDEN, Willemijntje     
    MASTENBROEK, Hendrika     
2     GER     4:36.8
3     USA     4:40.2
4     CAN     4:48.0
4     HUN     4:48.0
6     GBR     4:51.0
7     DEN     4:51.4
          
1932 Los Angeles     
1     USA     4:38.0
    MCKIM, Josephine     
    JOHNS, Helen     
    SAVILLE, Eleanor     
    MADISON, Helene     
2     NED     4:47.5
3     GBR     4:52.4
4     CAN     5:05.7
5     JPN     5:06.7
          
1928 Amsterdam     
1     USA     4:47.6
    LAMBERT, Adelaide     
    OSIPOWICH, Albina     
    SAVILLE, Eleanor     
    NORELIUS, Martha     
2     GBR     5:02.8
3     RSA     5:13.4
4     GER     5:14.4
5     FRA     5:32.0
      NED     DSQ
    SMITS, Elisabeth     
    BAUMEISTER, Geertje     
      VIERDAG, Marie     
    BRAUN, Maria Johanna     
          
1924 Paris     
1     USA     4:58.8
    DONNELLY, Euphrasia     
    EDERLE, Gertrude     
    LACKIE, Ethel     
    WEHSELAU, Marie      
2     GBR     5:17.0
3     SWE     5:35.6
    BERG, Aina     
    EVERLUND, Gulli     
    PETTERSSON, Vivian     
    TÖPEL, Hjördis     
4     DEN     5:42.4
5     FRA     5:43.4
6     NED     5:45.8

1920 Antwerp     
1     USA     5:11.6
    BLEIBTREY, Ethelda     
    SCHROTH, Frances     
    GUEST, Irene     
    WOODBRIDGE, Margaret     
2     GBR     5:40.8
3     SWE     5:43.6
    MACHNOW, Emy     
    BERG, Aina     
    GYLLING, Jane     
    NILSSON, Karin     
          
1912 Stockholm     
1     GBR     5:52.8
    MOORE, Isabella Mary     
    FLETCHER, Jennie     
    SPIERS, Annie     
    STEER, Irene     
2     GER     6:04.6
3     AUT     6:17.0
4     SWE     
    JOHANSSON, Greta     
    LUNDGREN, Karin     
    JOHNSSON, Sonja     
    THULIN, Vera

Tidigare OS-resultat

100m fjäril damer

2012 London
1 VOLLMER, Dana USA 55.98
2 LU, Ying CHN 56.87
3 COUTTS, Alicia AUS 56.94
4 SJÖSTRÖM, Sarah SWE 57.17
5 BIANCHI, Ilaria ITA 57.27
6 OTTESEN GRAY, Jeanette DEN 57.35
7 DONAHUE, Claire USA 57.48
8 GANDY, Ellen GBR 57.76

2008 Beijing
1 TRICKETT, Lisbeth AUS 56.73
2 MAGNUSON, Christine USA 57.10
3 SCHIPPER, Jessicah AUS 57.25
4 ZHOU, Yafei CHN 57.84
5 TAO, Li SIN 57.99
6 LOWE, Jemma GBR 58.06
7 SILVA, Gabriella BRA 58.10
8 DEKKER, Inge NED 58.54

2004 Athens
1 THOMAS, Petria AUS 57.72
2 JEDRZEJCZAK, Otylia POL 57.84
3 DE BRUIJN, Inge NED 57.99
4 SCHIPPER, Jessicah AUS 58.22
5 THOMPSON, Jenny USA 58.72
6 MORAVCOVA, Martina SVK 58.96
7 POPCHANKA, Alena BLR 59.06
8 ONISHI, Junko JPN 59.83

2000 Sydney
1 DE BRUIJN, Inge NED 56.61
2 MORAVCOVA, Martina SVK 57.97
3 TORRES, Dara USA 58.20
4 THOMAS, Petria AUS 58.49
5 THOMPSON, Jenny USA 58.73
6 ONISHI, Junko JPN 59.13
7 O'NEILL, Susan AUS 59.27
8 MOCANU, Diana ROM 59.43

1996 Atlanta
1 VAN DYKEN, Amy USA 59.13
2 KIU, Limin CHN 59.14
3 MARTINO, Angel USA 59.23
4 KASHIMA, Hitomi JPN 1:00.11
5 O'NEILL, Susan AUS 1:00.17
6 AOYAMA, Ayari JPN 1:00.18
7 CAI, Huijue CHN 1:00.46
8 JACOBSEN, Mette DEN 1:00.76

1992 Barcelona
1 QIAN, Hong CHN 58.62
2 AHMANN-LEIGHTON, Cris USA 58.74
3 PLEWINSKI, Catherine FRA 59.01
4 WANG, Xi CHN 59.10
5 O'NEILL, Susan AUS 59.69
6 SANDERS, Summer USA 59.82
7 VAN ALMSICK, Franziska GER 1:00.70
8 SHITO, Rie JPN 1:01.16

1988 Seoul
1 OTTO, Kristin GDR 59.00
2 WEIGANG, Birte GDR 59.45
3 QIAN, Hong CHN 59.52
4 PLEWINSKI, Catherine FRA 59.58
5 JORGENSEN, Janet USA 1:00.48
6 VAN BENTUM, Conny NED 1:00.97
7 MEAGHER, Mary T USA 1:00.97
8 WAN, Xiaohong CHN 1:01.15

1984 Los Angeles
1 MEAGHER, Mary T USA 59.26
2 JOHNSON, Jenna USA 1:00.19
3 SEICK, Karin FRG 1:01.36
4 VERSTAPPEN, Anne-Marie NED 1:01.56
5 MACPHERSON, Michelle CAN 1:01.58
6 TIBBITS, Janet AUS 1:01.78
7 VAN BENTUM, Conny NED 1:01.94
8 BEYERMANN, Ina FRG 1:02.11

1980 Moscow
1 METSCHUK, Caren GDR 1:00.42
2 POLLACK, Andrea GDR 1:00.90
3 KNACKE, Christiane GDR 1:01.44
4 OSGERBY, Ann GBR 1:02.21
5 CURRY, Lisa AUS 1:02.40
6 MÅRTENSSON, Agneta SWE 1:02.61
7 OSGERBY, Janet GBR 1:02.90
7 PARIS, Mariam CRC 1:02.90

1976 Montreal
1 ENDER, Kornelia GDR 1:00.13
2 POLLACK, Andrea GDR 1:00.98
3 BOGLIOLI, Wendy USA 1:01.17
4 WRIGHT, Camille USA 1:01.41
5 GABRIEL, Rosemarie GDR 1:01.56
6 QUIRK, Wendy CAN 1:01.75
7 FONOIMOANA, Lelei USA 1:01.95
8 SHELOFASTOVA, Tamara URS 1:02.74

1972 Munich
1 AOKI, Mayumi JPN 1:03.34
2 BEIER, Roswitha GDR 1:03.61
3 GYARMATI, Andrea HUN 1:03.73
4 DEARDRUFF, Deena USA 1:03.95
5 SHRADER, Dana USA 1:03.98
6 DANIEL, Ellie USA 1:04.08
7 BECKMANN, Gudrun FRG 1:04.15
8 ASANO, Noriko JPN 1:04.25

1968 Mexico City
1 MCCLEMENTS, Lynette AUS 1:05.5
2 DANIEL, Ellie USA 1:05.8
3 SHIELDS, Susan USA 1:06.2
4 KOK, Ada NED 1:06.2
5 GYARMATI, Andrea HUN 1:06.8
6 HUSTEDE, Heike FRG 1:06.9
7 HEWITT, Toni USA 1:07.5
8 LINDNER, Helga GDR 1:07.6

1964 Tokyo
1 STOUDER, Sharon USA 1:04.7
2 KOK, Ada NED 1:05.6
3 ELLIS, Kathleen USA 1:06.0
4 PYRHÖNEN, Eila FIN 1:07.3
5 DE VARONA, Donna USA 1:08.0
6 HUSTEDE, Heike GER 1:08.5
7 TAKAHASHI, Eiko JPN 1:09.1
8 STEWART, Mary CAN 1:10.0

1960 Rome
1 SCHULER, Carolyn USA 1:09.5
2 HEEMSKERK, Marianne NED 1:10.4
3 ANDREW, Janice AUS 1:12.2
4 WATT, Sheila GBR 1:13.3
5 VOORBIJ, Aartje NED 1:13.3
6 BELOVSKAYA, Zinaida URS 1:13.3
7 LARSSON, Kristina SWE 1:13.6
WOOD, Carolyn USA DNF

1956 Melbourne
1 MANN, Shelley USA 1:11.0
2 RAMEY, Nancy USA 1:11.9
3 SEARS, Mary USA 1:14.4
4 LITTOMERITZKY, Maria HUN 1:14.9
5 BAINBRIDGE, Beverly AUS 1:15.2
6 LANGENAU, Jutta GER 1:17.4
7 WHTIALL, Elizabeth CAN 1:17.9
8 BARBER, Sara CAN 1:18.4

400m fritt damer

2012 London
1 MUFFAT, Camille FRA 4:01.45
2 SCHMITT, Allison USA 4:01.77
3 ADLINGTON, Rebecca GBR 4:03.01
4 FRIIS, Lotte DEN 4:03.98
5 PELLEGRINI, Federica ITA 4:04.50
6 BALMY, Coralie FRA 4:05.95
7 MACLEAN, Brittany CAN 4:06.24
8 BOYLE, Lauren NZL 4:06.25

2008 Beijing
1 ADLINGTON, Rebecca GBR 4:03.22
2 HOFF, Katie USA 4:03.29
3 JACKSON, Joanne GBR 4:03.52
4 BALMY, Coralie FRA 4:03.60
5 PELLEGRINI, Federica ITA 4:04.56
6 POTEC, Cameilia ROU 4:04.66
7 BARRATT, Bronte AUS 4:05.05
8 MANAUDOU, Laure FRA 4:11.26

2004 Athens
1 MANAUDOU, Laure FRA 4:05.34
2 JEDRZEJCZAK, Otylia POL 4:05.84
3 SANDENO, Kaitlin USA 4:06.19
4 POTEC, Cameilia ROM 4:06.34
5 SHIBATA, Ai JPN 4:07.51
6 YAMADA, Sachiko JPN 4:10.91
7 MACKENZIE, Linda AUS 4:10.92
8 COOKE, Rebecca GBR 4:11.35

2000 Sydney
1 BENNETT, Brooke USA 4:05.80
2 MUNZ, Diana USA 4:07.07
3 POLL, Claudia CRC 4:07.83
4 ATKINSON, Janelle JAM 4:08.79
5 CHEMEZOVA, Nadezda RUS 4:10.37
6 STOCKBAUER, Hannah GER 4:10.38
7 GEURTS, Carla NED 4:12.36
8 CHEN, Hua CHN 4:13.11

1996 Atlanta
1 SMITH, Michelle IRL 4:07.25
2 HASE, Dagmar GER 4:08.30
3 VLIEGHUIS, Kirsten NED 4:08.70
4 KIELGASS, Kerstin GER 4:09.83
5 POLL, Claudia CRC 4:10.00
6 GEURTS, Carla NED 4:10.06
7 YAMANOI, Eri JPN 4:11.68
8 TEUSCHER, Cristina USA 4:14.21

1992 Barcelona
1 HASE, Dagmar GER 4:07.18
2 EVANS, Janet USA 4:07.37
3 LEWIS, Hayley AUS 4:11.22
4 HANSEN, Erika USA 4:11.50
5 KIELGASS, Kerstin GER 4:11.52
6 ARNOULD, Isabelle BEL 4:13.75
7 NILSSON, Malin SWE 4:14.10
8 CHIBA, Suzu JPN 4:15.71

1988 Seoul
1 EVANS, Janet USA 4:03.85
2 FRIEDRICH, Heike GDR 4:05.94
3 MÖHRING, Anke GDR 4:06.62
4 BRUCE, Tami USA 4:08.16
5 ELFORD, Janelle AUS 4:10.65
6 ARNOULD, Isabelle BEL 4:11.73
7 ORTWIG, Stephanie FRG 4:13.05
8 TREFILOVA, Natalaia URS 4:13.92

1984 Los Angeles
1 COHEN, Tiffany USA 4:07.10
2 HARDCASTLE, Sarah GBR 4:10.27
3 CROFT, June GBR 4:11.49
4 KIMBERLEY, Linehan USA 4:12.26
5 MCVANN, Anna AUS 4:13.95
6 V D MEER, Jolanda NED 4:16.05
7 KOWALCZIK, Birgit FRG 4:16.33
8 DAIGNEAULT, Julie CAN 4:16.41

1980 Moscow
1 DIERS, Ines GDR 4:08.76
2 SCHNEIDER, Petra GDR 4:09.16
3 SCHMIDT, Carmela GDR 4:10.86
4 FORD, Michelle AUS 4:11.65
5 AKSENOVA, Irina URS 4:14.40
6 MAAS, Annelies NED 4:15.79
7 DE JONG, Reggie NED 4:15.95
8 KLEVAKINA, Olga URS 4:19.18

1976 Montreal
1 THUMER, Petra GDR 4:09.89
2 BABASHOFF, Shirley USA 4:10.46
3 SMITH, Shannon CAN 4:14.60
4 PERROTT, Rebecca NZL 4:14.76
5 HEDDY, Kathy USA 4:15.50
6 BORGH, Brenda USA 4:17.43
7 MAAS, Annelies NED 4:17.44
8 KAHLE, Sabine GDR 4:20.42

1972 Munich
1 GOULD, Shane AUS 4:19.04
2 CALLIGARIS, Novella ITA 4:22.44
3 WEGNER, Gudrun GDR 4:23.11
4 BABASHOFF, Shirley USA 4:23.59
5 WYLIE, Jenny USA 4:24.07
6 ROTHAMMER, Keena USA 4:24.22
7 BUNSCHOTEN, Hansje NED 4:29.70
8 RIJNDERS, Anke NED 4:31.51

1968 Mexico City
1 MEYER, Debbie USA 4:31.8
2 GUSTAVSON, Linda USA 4:35.5
3 MORAS, Karen AUS 4:37.0
4 KRUSE, Pam USA 4:37.2
5 WETZKO, Gabriele GDR 4:40.2
6 RAMIREZ, Maria Terese MEX 4:42.2
7 COUGHLAN, Angela CAN 4:51.9
8 MORRIS, Elisabeth SWE 4:53.8

1964 Tokyo
1 DUENKEL, Virginia USA 4:43.3
2 RAMENOFSKY, Marlyn USA 4:44.6
3 STICKLES, Terri Lee USA 4:47.2
4 FRASER, Dawn AUS 4:47.6
5 HUGHES, Jane CAN 4:50.9
6 LONG, Elizabeth GBR 4:52.0
7 HERFORD, Kim AUS 4:52.9
8 LILJA, Gun SWE 4:53.0

1960 Rome
1 VON SALTZA, Chris USA 4:50.6
2 CEDERQVIST, Jane SWE 4:53.9
3 LAGERBERG, Catherina NED 4:56.9
4 KONRADS, Ilsa AUS 4:57.9
5 FRASER, Dawn AUS 4:58.5
6 RAY, Nancy GBR 4:59.7
7 SCHIMMEL, Corrie NED 5:02.3
8 SEGERSTRÖM, Bibbi SWE 5:02.4

1956 Melbourne
1 CRAPP, Loraine AUS 4:54.6
2 FRASER, Dawn AUS 5:02.5
3 RUUSKA, Sylvia USA 5:07.1
4 SHRIVER, Marley USA 5:12.9
5 SZEKELY, Rypszina HUN 5:14.2
6 MORGAN, Sandra AUS 5:14.3
7 FROST, Heda FRA 5:15.4
8 GYENGE, Valeria HUN 5:21.0

1952 Helsinki
1 GYENGE, Valeria HUN 5:12.1
2 NOVAK, Eva HUN 5:13.7
3 KAWAMOTO, Evelyn USA 5:14.6
4 GREEN, Carolyn USA 5:16.5
5 ANDERSEN-HVEGER, Ragnhild DEN 5:16.9
6 SZEKELY, Eva HUN 5:17.9
7 SCHULTZ, Anna Maria ARG 5:24.0
8 ANDERSEN, Grete DEN 5:27.0

1948 London
1 CURTIS, Ann USA 5:17.8
2 HARUP, Karen Margarete DEN 5:21.2
3 GIBSON, Catherine GBR 5:22.6
4 CAROEN, Fernande BEL 5:25.3
5 HELSER, Brenda USA 5:26.0
6 SILVA, Piedade BRA 5:29.4
7 CARSTENSEN, Fritze DEN 5:29.4
8 LEES, Nancy USA 5:32.9

1936 Berlin
1 MASTENBROEK, Hendrika NED 5:26.4
2 HVEGER, Ragnhild DEN 5:27.5
3 KIGHT-WINGARD, Lenore USA 5:29.0
4 PETTY, Mary Lou USA 5:32.2
5 COUTINHO, Piedade BRA 5:35.2
6 KOJIMA, Kazue JPN 5:43.1
7 FREDRIKSEN, Grete DEN 5:45.0
8 WAGNER, Tini NED 5:46.0

1932 Los Angeles
1 MADISON, Helene USA 5:28.5
2 KIGHT-WINGARD, Lenore USA 5:28.6
3 MAAKAL, Jenny RSA 5:47.3
4 COOPER, Joyce GBR 5:49.7
5 GODARD, Yvonne FRA 5:54.4
6 FORTES, Norene USA 6:06.0

1928 Amsterdam
1 NORELIUS, Martha USA 5:42.8
2 JOHANNA, Maria NED 5:57.8
3 MCKIM, Josephine USA 6:00.2
4 STEWART, Sarah GBR 6:07.0
5 VAN DER GOES, Frederica RSA 6:07.2
6 TANNER, Irene GBR 6:11.6

1924 Paris
1 NORELIUS, Martha USA 6:02.2
2 WAINWRIGHT, Helen USA 6:03.8
3 EDERLE, Gertrude USA 6:04.8
4 MOLESWORTH, Doris GBR 6:25.4
SHAND, Gwitha NZL DNF

1920 Antwerp (300 freestyle)
1 BLEIBTREY, Ethelda USA 4:34.0
2 WOODBRIDGE, Margaret USA 4:42.8
3 SCHROTH, Frances USA 4:52.0
4 JEANS, Constance GBR 4:52.4
5 UHL, Eleanor USA
6 GYLLING, Jane SWE
7 WALROND, Violet NZL


4x100m fritt herrar

2012 London
1 FRA 3:09.93
LEVEAUX, Amaury 48.13
GILOT, Fabien 47.67
LEFERT, Clement 47.39
AGNEL, Yannick 46.74

2 USA 3:10.38
3 RUS 3:11.41
4 AUS 3:11.63
5 RSA 3:13.45
6 GER 3:13.52
7 ITA 3:14.13
8 BEL 3:14.40

2008 Beijing
1 USA 3:08.24
PHELPS, Michael 47.51
WEBER-GALE, Garrett 47.02
JONES, Cullen 47.65
LEZAK, Jason 46.06

2 FRA 3:08.32
3 AUS 3:09.91
4 ITA 3:11.48
5 SWE 3:11.92
STYMNE, Petter 49.17
FRÖLANDER, Lars 48.02
NYSTRAND, Stefan 47.25
PERSSON, Jonas 47.48
6 CAN 3:12.26
7 RSA 3:12.66
FERNS, Lyndon 48.15
8 GBR 3:12.87

2004 Athens
1 RSA 3:13.17
SCHOEMAN, Roland 48.17
FERNS, Lyndon 48.13
TOWNSEND, Darian 48.96
NEETHLING, Ryk 47.91

2 NED 3:14.36
3 USA 3:14.62
4 ITA 3:15.75
4 RUS 3:15.75
6 AUS 3:15.77
7 FRA 3:16.23
8 GER 3:17.18

2000 Sydney
1 AUS 3:13.67
KLIM, Michael 48.18
FYDLER, Chris 48.48
CALLUS, Ashley 48.71
THORPE, Ian 48.30

2 USA 3:13.86
3 BRA 3:17.40
4 GER 3:17.77
5 ITA 3:17.85
6 SWE 3:19.60
NYSTRAND, Stefan 50.06
FRÖLANDER, Lars 48.12
OHLIN, Mattias 49.99
NYSTRÖM, Johan 51.43
7 FRA 3:21.00
RUS DSQ


1996 Atlanta
1 USA 3:15.41
OLSEN, Jon 49.94
DAVIS, Josh 49.00
SCHUMACHER, Brad 49.02
HALL, Gary Jr 47.45

2 RUS 3:17.06
3 GER 3:17.20
4 BRA 3:18.30
5 NED 3:19.02
6 AUS 3:20.13
7 SWE 3:20.16
FRÖLANDER, Lars 50.01
LETZLER, Fredrik 50.13
HOLMERTZ, Anders 50.06
WALLIN, Christer 49.96
8 GBR 3:21.52


1992 Barcelona
1 USA 3:16.74
HUDEPOHL, Joe 50.05
BIONDI, Matt 48.69
JAGER, Tom 49.72
OLSEN, Jon 49.28

2 EUN 3:17.56
3 GER 3:17.90
4 FRA 3:19.16
5 SWE 3:20.10
WERNER, Tommy 51.15
KARLSSON, Håkan 48.90
LETZLER, Fredrik 50.01
HOLMERTZ, Anders 50.93
6 BRA 3:20.99
7 GBR 3:21.75
8 AUS 3:22.04

1988 Seoul
1 USA 3:16.53
JACOBS, Christopher 49.63
DALBEY, Troy 49.75
JAGER, Tom 49.33
BIONDI, Matt 47.81

2 URS 3:18.33
3 GDR 3:19.82
4 FRA 3:20.02
5 SWE 3:21.07
JOHANSSON, Per 50.58
WERNER, Tommy 50.00
HOLMQVIST, Joakim 50.47
TITUS, Göran 50.02
6 FRG 3:21.65
7 GBR 3:21.71
8 ITA 3:22.93

1984 Los Angeles
1 USA 3:19.03
CAVANAUGH, Chris 50.83
HEATH, Michael 49.60
BIONDI, Matt 49.67
GAINES, Rowdy 48.93

2 AUS 3:19.68
3 SWE 3:22.69
LEJDSTRÖM, Thomas 51.29
BARON, Bengt 50.83
ÖRN, Mikael 51.28
JOHANSSON, Per 49.29
4 FRG 3:22.98
5 GBR 3:23.61
6 FRA 3:24.63
7 CAN 3:24.70
8 ITA 3:24.97

1972 Munich
1 USA 3:26.42
EDGAR, David 52.69
MURPHY, John 52.04
HEIDENREICH, Jerry 50.78
SPITZ, Mark 50.90

2 URS 3:29.72
3 GDR 3:32.42
4 BRA 3:33.14
5 CAN 3:33.20
6 FRG 3:33.90
7 FRA 3:34.13
8 ESP 3:38.21

1968 Mexico City
1 USA 3:31.7
ZORN, Zachary 53.4
RERYCH, Steve 52.8
SPITZ, Mark 52.7
WALSH, Ken 52.8

2 URS 3:34.2
3 AUS 3:34.7
4 GBR 3:38.4
5 GDR 3:38.8
6 FRG 3:39.0
7 CAN 3:39.2
8 JPN 3:41.50

1964 Tokyo
1 USA 3:32.2
2 GER 3:37.2
3 AUS 3:39.1
4 JPN 3:40.5
5 SWE 3:40.7
NORDAVLL, Bengt-Olof 56.6
ERIKSSON, Lester 54.9
LUNDIN, Jan 54.6
LINDBERG, Per-Ola 54.6
6 URS 3:42.1
7 GBR 3:42.6
FRA DSQ

200m fritt herrar

2012 London
1 AGNEL, Yannick FRA 1:43.14
2 PARK, Taehwan KOR 1:44.93
2 SUN, Yang CHN 1:44.93
4 LOCHTE, Ryan USA 1:45.04
5 BIEDERMANN, Paul GER 1:45.53
6 RENWICK, Robert GBR 1:46.53
7 FRASER-HOLMES, Thomas AUS 1:46.93
8 IZOTOV, Danila RUS 1:47.75

2008 Beijing
1 PHELPS, Michael USA 1:42.96
2 PARK, Tae Hwan KOR 1:44.85
3 VANDERKAAY, Peter USA 1:45.14
4 BASSON, Jean RSA 1:45.97
5 BIEDERMANN, Paul GER 1:46.00
6 MEICHTRY, Dominik SUI 1:46.95
7 OKUMURA, Yoshihiro JPN 1:47.14
8 RENWICK, Robert GBR 1:47.47

2004 Athens
1 THORPE, Ian AUS 1:44.71
2 V D HOOGENBAND, Pieter NED 1:45.23
3 PHELPS, Michael USA 1:45.32
4 KELLER, Klete USA 1:46.13
5 HACKETT, Grant AUS 1:46.56
6 SAY, Rick CAN 1:47.55
7 BURNETT, Simon GBR 1:48.02
8 BREMBILLA, Emiliano ITA 1:48.40

2000 Sydney
1 V D HOOGENBAND, Pieter NED 1:45.35
2 THORPE, Ian AUS 1:45.83
3 ROSOLINO, Massimiliano ITA 1:46.65
4 DAVIS, Josh USA 1:46.73
5 PALMER, Paul GBR 1:47.95
6 SALTER, James GBR 1:48.74
7 SAY, Rick CAN 1:48.76
8 HACKETT, Grant AUS 1:49.46

1996 Atlanta
1 LOADER, Danyon NZL 1:47.63
2 BORGES, Gustavo BRA 1:48.08
3 KOWALSKI, Daniel AUS 1:48.25
4 V D HOOGENBAND, Pieter NED 1:48.36
5 HOLMERTZ, Anders SWE 1:48.42
6 ROSOLINO, Massimiliano ITA 1:48.50
7 DAVIS, Josh USA 1:48.54
8 PALMER, Paul GBR 1:49.39

1992 Barcelona
1 SADOVYI, Evgeni EUN 1:46.70
2 HOLMERTZ, Anders SWE 1:46.86
3 KASVIO, Antti FIN 1:47.63
4 WOJDAT, Artur POL 1:48.24
5 PYSHENKO, Vladimir EUN 1:48.32
6 HUDEPOHL, Joe USA 1:48.36
7 ZESNER, Steffen GER 1:48.84
8 GJERTSEN, Doug USA 1:50.57

1988 Seoul
1 ARMSTRONG, Duncan AUS 1:47.25
2 HOLMERTZ, Anders SWE 1:47.89
3 BIONDI, Matt USA 1:47.99
4 WOJDAT, Artur POL 1:48.40
5 GROSS, Michael FRG 1:48.59
6 ZESNER, Steffen GDR 1:48.77
7 DALBEY, Troy USA 1:48.86
8 FAHRNER, Thomas FRG 1:49.19

1984 Los Angeles
1 GROSS, Michael FRG 1:47.44
2 HEATH, Michael USA 1:49.10
3 FAHRNER, Thomas FRG 1:49.69
4 FLOAT, Jeffrey USA 1:50.18
5 MESTRE-SOSA, Alberto VEN 1:50.23
6 DROST, Frank NED 1:51.62
7 DEL'UOMO, Marco ITA 1:52.20
8 DALE, Peter USA 1:53.84

1980 Moscow
1 KOPLIAKOV, Sergei URS 1:49.81
2 KRYLOV, Andrei URS 1:50.76
3 BREWER, Graeme AUS 1:51.60
4 WOITHE, Jörg GDR 1:51.86
5 MCKEON, Ronald AUS 1:52.60
6 REVELLI, Paolo ITA 1:52.76
7 LEJDSTRÖM, Thomas SWE 1:52.94
8 RAMPAZZO, Fabrizio ITA 1:53.25

1976 Montreal
1 FURNISS, Bruce USA 1:50.29
2 NABER, John USA 1:50.50
3 MONTGOMERY, Jim USA 1:50.58
4 KRYLOV, Andrei URS 1:50.73
5 STEINBACH, Klaus FRG 1:51.09
6 NOCKE, Peter FRG 1:51.71
7 DOWNIE, Gordon GBR 1:52.78
8 BOGDANOV, Andrey URS 1:53.33

1972 Munich
1 SPITZ, Mark USA 1:52.78
2 GENTER, Steven USA 1:53.73
3 LAMPE, Werner FRG 1:53.99
4 WENDEN, Michael AUS 1:54.40
5 TYLER, Frederick USA 1:54.96
6 STEINBACH, Klaus FRG 1:55.65
7 BURE, Vladimir URS 1:57.24
8 HUTTON, Ralph CAN 1:57.56

1968 Mexico City
1 WENDEN, Michael AUS 1:55.2
2 SCHOLLANDER, Don USA 1:55.8
3 NELSON, John USA 1:58.1
4 HUTTON, Ralph CAN 1:58.6
5 MOSCONI, Alain FRA 1:59.1
6 WINDLE, Robert AUS 2:00.9
7 BELITS-GEIMAN, Semyon URS 2:01.5

1904 St Louis (yards)
1 DANIELS, Charles USA 2:44.2
2 GAILEY, Francis AUS 2:46.0
3 RAUSCH, Emil GER 2:56.0
4 ADAMS, Edgar USA

1900 Paris
1 LANE, Frederick AUS 2:25.2
2 VON HALMAY, Zoltan HUN 2:31.4
3 RUBERL, Karl AUT 2:32.0
4 CRAWSHAW, Robert GBR 2:45.6
5 HOCHEPIED, Maurice FRA 2:53.0
6 STAPLETON, F GBR 2:55.0
7 CLÉVENOT, Jules FRA 2:56.2
8 FREY, Julius GER 2:58.2

100m ryggsim damer

2012 London
1 FRANKLIN, Missy USA 58.33
2 SEEBOHM, Emily AUS 58.68
3 TERAKAWA, Aya JPN 58.83
4 ZUEVA, Anastasia RUS 59.00
5 SPOFFORTH, Gemma GBR 59.20
6 ZHAO, Jing CHN 59.23
7 HOCKING, Belinda AUS 59.29
8 FU, Yuanhui CHN 1:00.50

2008 Beijing
1 COUGHLIN, Natalie USA 58.96
2 COVENTRY, Kirsty ZIM 59.19
3 HOELZER, Margaret USA 59.34
4 SPOFFORTH, Gemma GBR 59.38
5 ZUEVA, Anastasia RUS 59.40
6 NAKAMURA, Reiko JPN 59.72
7 MANAUDOU, Laure FRA 1:00.10
8 ITO, Hanae JPN 1:00.18

2004 Athens
1 COUGHLIN, Natalie USA 1:00.37
2 COVENTRY, Kirsty ZIM 1:00.50
3 MANAUDOU, Laure FRA 1:00.88
4 NAKAMURA, Reiko JPN 1:01.05
5 ZHIVANEVSKAYA, Nina ESP 1:01.12
6 BUSCHSCHULTE, Antje GER 1:01.39
7 ØRNSTEDT, Louise DEN 1:01.51
8 COPE, Haley USA 1:01.76

2000 Sydney
1 MOCANU, Diana ROM 1:00.21
2 NAKAMURA, Mai JPN 1:00.55
3 ZHIVANEVSKAYA, Nina ESP 1:00.89
4 MARACINEANU, Roxana FRA 1:01.10
5 INADA, Noriko JPN 1:01.14
6 BEDFORD, Barbara USA 1:01.47
7 CALUB, Dyana AUS 1:01.61
8 ØRNSTEDT, Louise DEN 1:02.02

1996 Atlanta
1 BOTSFORD, Beth USA 1:01.19
2 HEDGEPEHT, Whitney USA 1:01.47
3 KRIEL, Marianne RSA 1:02.12
4 NAKAMURA, Mai JPN 1:02.33
5 CHEN, Yan CHN 1:02.50
6 BUSCHSCHULTE, Antje GER 1:02.52
7 STEVENSON, Nicole AUS 1:02.70
8 NAKAO, Miki JPN 1:02.78

1992 Barcelona
1 EGERSZEGI, Krisztina HUN 1:00.68
2 SZABO, Tunde HUN 1:01.14
3 LOVELESS, Lea USA 1:01.43
4 STEVENSON, Nicole AUS 1:01.78
5 WAGSTAFF, Janie USA 1:01.81
6 MEEHAN, Joanne AUS 1:02.07
7 ZHIVANEVSKAYA, Nina EUN 1:02.36
8 KOIKAWA, Yoko JPN 1:03.23

1988 Seoul
1 OTTO, Kristin GDR 1:00.89
2 EGERSZEGI, Krisztina HUN 1:01.56
3 SIRCH, Cornelia GDR 1:01.57
4 MITCHELL, Betsy USA 1:02.71
5 BARR, Beth USA 1:02.78
6 POLL, Silvia CRC 1:03.34
7 LIVINGSTONE, Nicole AUS 1:04.15
8 AIZPORS, Marion FRG 1:04.19

1984 Los Angeles
1 ANDREWS, Theresa USA 1:02.55
2 MITCHELL, Betsy USA 1:02.63
3 DE ROVER, Jolanda NED 1:02.91
4 BUNACIU, Carmen ROM 1:03.21
5 PATRASCOIU, Aneta ROM 1:03.29
6 SCHLICHT, Svenja FRG 1:03.46
7 ROSE, Beverly GBR 1:04.16
8 CLARK, Carmel NZL 1:04.47

1980 Moscow
1 REINISCH, Rica GDR 1:00.86
2 KLEBER, Ina GDR 1:02.07
3 REIDEL, Petra GDR 1:02.64
4 BUNACIU, Carmen ROM 1:03.81
5 VERBAUWEN, Carine BEL 1:03.82
6 GORCHAKOVA, Larisa URS 1:03.87
7 BOSGA, Monique NED 1:04.47
8 CAROSI, Manuela ITA 1:05.10

1976 Montreal
1 RICHTER, Ulrike GDR 1:01.83
2 TREIBER, Birgit GDR 1:03.41
3 GARAPICK, Nancy CAN 1:03.71
4 HOGG, Wendy CAN 1:03.93
5 GIBSON, Cheryl CAN 1:05.16
6 STAVKO, Nadeja URS 1:05.19
7 STILLE, Antje GDR 1:05.30
8 EDELIJN, Diane NED 1:05.53

1972 Munich
1 BELOTE, Melissa USA 1:05.78
2 GYARMATI, Andrea HUN 1:06.26
3 ATWOOD, Susie USA 1:06.34
4 MOE, Karen USA 1:06.69
5 COOK, Wendy CAN 1:06.70
6 BRIGITHA, Enith NED 1:06.82
7 HERBST, Christine GDR 1:07.27
8 PIELEN, Silke FRG 1:07.36

1968 Mexico City
1 HALL, Kaye USA 1:06.2
2 TANNER, Elaine CAN 1:06.7
3 SWAGERTY, Jane USA 1:08.1
4 MOORE, Kendis USA 1:08.3
5 GYARMATI, Andrea HUN 1:09.1
6 WATSON, Lynette AUS 1:09.1
7 CANET, Sylvie FRA 1:09.3
8 STIRLING, Gledna NZL 1:10.6

1964 Tokyo
1 FERGUSON, Cathy USA 1:07.7
2 CARON, Christine FRA 1:07.9
3 DUENKEL, Virginia USA 1:08.0
4 TANAKA, Satoko JPN 1:08.6
5 HARMAR, Nina USA 1:09.4
6 LUDGROVE, Linda GBR 1:09.5
7 WEIR, Eileen CAN 1:09.8
8 NORFOLK, Jill GBR 1:11.2

1960 Rome
1 BURKE, Lynn USA 1:09.3
2 STEWARD, Natalie GBR 1:10.8
3 TANAKA, Satoko JPN 1:11.4
4 RANWELL, Laura RSA 1:11.4
5 PIACENTINI, Rose Mary FRA 1:11.4
6 LEWIS, Sylvia GBR 1:11.8
7 VAN VELSEN, Rita NED 1:12.1
8 DELACHE, Nadine FRA 1:12.4

1956 Melbourne
1 GRINHAM, Judith GBR 1:12.9
2 CONE, Carin USA 1:12.9
3 EDWARDS, Margaret GBR 1:13.1
4 SCHMIDT, Helga GER 1:13.4
5 MURPHY, Maureen USA 1:14.1
6 HOYLE, Julie GBR 1:14.3
7 BARBER, Sara CAN 1:14.3
8 BECKITT, Gerganyia AUS 1:14.7

1952 Helsinki
1 HARRISON, Joan RSA 1:14.3
2 WIELEMA, Geertje NED 1:14.5
3 STEWART, Jean NZL 1:15.8
4 DE KORTE, Johanna NED 1:15.8
5 STARK, Barbara USA 1:16.2
6 HERRBRUCK, Gertrud GER 1:18.0
7 MCDOWELL, Margaret GBR 1:18.4
V D HORST, Hendrika NED DSQ

1948 London
1 HARUP, Karen Margarete DEN 1:14.4
2 ZIMMERMAN, Suzanne USA 1:16.0
3 DAVIES, Judith AUS 1:16.7
4 NOVAK, Ilona HUN 1:18.4
5 V D HORST, Hendrika NED 1:18.8
6 VAN EKRIS, Dirkje NED 1:18.9
7 MELLON, Muriel USA 1:19.0
8 GALLIARD, Greet NED 1:19.1

1936 Berlin
1 SENFF, Dina NED 1:18.9
2 MASTENBROEK, Hendrika NED 1:19.2
3 BRIDGES, Alice USA 1:19.4
4 MOTRIDGE, Edith USA 1:19.6
5 BRUUNSTRØM, Tove DEN 1:20.4
6 FRAMPTON, Lorna GBR 1:20.6
7 HARDING, Phyllis GBR 1:21.5

1932 Los Angeles
1 HOLM, Eleanor USA 1:19.4
2 MEALING, Philomena AUS 1:21.3
3 DAVIES, Valerie GBR 1:22.5
4 HARDING, Phyllis GBR 1:22.6
5 MCSHEEHY, Joan USA 1:23.2
6 COOPER, Joyce GBR 1:23.4

1928 Amsterdam
2 KING, Ellen GBR 1:22.2
3 COOPER, Joyce GBR 1:22.8
4 GILMAN, Marion USA 1:24.2
5 HOLM, Eleanor USA 1:24.4
5 LINDSTROM, Lisa USA 1:24.4
7 STOCKLEY, Elizabeth NZL 1:25.8

1924 Paris
1 BAUER, Sybil USA 1:23.2
2 HARDING, Phyllis GBR 1:27.4
3 RIGGIN, Aileen USA 1:28.2
4 CHAMBERS, Florence USA 1:30.8
5 MÜLLEROVA, Jarmila CZE 1:31.2

100m ryggsim herrar

2012 London
1 GREVERS, Matthew USA 52.16
2 THOMAN, Nick USA 52.92
3 IRIE, Ryosuke JPN 52.97
4 LACOURT, Camille FRA 53.08
5 TANCOCK, Liam GBR 53.35
6 MEEUW, Helge GER 53.48
7 STOECKEL, Hayden AUS 53.55
8 CHENG, Feiyi CHN 53.77

2008 Beijing
1 PEIRSOL, Aaron USA 52.54
2 GREVERS, Matt USA 53.11
3 STOECKEL, Hayden AUS 53.18
3 VYATCHANIN, Arkady RUS 53.18
5 DELANEY, Ashley AUS 53.31
6 TANCOCK, Liam GBR 53.39
7 WILDEBOER FABER, Aschwin ESP 53.51
8 MIYASHITA, Junichi JPN 53.99

2004 Athens
1 PEIRSOL, Aaron USA 54.06
2 ROGAN, Markus AUT 54.35
3 MORITA, Tomomi JPN 54.36
4 KRAYZELBURG, Lenny USA 54.38
5 WELSH, Matt AUS 54.52
6 CSEH, Laszlo HUN 54.61
7 DRIESEN, Steffen GER 54.63
8 DI CARLI, Marco GER 55.27

2000 Sydney
1 KRAYZELBURG, Lenny USA 53.72
2 WELSH, Matt AUS 54.07
3 THELOKE, Stev GER 54.82
4 WATSON, Josh AUS 55.01
5 KIZIEROWSKI, Bartosz POL 55.04
6 WALKER, Neil USA 55.14
7 DRIESEN, Steffen GER 55.27
8 URBACH, Eithan ISR 55.74

1996 Atlanta
1 ROUSE, Jeff USA 54.10
2 FALCON, Rodolfo CUB 54.98
3 BENT, Neisser CUB 55.02
4 LOPEZ-ZUBERO, Martin ESP 55.22
5 SCHWENK, Tripp USA 55.30
6 MERISI, Emanuele ITA 55.53
7 BRAUN, Ralf GER 55.56
8 SCHOTT, Franck FRA 55.76

1992 Barcelona
1 TEWKSBURY, Mark CAN 53.98
2 ROUSE, Jeff USA 54.04
3 BERKOFF, David USA 54.78
4 LOPEZ-ZUBERO, Martin ESP 54.96
5 SELKOV, Vladimir EUN 55.49
6 SCHOTT, Franck FRA 55.72
7 FALCON, Rodolfo CUB 55.76
8 RICHTER, Dirk GER 56.26

1988 Seoul
1 SUZUKI, Daichi JPN 55.05
2 BERKOFF, David USA 55.18
3 POLIANSKI, Igor URS 55.20
4 ZABOLOTNOV, Sergei URS 55.37
5 TEWKSBURY, Mark CAN 56.09
6 BALTRUSCH, Frank GDR 56.10
7 HOFFMEISTER, Frank FRG 56.19
8 MURPHY, Sean CAN 56.32

1984 Los Angeles
1 CAREY, Rick USA 55.79
2 WILSON, Dave USA 56.35
3 WEST, Mike CAN 56.49
4 HURRING, Gary NZL 56.90
5 KERRY, Mark AUS 57.15
6 BARON, Bengt SWE 57.34
7 GOSS, Donald CAN 57.46
8 KROES, Hans NED 58.07

1980 Moscow
1 BARON, Bengt SWE 56.53
2 KUZNETSOV, Viktor URS 56.99
3 DOLGOV, Vladimir URS 57.63
4 ROLKO, Miroslav CZE 57.74
5 WLADAR, Sandor HUN 57.84
6 EEFTING, Fred NED 57.95
7 TONELLI, Mark AUS 57.98
8 ABRAHAM, Gary GBR 58.38

1976 Montreal
1 NABER, John USA 55.49
2 ROCCA, Peter USA 56.34
3 MATTHES, Roland GDR 57.22
4 BERROCAL, Carlos PUR 57.28
5 WANJA, Lutz GDR 57.49
6 JACKSON, Bob USA 57.69
7 KERRY, Mark AUS 57.94
8 TONELLI, Mark AUS 58.42

1972 Munich
1 MATTHES, Roland GDR 56.58
2 STAMM, Mike USA 57.70
3 MURPHY, John USA 58.35
4 IVEY, Mitchell USA 58.48
5 GRIVENNIKOV, Igor URS 59.50
6 WANJA, Lutz GDR 59.80
7 KRUEGER, Juergen GDR 59.93
8 HONDA, Tadashi JPN 1:00.41

1968 Mexico City
1 MATTHES, Roland GDR 58.7
2 HICKCOX, Charles USA 1:00.2
3 MILLS, Ron USA 1:00.5
4 BARBIERE, Lawrence USA 1:01.1
5 SHAW, Jim CAN 1:01.4
6 SCHOUTSEN, Bob NED 1:01.8
7 BLECHERT, Reinhard GDR 1:01.9
8 DEL CAMPO, Franco ITA 1:02.0

1960 Rome
1 THEILE, David AUS 1:01.9
2 MCKINNEY, Frank USA 1:02.1
3 BENNETT, Robert USA 1:02.3
4 CHRISTOPHE, Robert FRA 1:03.2
5 BARBIER, Leonid URS 1:03.5
6 WAGNER, Wolfgang GER 1:03.5
7 MONCKTON, John AUS 1:04.1
8 SIYMAR, Veiko URS 1:04.6

1956 Melbourne
1 THEILE, David AUS 1:02.2
2 MONCKTON, John AUS 1:03.2
3 MCKINNEY, Frank USA 1:04.5
4 CHRISTOPHE, Robert FRA 1:04.9
5 HAYRES, John AUS 1:05.0
6 SYKES, Graham GBR 1:05.6
7 WIGGINS, Albert USA 1:05.8
8 OYKAWA, Yoshinobu USA 1:06.9

1952 Helsinki
1 OYKAWA, Yoshinobu USA 1:05.4
2 BOZON, Gilbert FRA 1:06.2
3 TAYLOR, Jack USA 1:06.4
4 STACK, Allen USA 1:07.6
5 GALVAO, Pedro ARG 1:07.7
6 WARDROP, Robert GBR 1:07.8
7 SKANATA, Boris YUG 1:08.1
8 MEIRING, Nicolaas RSA 1:08.3

1948 London
1 STACK, Allen USA 1:06.4
2 COWELL, Robert USA 1:06.5
3 VALLEREY, Georges FRA 1:07.8
4 CHAVES, Mario ARG 1:09.0
5 MEJIA, Clemente MEX 1:09.0
6 WILD, Johannes RSA 1:09.1
7 BROCKWAY, John GBR 1:09.2
8 KINNEAR, Alben GBR 1:09.6

1936 Berlin
1 KIEFER, Adolph USA 1:05.9
2 VAN DE WEGHE, Albert USA 1:07.7
3 KIYOKAWA, Masaji JPN 1:08.4
4 DRYSDALE, Taylor USA 1:09.4
5 YOSHIDA, Kiichi JPN 1:09.7
6 KOJIMA, Yasuhiko JPN 1:10.4
7 OLIVER, Percival AUS 1:10.7

1932 Los Angeles
1 KIYOKAWA, Masaji JPN 1:08.6
2 IRIE, Toshio JPN 1:09.8
3 KAWATSU, Kentaro JPN 1:10.0
4 ZEHR, Robert USA 1:10.9
5 KÜPPERS, Ernst GER 1:11.3
6 KERBER, Robert USA 1:12.8

1928 Amsterdam
1 KOJAC, George USA 1:08.2
2 LAUFER, Walter USA 1:10.0
3 WYATT, Paul USA 1:12.0
4 IRIE, Toshio JPN 1:13.6
5 KÜPPERS, Ernst GER 1:13.8
6 BESFORD, John GBR 1:15.4

1924 Paris
1 KEALOHA, Warren USA 1:13.2
2 WYATT, Paul USA 1:15.4
3 BARTHA, Károly HUN 1:17.8
4 BLITZ, Gérard BEL 1:19.6
5 RAWLINGSON, Austin GBR 1:20.0

1920 Antwerp
1 KEALOHA, Warren USA 1:15.2
2 KEGERIS, Raymond USA 1:16.2
3 BLITZ, Gérard BEL 1:19.0
4 MCGILLVARY, Perry USA 1:19.4

1912 Stockholm
1 HEBNER, Harry USA 1:21.2
2 FAHR, Otto GER 1:22.4
3 KELLNER, Paul GER 1:24.0
4 BÁRONYI, András HUN 1:25.2
5 GROSS, Otto GER 1:25.8

1908 London
1 BIEBERSTEIN, Arno GER 1:24.6
2 DAM, Hans Peter Ludvig DEN 1:26.6
3 HARESNAPE, Herbert Nickall GBR 1:27.0
4 AURISCH, Gustav GER

1904 St Louis (yards)
1 BRACK, Walter GER 1:16.8
2 HOFFMAN, Georg GER
3 ZACHARIAS, Georg GER
4 ORTHWEIN, William USA
5-6 HAMMOND, David USA
5-6 SWATEK, Edwin USA

100m bröstsim damer

2012 London
1 MEILUTYTE, Ruta LTU 1:05.47
2 SONI, Rebecca USA 1:05.55
3 SUZUKI, Satomi JPN 1:06.46
4 ATKINSON, Alia JAM 1:06.93
5 JONES, Leisel AUS 1:06.95
6 LARSON, Breeja USA 1:06.96
7 EFIMOVA, Yuliia RUS 1:06.98
8 PEDERSEN, Rikke Møller DEN 1:07.55

2008 Beijing
1 JONES, Leisel AUS 1:05.17
2 SONI, Rebecca USA 1:06.73
3 JUKIC, Mirna AUT 1:07.34
4 EFIMOVA, Yuliya RUS 1:07.43
5 JENDRICK, Megan USA 1:07.62
6 WHITE, Tarnee AUS 1:07.63
7 SUN, Ye CHN 1:08.08
8 KITAGAWA, Asami JPN 1:08.43

2004 Athens
1 LUO, Xuejuan CHN 1:06.64
2 HANSON, Brooke AUS 1:07.15
3 JONES, Leisel AUS 1:07.16
4 BEARD, Amanda USA 1:07.44
5 POEWE, Sarah GER 1:07.53
6 KIRK, Tara USA 1:07.59
7 BONDARENKO, Svitlana UKR 1:08.19
QI, Hui CHN DSQ

2000 Sydney
1 QUANN, Megan USA 1:07.05
2 JONES, Leisel AUS 1:07.49
3 HEYNS, Penelope RSA 1:07.55
4 POEWE, Sarah RSA 1:07.85
5 KOVACS, Agnes HUN 1:08.09
6 TANAKA, Masami JPN 1:08.37
7 WHITE, Tarnee AUS 1:09.09
8 GERASCH, Sylvia GER 1:09.86

1996 Atlanta
1 HEYNS, Penelope RSA 1:07.73
2 BEARD, Amanda USA 1:08.09
3 RILEY, Samantha AUS 1:09.18
4 BONDARENKO, Svitlana UKR 1:09.21
5 LISCHKA, Vera AUT 1:09.24
6 CLOUTIER, Guylaine CAN 1:09.40
7 KOVACS, Agnes HUN 1:09.55
8 BECUE, Brigitte BEL 1:09.79

1992 Barcelona
1 RUDKOVSKAYA, Elena EUN 1:08.00
2 NALL, Anita USA 1:08.17
3 RILEY, Samantha AUS 1:09.25
4 CLOUTIER, Guylaine CAN 1:09.71
5 DÖRRIES, Jana GER 1:09.77
6 CSEPE, Gabriella HUN 1:10.19
7 DALLA VALLE, Manuela ITA 1:10.39
8 BRENDEL, Daniela GER 1:11.05

1988 Seoul
1 DANGALAKOVA, Tania BUL 1:07.95
2 FRENKEVA, Antoaneta BUL 1:08.74
3 HÖRNER, Silke GDR 1:08.83
4 HIGSON, Allison CAN 1:08.86
5 VOLKOVA, Elena URS 1:09.24
6 MCFARLANE, Tracey USA 1:09.60
7 XIAOMIN, Huang CHN 1:10.53
8 REX, Anett GDR 1:10.67

1984 Los Angeles
1 VAN STAVEREN, Petra NED 1:09.88
2 OTTENBRITE, Anne CAN 1:10.69
3 POIROT, Catherine FRA 1:10.70
4 CAULKINS, Tracy USA 1:10.88
5 HÅKANSSON, Eva-Marie SWE 1:11.14
6 NAGASAKI, Hiroko JPN 1:11.33
7 RAPP, Susan USA 1:11.45
8 HILL, Jean GBR 1:11.82

1980 Moscow
1 GEWENIGER, Ute GDR 1:10.22
2 VASILKOVA, Yelvira URS 1:10.41
3 NIELSSON, Susanne DEN 1:11.16
4 KELLY, Margaret GBR 1:11.48
5 HÅKANSSON, Eva-Marie SWE 1:11.72
6 BROWNSDON, Susannah GBR 1:12.11
7 KACHUSITE, Lina URS 1:12.21
8 BONON, Monica ITA 1:12.51

1976 Montreal
1 ANKE, Hannelore GDR 1:11.16
2 ROSSANOWA, Ljubow URS 1:13.04
3 KOSCHEWAJA, Marina URS 1:13.30
4 NITSCHKE, Carola GDR 1:13.33
5 ASKAMP, Gabriele FRG 1:14.15
6 YURCHENYA, Marina URS 1:14.17
7 KELLY, Margaret GBR 1:14.20
8 LINKE, Karla GDR 1:14.21

1972 Munich
1 CARR, Catherine USA 1:13.58
2 PROSUMENSCHTSCHIKOVA,
Galina URS 1:14.99
3 WHITFIELD, Beverley AUS 1:15.73
4 KISSNE-KACZANDER, Agnes HUN 1:16.26
5 MELICK, Judy USA 1:16.34
6 EBERLE, Verena FRG 1:17.16
7 SMEDH, Britt-Marie SWE 1:17.19
8 HARRISON, Dorothy GBR 1:17.49

1968 Mexico City
1 BJEDOV, Djurdjica YUG 1:15.8
2 PROSUMENSCHTSCHIKOVA,
Galina URS 1:15.9
3 WICHMAN, Sharon USA 1:16.1
4 FROMMATER, Uta FRG 1:16.2
5 BALL, Catie USA 1:16.7
6 NAKAGAWA, Kiyoe JPN 1:17.0
7 BABANINA, Svetlana URS 1:17.2
8 NORBIS, Ana Maria URU 1:17.3

Tidigare OS

200m fritt damer

2012 London
1 SCHMITT, Allison USA 1:53.61
2 MUFFAT, Camille FRA 1:55.58
3 BARRATT, Bronte AUS 1:55.81
4 FRANKLIN, Missy USA 1:55.82
5 PELLEGRINI, Federica ITA 1:56.73
6 POPOVA, Veronika RUS 1:57.25
7 MCCLATCHEY, Caitlin GBR 1:57.60
8 PALMER, Kylie GBR 1:57.68

2008 Beijing
1 PELLEGRINI, Federica ITA 1:54.82
2 ISAKOVIC, Sara SLO 1:54.97
3 PANG, Jiaying CHN 1:55.05
4 HOFF, Katie USA 1:55.78
5 POTEC, Cameilia ROU 1:56.87
6 McCLATCHEY, Caitlin GBR 1:57.65
7 BARRATT, Bronte AUS 1:57.83
7 ETIENNE, Ophelie-Cyrielle FRA 1:57.83

2004 Athens
1 POTEC, Cameilia ROM 1:58.03
2 PELLEGRINI, Federica ITA 1:58.22
3 FIGUES, Solenne FRA 1:58.45
4 BARZYCKA, Paulina POL 1:58.62
5 VAN ALMSICK, Franziska GER 1:58.88
6 VOLLMER, Dana USA 1:58.98
7 PANG, Jiaying CHN 1:59.16
8 LILLHAGE, Josefin SWE 1:59.20

2000 Sydney
1 O'NEILL, Susan AUS 1:58.24
2 MORAVCOVA, Martina SVK 1:58.32
3 POLL, Claudia CRC 1:58.81
4 CHEMEZOVA, Nadezda RUS 1:58.86
5 KIELGASS, Kerstin GER 1:58.88
6 BARANOUSKAYA, Natallia BLR 1:59.28
7 POTEC, Cameilia ROM 1:59.46
8 WANG, Luna CHN 1:59.55

1996 Atlanta
1 POLL, Claudia CRC 1:58.16
2 VAN ALMSICK, Franziska GER 1:58.57
3 HASE, Dagmar GER 1:59.56
4 JACKSON, Trina USA 1:59.57
5 O'NEILL, Susan AUS 1:59.87
6 TEUSCHER, Cristina USA 2:00.79
7 GREVILLE, Julia AUS 2:01.46
8 DOBRESCU, Luminita ROM 2:01.63

1992 Barcelona
1 HAISLETT, Nicole USA 1:57.90
2 VAN ALMSICK, Franziska GER 1:58.00
3 KIELGASS, Kerstin GER 1:59.67
4 PLEWINSKI, Catherine FRA 1:59.88
5 DOBRESCU, Liliana ROM 2:00.48
6 CHIBA, Suzu JPN 2:00.64
7 KIRICHENKO, Olga EUN 2:00.90
8 LU, Bin CHN 2:02.10

1988 Seoul
1 FRIEDRICH, Heike GDR 1:57.65
2 POLL, Silvia CRC 1:58.67
3 STELLMACH, Manuela GDR 1:59.01
4 WAYTE, Mary USA 1:59.04
5 TREFILOVA, Natalaia URS 1:59.24
6 KREMER, Mitzi USA 2:00.23
7 ORTWIG, Stephanie FRG 2:00.73
8 PRUNIER, Cecile FRA 2:02.88

1984 Los Angeles
1 WAYTE, Mary USA 1:59.23
2 WOODHEAD, Cynthia USA 1:59.50
3 VERSTAPPEN, Anne-Marie NED 1:59.69
4 PEARSON, Michele AUS 1:59.79
5 VAN BENTUM, Conny BEL 2:00.59
6 CROFT, June GBR 2:00.64
7 BEYERMANN, Ina FRG 2:01.89
8 MCVANN, Anna AUS 2:02.87

1980 Moscow
1 KRAUSE, Barbara GDR 1:58.33
2 DIERS, Ines GDR 1:59.64
3 SCHMIDT, Carmela GDR 2:01.44
4 KLEVAKINA, Olga URS 2:02.29
5 DE JONG, Reggie NED 2:02.76
6 CROFT, June GBR 2:03.15
7 STRUNNIKOVA, Natalia URS 2:03.74
8 AKSENOVA, Irina URS 2:04.00

1976 Montreal
1 ENDER, Kornelia GDR 1:59.26
2 BABASHOFF, Shirley USA 2:01.22
3 BRIGITHA, Enith NED 2:01.40
4 MAAS, Annelies NED 2:02.56
5 AMUNDRUD, Gail CAN 2:03.32
6 HOOKER, Jennifer USA 2:04.20
7 HEMPEL, Claudia GDR 2:04.61
8 VLASOVA, Irina URS 2:05.63

1972 Munich
1 GOULD, Shane AUS 2:03.56
2 BABASHOFF, Shirley USA 2:04.33
3 ROTHAMMER, Keena USA 2:04.92
4 MARSHALL, Ann USA 2:05.45
5 EIFE, Andrea GDR 2:06.27
6 BUNSCHOTEN, Hansje NED 2:08.40
7 RIJNDERS, Anke NED 2:09.41
8 TÜLLING, Karin GDR 2:11.70

1968 Mexico City
1 MEYER, Debbie USA 2:10.5
2 HENNE, Jan USA 2:11.0
3 BARKMAN, Jane USA 2:11.2
4 WETZKO, Gabriele GDR 2:12.3
5 SEGRT, Mirjana YUG 2:13.3
6 MANDONNAUD, Claude FRA 2:14.9
7 BELL, Lynette AUS 2:15.1
8 KOZICOVA, Olga CZE 2:16.0

200m fjäril herrar

2012 London
1 LE CLOS, Chad RSA 1:52.96
2 PHELPS, Michael USA 1:53.01
3 MATSUDA, Takeshi JPN 1:53.21
4 JUKIC, Dinko AUT 1:54.35
5 CLARY, Scott Tyler USA 1:55.06
6 STJEPANOVIC, Velimir SRB 1:55.07
7 KORZENIOWSKI, Pawel POL 1:55.08
8 CHEN, Yin CHN 1:55.18

2008 Beijing
1 PHELPS, Michael USA 1:52.03
2 CSEH, Laszlo HUN 1:52.70
3 MATSUDA, Takeshi JPN 1:52.97
4 BURMESTER, Moss NZL 1:54.35
4 WU, Peng CHN 1:54.35
6 KORZENIOWSKI, Pawel POL 1:54.60
7 ALMEIDA, Kaio Marcio BRA 1:54.71
8 SKVORTSOV, Nikolai RUS 1:55.14

2004 Athens
1 PHELPS, Michael USA 1:54.04
2 YAMAMOTO, Takashi JPN 1:54.56
3 PARRY, Stephen GBR 1:55.52
4 KORZENIOWSKI, Pawel POL 1:56.00
5 GHERGHEL, Ioan ROM 1:56.10
6 WU, Peng CHN 1:56.28
7 SKVORTSOV, Nikolai RUS 1:57.14
8 MALCHOW, Thomas USA 1:57.48

2000 Sydney
1 MALCHOW, Thomas USA 1:55.35
2 SILANTIEV, Denis UKR 1:55.76
3 NORRIS, Justin AUS 1:56.17
4 POLIAKOV, Anatoli RUS 1:56.34
5 PHELPS, Michael USA 1:56.50
6 PARRY, Stephen GBR 1:57.01
7 PANKRATOV, Denis RUS 1:57.97
8 ESPOSITO, Franck FRA 1:58.39

1996 Atlanta
1 PANKRATOV, Denis RUS 1:56.51
2 MALCHOW, Thomas USA 1:57.44
3 GOODMAN, Scott AUS 1:57.48
4 ESPOSITO, Franck FRA 1:58.10
5 MILLER, Scott AUS 1:58.28
6 SILANTIEV, Denis UKR 1:58.37
7 HICKMAN, James GBR 1:58.47
8 HORVATH, Peter HUN 1:59.12

1992 Barcelona
1 STEWART, Melvin USA 1:56.26
2 LOADER, Danyon NZL 1:57.93
3 ESPOSITO, Franck FRA 1:58.51
4 SZUKALA, Rafal POL 1:58.89
5 KAWANAKA, Kenji JPN 1:58.97
6 PANKRATOV, Denis EUN 1:58.98
7 PINTER, Robert ROM 1:59.34
8 ROBERTS, Martin AUS 1:59.64

1988 Seoul
1 GROSS, Michael FRG 1:56.94
2 NIELSEN, Benny DEN 1:58.24
3 MOSSE, Anthony NZL 1:58.28
4 PONTING, Thomas CAN 1:58.91
5 STEWART, Melvin USA 1:59.19
6 WILSON, David AUS 1:59.20
7 KELLY, Jon CAN 1:59.48
8 NESTY, Anthony SUR 2:00.80

1984 Los Angeles
1 SIEBEN, Jon AUS 1:57.04
2 GROSS, Michael FRG 1:57.40
3 VIDAL-CASTRO, Rafael VEN 1:57.51
4 MORALES, Pablo USA 1:57.75
5 MOSSE, Anthony NZL 1:58.75
6 PONTING, Thomas CAN 1:59.37
7 WARD, Peter CAN 2:00.39
8 KENNEDY, Patrick USA 2:01.03

1980 Moscow
1 FESENKO, Sergej URS 1:59.76
2 HUBBLE, Phillip GBR 2:01.20
3 PYTTEL, Roger GDR 2:01.39
4 MORRIS, Peter GBR 2:02.27
5 GORELIK, Mikhail URS 2:02.44
6 VERVOORN, Kees NED 2:02.52
7 ARVIDSSON, Pär SWE 2:02.61
8 POULTER, Stephen GBR 2:02.93

1976 Montreal
1 BRUNER, Mike USA 1:59.23
2 GREGG, Stephen USA 1:59.54
3 FORRESTER, Billy USA 1:59.96
4 PYTTEL, Roger GDR 2:00.02
5 KRAUS, Michael FRG 2:00.46
6 BRINKLEY, Brian GBR 2:01.49
7 DELGADO, Jorge ECU 2:01.95
8 MANACHINSKI, Aleksandr URS 2:04.61

1972 Munich
1 SPITZ, Mark USA 2:00.70
2 HALL, Gary USA 2:02.86
3 BACKHAUS, Robin USA 2:03.23
4 DELGADO, Jorge ECU 2:04.60
5 FASSNACHT, Hans-Joachim FRG 2:04.69
6 HARGITAY, Andras HUN 2:04.69
7 FLÖCKNER, Hartmut GDR 2:05.34
8 MEEUW, Folkert FRG 2:05.57

1968 Mexico City
1 ROBIE, Carl USA 2:08.7
2 WOODROFFE, Martyn GBR 2:09.0
3 FERRIS, John USA 2:09.3
4 KUSMIN, Valentin URS 2:10.6
5 FEIL, Peter SWE 2:10.9
6 MEEUW, Folkert FRG 2:11.5
7 SHARYGIN, Viktor URS 2:11.9
8 SPITZ, Mark USA 2:13.5

1964 Tokyo
1 BERRY, Kevin AUS 2:06.6
2 ROBIE, Carl USA 2:07.5
3 SCHMIDT, Fred USA 2:09.3
4 RIKER, Philip USA 2:11.0
5 KUSMIN, Valentin URS 2:11.3
6 KADONAGA, Yosh JPN 2:12.6
7 HILL, Brett AUS 2:12.8
8 SHERRY, Daniel CAN 2:14.6

1960 Rome
1 TROY, Mike USA 2:12.8
2 HAYES, Neville AUS 2:14.6
3 GILLANDERS, David USA 2:15.3
4 DENNERLEIN, Federico ITA 2:16.0
5 YOSHIMUTA, Haru JPN 2:18.3
6 BERRY, Kevin AUS 2:18.5
7 KUSMIN, Valentin URS 2:18.9
8 IZUTZU, Kenzo JPN 2:19.4

1956 Melbourne
1 YORZYK, William USA 2:19.3
2 ISHIMOTO, Takashi JPN 2:23.8
3 TUMPEK, György HUN 2:23.9
4 NELSON, Jack USA 2:26.6
5 MARSHALL, John AUS 2:27.2
6 ALEMAN, Eulalio Rio MEX 2:27.3
7 WILKINSON, Brian AUS 2:29.7
8 POPESCU, Alexandra ROM 2:31.0

200m medley damer

2012 London
1 YE, Shiwen CHN 2:07.57
2 COUTTS, Alicia AUS 2:08.15
3 LEVERENZ, Caitlin USA 2:08.95
4 RICE, Stephanie AUS 2:09.55
5 KUKORS, Ariana USA 2:09.83
6 COVENTRY, Kirsty ZIM 2:11.13
7 MILEY, Hannah GBR 2:11.29
8 HOSSZU, Katinka HUN 2:14.19

2008 Beijing
1 RICE, Stephanie AUS 2:08.45
2 COVENTRY, Kirsty ZIM 2:08.59
3 COUGHLIN, Natalie USA 2:10.34
4 HOFF, Katie USA 2:10.68
5 COUTTS, Alicia AUS 2:11.43
6 KITAGAWA, Asami JPN 2:11.56
7 WILKINSON, Julia CAN 2:12.43
8 BARANOWSKA, Katarzyna POL 2:13.36

2004 Athens
1 KLOCHKOVA, Yana UKR 2:11.14
2 BEARD, Amanda USA 2:11.70
3 COVENTRY, Kirsty ZIM 2:12.72
4 KOVACS, Agnes HUN 2:13.58
5 ROHMANN, Teresa GER 2:13.70
6 CARROLL, Lara AUS 2:13.74
7 HOFF, Katie USA 2:13.97
8 CASLARU, Beatrice ROM 2:15.40

2000 Sydney
1 KLOCHKOVA, Yana UKR 2:10.68
2 COADA-CASLARU, Beatrice ROM 2:12.57
3 TEUSCHER, Cristina USA 2:13.32
4 LIMPERT, Marianne CAN 2:13.44
5 MALAR, Joanne CAN 2:13.70
6 VEREVKA, Oxana RUS 2:13.88
7 ROSE, Gabrielle USA 2:14.82
8 HAGIWARA, Tomoko JPN 2:15.64

1996 Atlanta
1 SMITH, Michelle IRL 2:13.93
2 LIMPERT, Marianne CAN 2:14.35
3 LIN, Li CHN 2:14.74
4 MALAR, Joanne CAN 2:15.30
5 OVERTON, Elli AUS 2:16.04
6 WAGNER, Allison USA 2:16.43
7 SMIT, Minouche NED 2:16.73
8 KARLSSON, Louise SWE 2:17.25

1992 Barcelona
1 LIN, Li CHN 2:11.65
2 SANDERS, Summer USA 2:11.91
3 HUNGER, Daniela GER 2:13.92
4 DENDEBEROVA, Elena EUN 2:15.47
5 OVERTON, Elli AUS 2:15.76
6 LIMPERT, Marianne CAN 2:17.09
7 SWEETNAM, Nancy CAN 2:17.13
8 SYNOWSKA, Ewa POL 2:18.85

1988 Seoul
1 HUNGER, Daniela GDR 2:12.59
2 DENDEBEROVA, Elena URS 2:13.31
3 LUNG, Noemi ROM 2:14.85
4 CLATWORTHY, Jodie AUS 2:16.31
5 MUIS, Marianne NED 2:16.40
6 PATRASCOIU, Aneta ROM 2:16.70
7 LIN, Li CHN 2:17.42
8 HEDGEPEHT, Whitney USA 2:17.99

1984 Los Angeles
1 CAULKINS, Tracy USA 2:12.64
2 HOGSHEAD, Nancy USA 2:15.17
3 PEARSON, Michele AUS 2:15.92
4 CURRY, Lisa AUS 2:16.75
5 PIELKE, Christiane FRG 2:17.82
6 DALLA VALLE, Manuela ITA 2:19.69
7 ZINDLER, Petra FRG 2:19.86
8 BOMSTAD, Katrine NOR 2:20.48

1972 Munich
1 GOULD, Shane AUS 2:23.07
2 ENDER, Kornelia GDR 2:23.59
3 VIDALI, Lynn USA 2:24.06
4 BARTZ, Jenny USA 2:24.55
5 CLIFF, Leslie CAN 2:24.83
6 STOLZE, Evelyn GDR 2:25.90
7 NISHIGAWA, Yoshimi JPN 2:26.35
8 WOODS, Carolyn USA 2:27.42

1968 Mexico City
1 KOLB, Claudia USA 2:24.7
2 PEDERSEN, Susan USA 2:28.8
3 HENNE, Jan USA 2:31.4
4 STEINBACH, Sabine GDR 2:31.4
5 NISHIGAWA, Yoshimi JPN 2:33.7
6 SEYDEL, Marianne GDR 2:33.7
7 ZAKHAROVA, Larisa URS 2:37.0
RATCLIFFE, Shelagh GBR DSQ

4x200m fritt herrar

2012 London
1 USA 6:59.70
LOCHTE, Ryan 1:45.15
DWYER, Conor 1:45.23
BERENS, Ricky 1:45.27
PHELPS, Michael 1:44.05
2 FRA 7:02.77
3 CHN 7:06.30
4 GER 7:06.59
5 AUS 7:07.00
6 GBR 7:09.33
7 RSA 7:09.65
8 HUN 7:13.66

2008 Beijing
1 USA 6:58.56
PHELPS, Michael 1:43.31
LOCHTE, Ryan 1:44.28
BERENS, Ricky 1:46.29
VANDERKAAY, Peter 1:44.68
2 RUS 7:03.70
3 AUS 7:04.98
4 ITA 7:05.35
5 CAN 7:05.77
6 GBR 7:05.92
7 JPN 7:10.31
8 RSA 7:13.02

2004 Athens
1 USA 7:07.33
PHELPS, Michael 1:46.49
LOCHTE, Ryan 1:47.52
VANDERKAAY, Peter 1:47.79
KELLER, Klete 1:45.53
2 AUS 7:07.46
3 ITA 7:11.83
4 GBR 7:12.60
5 CAN 7:13.33
6 GER 7:16.51
7 FRA 7:17.43
8 GRE 7:23.02

2000 Sydney
1 AUS 7:07.05
THORPE, Ian 1:46.03
KLIM, Michael 1:46.40
PEARSON, Todd 1:47.36
KIRBY, William 1:47.26
2 USA 7:12.64
3 NED 7:12.70
4 ITA 7:12.91
5 GBR 7:12.98
6 GER 7:20.19
7 CAN 7:21.92
8 RUS 7:24.37

1996 Atlanta
1 USA 7:14.84
DAVIS, Josh 1:48.19
HUDEPOHL, Joe 1:49.29
SCHUMACHER, Brad 1:48.89
BERUBE, Ryan 1:48.47

2 SWE 7:17.56
WALLIN, Christer 1:50.47
HOLMERTZ, Anders 1:47.03
FRÖLANDER, Lars 1:48.98
LYRBRING, Anders 1:51.08

3 GER 7:17.71
4 AUS 7:18.47
5 GBR 7:18.74
6 ITA 7:19.92
7 NED 7:21.96
8 FRA 7:24.85

1992 Barcelona
1 EUN 7:11.95
LEPIKOV, Dmitri 1:49.55
PYSHENKO, Vladimir 1:46.58
TAIANOVITCH, Veniamin 1:48.99
SADOVYI, Evgeni 1:46.83

2 SWE 7:15.51
WALLIN, Christer 1:49.69
HOLMERTZ, Anders 1:46.13
WERNER, Tommy 1:49.35
FRÖLANDER, Lars 1:50.31

3 USA 7:16.23
4 GER 7:16.58
5 ITA 7:18.10
6 GBR 7:22.57
7 BRA 7:24.03
AUS DSQ

1988 Seoul
1 USA 7:12.51
DALBEY, Troy 1:49.37
CETLINSKI, Matt 1:48.44
GJERTSEN, Doug 1:48.26
BIONDI, Matt 1:46.44
2 GDR 7:13.68
3 FRG 7:14.35
4 AUS 7:15.23
5 ITA 7:16.00

6 SWE 7:19.10
HOLMERTZ, Anders 1:48.06
WERNER, Tommy 1:49.41
SÖDERLUND, Michael 1:50.57
WALLIN, Christer 1:51.06

7 FRA 7:24.69
8 CAN 7:24.91

1984 Los Angeles
1 USA 7:15.69
HEATH, Michael
LARSON, David
FLOAT, Jeffrey
HAYES, Bruce
2 GER 7:15.73
3 GBR 7:24.78
4 AUS 7:25.63
5 CAN 7:26.51

6 SWE 7:26.53
SÖDERLUND, Michael
WERNER, Tommy
HOLMERTZ, Anders
LEJDSTRÖM, Thomas

7 NED 7:26.53
8 FRA 7:26.53

1980 Moscow
1 URS 7:23.50
KOPLIAKOV, Sergei
SALNIKOV, Vladimir
STUKOLKIN, Ivar
KRYLOV, Andrei
2 GDR 7:28.60
3 BRA 7:29.30

4 SWE 7:30.10
SÖDERLUND, Michael
WIKSTRÖM, Pelle
MAGNUSSON, Per-Alvar
LEJDSTRÖM, Thomas

5 ITA 7:30.37
6 GBR 7:30.81
7 AUS 7:30.82
8 FRA 7:36.08

1976 Montreal
1 USA 7:23.22
BRUNER, Mike
FURNISS, Bruce
NABER, John
MONTGOMERY, Jim
2 URS 7:27.97
3 GBR 7:32.11
4 FRG 7:32.27
5 GDR 7:38.92
6 NED 7:42.56

7 SWE 7:42.84
ARVIDSSON, Pär
PETTERSSON, Peter
BELLBRING, Anders
GINGJSÖ, Bengt

8 ITA 7:43.39

1972 Munich
1 USA 7:35.78
KINSELLA, John
TYLER, Frederick
GENTER, Steven
SPITZ, Mark
2 FRG 7:41.69
3 URS 7:45.76

4 SWE 7:47.37
GINGJSÖ, Bengt
LJUNGBERG, Hans
BELLBRING, Anders
LARSSON, Gunnar

5 AUS 7:48.66
6 GDR 7:49.11
7 CAN 7:53.61
8 GBR 7:55.59

1968 Mexico City
1 USA 7:52.3
NELSON, John
RERYCH, Steve
SPITZ, Mark
SCHOLLANDER, Don
2 AUS 7:53.7
3 URS 8:01.6
4 CAN 8:03.2
5 FRA 8:03.7
6 FRG 8:04.3
7 GDR 8:06.0

8 SWE 8:12.1
LJUNGBERG, Hans
LARSSON, Gunnar
FERM, Sven
ERIKSSON, Lester

1964 Tokyo
1 USA 7:52.1
CLARK, Steve
SAARI, Roy
ILMAN, Gary
SCHOLLANDER, Don
2 GER 7:59.3
3 JPN 8:03.8
4 AUS 8:06.6

5 SWE 8:08.0
SVENSSON, Mats
ERIKSSON, Lester
ROSENDAHL, Hans
LUNDIN, Jan

6 FRA 8:08.7
7 URS 8:15.1
8 ITA 8:18.1

1960 Rome
1 USA 8:10.2
HARRISON, George
BLICK, Richard
TROY, Mike
FARRELL, Jeffrey
2 JPN 8:13.2
3 AUS 8:13.8
4 GBR 8:28.1
5 FIN 8:29.7

6 SWE 8:31.0
JOHANSSON, Sven-Göran
BENGTSSON, Lars-Erik
NORDAVLL, Bengt-Olof
LINDBERG, Per-Ola

7 GER 8:31.8
8 URS 8:32.2

1956 Melbourne
1 AUS 8:23.6
O'HALLORAN, Kevin
DEVITT, John
ROSE, Murray
HENRICKS, Jon
2 USA 8:31.5
3 URS 8:34.7
4 JPN 8:36.6
5 GER 8:43.4
6 GBR 8:45.2
7 ITA 8:46.2
8 RSA 8:49.5

1952 Helsinki
1 USA 8:31.1
MOORE, Wayne
WOOLSEY, William
KONNO, Ford
MCLANE, James
2 JPN 8:33.5
3 FRA 8:45.9

4 SWE 8:46.8
SVANTESON, Lars
LARSSON, Göran
STRAND, Per-Olof
JOHANSSON, Olle

5 HUN 8:52.6
6 GBR 8:52.9
7 RSA 8:55.1
8 ARG 8:56.9

1948 London
1 USA 8:46.0
RIS, Walter
MCLANE, James
WOLF, Wallace
SMITH, William
2 HUN 8:48.4
3 FRA 9:08.0

4 SWE 9:09.1
LUNDÉN, Martin
STRAND, Per-Olof
JOHANSSON, Olle
OLSSON, Per-Olof

5 YUG 9:14.0
6 ARG 9:19.2
7 MEX 9:20.2
8 BRA 9:31.0

1936 Berlin
1 JPN 8:51.5
YUSA, Masanori
SUGIURA, Shiego
TAGUCHI, Masahuro
ARAI, Shigeo
2 USA 9:03.0
3 HUN 9:12.3
4 FRA 9:18.2
5 GER 9:19.0
6 GBR 9:21.5
7 CAN 9:27.5

8 SWE 9:37.5
BORG, Björn
BOLLDÉN, Sten-Olov
PETTERSSON, Sven-Pelle
WERNER, Georg

1932 Los Angeles
1 JPN 8:58.4
MIOYAZAKI, Yasuji 2:14.1
YUSA, Masanori 2:14.7
YOKOYAMA, Takashi 2:14.8
TOYODA, Hisakichi 2:14.8
2 USA 9:10.5
3 HUN 9:31.4
4 CAN 9:36.3
5 GBR 9:45.8
6 ARG 10:13.1
7 BRA 10:36.5

1928 Amsterdam
1 USA 9:36.2
CLAPP, Austin
LAUFER, Walter
KOJAC, George
WEISMULLER, Johnny
2 JPN 9:41.4
3 CAN 9:47.8
4 HUN 9:57.0

5 SWE 10:01.8
GUSTAFSSON, Aulo
PETTERSSON, Sven-Pelle
LUNDAHL, Eskil
BORG, Arne

6 GBR 10:16.0
7 ESP

1924 Paris
1 USA 9:53.4
BREYER, Ralph
GLANCY, Harrison
O'CONNOR, Wallace
WEISMULLER, Johnny
2 AUS 10:02.2

3 SWE 10:06.8
BORG, Arne
BORG, Åke
TROLLE, Orvar
WERNER, Georg

4 JPN 10:15.2
5 GBR 10:29.4

1920 Antwerp
1 USA 10:04.0
MCGILLVARY, Perry
KEALOHA, Pua
ROSS, Norman
KAHANAMOKU, Duke
2 AUS 10:25.0
3 GBR 10:37.0

4 SWE 10:50.0
ANDERSSON, Robert
MÖLLER, Frans
TROLLE, Orvar
BORG, Arne

5 ITA

1912 Stockholm
1 ANZ 10:11.2
HEALY, Cecil
CHAMPION, Malcolm
BOARDMAN, Leslie
HARDWICK, Harold
2 USA 10:20.2
3 GBR 10:28.6
4 GER 10:37.0

1908 London
1 GBR 10:56.0
DERBYSHIRE, John Henry
RADIMOLVIC, Paul
FOSTER, William
TAYLOR, Henry
2 HUN 10:59.0
3 USA 11:02.8
4 ANZ

200m bröstsim herrar

2012 London
1 GYURTA, Daniel HUN 2:07.28
2 JAMIESON, Michael GBR 2:07.43
3 TATEISHI, Ryo JPN 2:08.29
4 KITAJIMA, Kosuke JPN 2:08.35
5 WELTZ, Scott USA 2:09.02
6 BURCKLE, Clark USA 2:09.25
7 RICKARD, Brenton AUS 2:09.28
8 WILLIS, Andrew GBR 2:09.44

2008 Beijing
1 KITAJIMA, Kosuke JPN 2:07.64
2 RICKARD, Brenton AUS 2:08.88
3 DUBOSCQ, Hugues FRA 2:08.94
4 BROWN, Mike Andrew CAN 2:09.03
5 GYURTA, Daniel HUN 2:09.22
6 SPANN, Scott USA 2:09.76
7 FACCI, Loris ITA 2:10.57
8 BOSSINI, Paolo ITA 2:11.48

2004 Athens
1 KITAJIMA, Kosuke JPN 2:09.44
2 GYURTA, Daniel HUN 2:10.80
3 HANSEN, Brendan USA 2:10.87
4 BOSSINI, Paolo ITA 2:11.20
5 POLYAKOV, Vladislav KAZ 2:11.76
6 BROWN, Michael CAN 2:11.94
7 USHER, Scott USA 2:11.95
PIPER, Jim AUS DSQ

2000 Sydney
1 FIORAVANTI, Domenico ITA 2:10.87
2 PARKIN, Terence RSA 2:12.50
3 RUMMOLO, Davide ITA 2:12.73
4 HARRISON, Regan AUS 2:12.88
5 MALEK, Daniel CZE 2:13.20
6 SALYARDS, Kyle USA 2:13.27
7 BERNARD, Yohan FRA 2:13.31
8 MITCHELL, Ryan AUS 2:14.00

1996 Atlanta
1 ROSZA, Norbert HUN 2:12.57
2 GUTTLER, Karoly HUN 2:13.03
3 KORNEEV, Andrei RUS 2:13.17
4 GILLINGHAM, Nick GBR 2:14.37
5 ROGERS, Phil AUS 2:14.79
6 KRAWCZYK, Marek POL 2:14.84
7 WUNDERLICH, Eric USA 2:15.69
8 GROTE, Kurt USA 2:16.05

1992 Barcelona
1 BARROWMAN, Mike USA 2:10.16
2 ROSZA, Norbert HUN 2:11.23
3 GILLINGHAM, Nick GBR 2:11.29
4 LOPEZ, Sergio ESP 2:13.29
5 GUTTLER, Karoly HUN 2:13.32
6 ROGERS, Phil AUS 2:13.59
7 WATANABE, Kenji JPN 2:14.70
8 HAYASHI, Akira JPN 2:15.11

1988 Seoul
1 SZABO, Josef HUN 2:13.52
2 GILLINGHAM, Nick GBR 2:14.12
3 LOPEZ, Sergio ESP 2:15.21
4 BARROWMAN, Mike USA 2:15.45
5 LOZIK, Valeri URS 2:16.16
6 ALEXEEV, Vadim URS 2:16.83
7 CLEVELAND, Jonathan CAN 2:17.10
8 SZABO, Peter HUN 2:17.12

1984 Los Angeles
1 DAVIS, Victor CAN 2:13.34
2 BERINGEN, Glenn AUS 2:15.79
3 DAGON, Etienne SUI 2:17.41
4 SCHROEDER, Richard USA 2:18.03
5 FITZPATRICK, Ken CAN 2:18.86
6 RESTREPO, Pablo COL 2:18.96
7 YOKOCHI, Alexandre POR 2:20.69
DEL PRETE, Marco ITA DSQ

1980 Moscow
1 ZULPA, Robertas URS 2:15.85
2 VERMES, Alban HUN 2:16.93
3 MISKAROV, Arsen URS 2:17.28
4 UTJENKOV, Gennadij URS 2:19.64
5 SPENCER, Lindsay AUS 2:19.68
6 GOODHEW, Duncan GBR 2:20.92
7 BERGGREN, Peter SWE 2:21.65
8 WALTER, Jörg GDR 2:22.39

1976 Montreal
1 WILKIE, David GBR 2:15.11
2 HENCKEN, John USA 2:17.26
3 COLELLA, Rick USA 2:19.20
4 SMITH, Graham CAN 2:19.42
5 KEATING, Charles USA 2:20.79
6 JUISAITIS, Arvidas URS 2:21.87
7 PANKIN, Nikolai URS 2:22.21
8 KUSCH, Walter FRG 2:22.36

1972 Munich
1 HENCKEN, John USA 2:21.55
2 WILKIE, David GBR 2:23.67
3 TAGUCHI, Nobutaka JPN 2:23.88
4 COLELLA, Rick USA 2:24.28
5 MUNOZ, Felipe MEX 2:26.44
6 KUSCH, Walter FRG 2:26.55
7 CHERDAKOV, Igor URS 2:27.15
8 KATZUR, Klaus GDR 2:27.44

1968 Mexico City
1 MUNOZ, Felipe MEX 2:28.7
2 KOSINSKI, Vladimir URS 2:29.2
3 JOB, Brian USA 2:29.9
4 PANKIN, Nikolai URS 2:30.3
5 MIKHAILOV, Eugeny URS 2:32.8
6 HENNINGER, Egon GDR 2:33.2
7 LONG, Philip USA 2:33.6
TSURUMINE, Osamu JPN 2:34.9

1964 Tokyo
1 O'BRIEN, Ian AUS 2:27.8
2 PROKOPENKO, Georgi URS 2:28.2
3 JASTREMSKI, Chester USA 2:29.6
4 TUTAKAEV, Alexander URS 2:31.0
5 HENNINGER, Egon GER 1:10.8
6 TSURUMINE, Osamu JPN 2:33.6
7 ANDERSON, Wayne USA 2:35.0
8 KOSINSKI, Vladimir URS 2:38.1

1960 Rome
1 MULLIKEN, William USA 2:37.4
2 OSAKI, Yoshihiko JPN 2:38.0
3 MENSONIDES, Weiger NED 2:39.7
4 HENNINGER, Egon GER 2:40.1
5 LAZZARI, Robert ITA 2:40.1
6 GATHERCOLE, Terry AUS 2:40.2
7 KLOPOTOWSKI, Andrzej POL 2:41.2
8 HAIT, Paul USA 2:41.4

1956 Melbourne
1 FURUKAWA, Masaru JPN 2:34.7
2 YOSHIMURA, Masahiro JPN 2:36.7
3 JUNITSCHEW, Charis URS 2:36.8
4 GATHERCOLE, Terry AUS 2:38.7
5 ZASYDEA, Igor URS 2:39.0
6 GLEIE, Knud DEN 2:40.0
7 SANGUILY, Manuel CUB 2:42.0
BROUSSARD, Hughes FRA DSQ

1952 Helsinki
1 DAVIES, John AUS 2:34.4
2 STASSFORTH, Bowen USA 2:34.7
3 KLEIN, Herbert GER 2:35.9
4 HIRAYAMA, Nobuyasu JPN 2:37.4
5 KAJIKAWA, Takayoshi JPN 2:38.6
6 NAGASAWA, Jiro JPN 2:39.1
7 LUSIEN, Maurice FRA 2:39.8
8 KOMADEL, Ludevit CZE 2:40.1

1948 London
1 VERDEUR, Joseph USA 2:39.3
2 CARTER, Keith USA 2:40.2
3 SOHL, Robert USA 2:43.9
4 DAVIES, John AUS 2:44.7
5 CERER, Anton YUG 2:46.1
6 JORDAN, Willy BRA 2:46.4
7 KANDIL, Ahmed EGY 2:47.5
8 BONTE, Bjorn NED 2:47.6

1936 Berlin
1 HAMURO, Tetsuo JPN 2:41.5
2 SIETAS, Erwin GER 2:42.9
3 KOIKE, Reizo JPN 2:44.2
4 HIGGINS, John Herbert USA 2:45.2
5 ITO, Saburo JPN 2:47.6
6 BALKE, Joachim GER 2:47.8
7 YLDEFONZO, Teofilo PHI 2:51.1

1932 Los Angeles
1 TSURUTA, Yoshiyuki JPN 2:45.4
2 KOIKE, Reizo JPN 2:46.6
3 YLDEFONZO, Teofilo PHI 2:47.1
4 SIETAS, Edwin GER 2:48.0
5 ADJALUDDIN, Jikirum PHI 2:49.2
6 NAKAGAWA, Shiego JPN 2:52.8

1928 Amsterdam
1 TSURUTA, Yoshiyuki JPN 2:48.8
2 RADEMACHER, Erich GER 2:50.6
3 YLDEFONZO, Teofilo PHI 2:56.4
4 SIETAS, Edwin GER 2:56.6
5 HALLING, Eric SWE 2:56.8
6 SPENCE, Walter CAN 2:57.2

1924 Paris
1 SKELTON, Robert USA 2:56.6
2 DE COMBE, Joseph BEL 2:59.2
3 KIRSCHBAUM, Bill USA 3:01.0
4 LINDERS, Bengt SWE 3:02.2
5 WYSS, Robert SUI 3:05.6

1920 Antwerp
1 MALMROT, Håkan SWE 3:04.4
2 HENNING, Thor SWE 3:09.2
3 AALTONEN, Arvo FIN 3:12.2
4 HOWELL, Jack USA
5 STEDMAN, Ivan AUS
CEDERBLOM, Per SWE

1912 Stockholm
1 BATHE, Walther GER 3:01.8
2 LÜTZOW, Willy GER 3:05.0
3 MALISCH, Kurt GER 3:08.0
4 COURTMAN, Percy GBR 3:08.8
HENNING, Thor SWE DNF

1908 London
1 HOLMAN, Frederick GBR 3:09.2
2 ROBINSON, William Walter GBR 3:12.8
3 HANSON, Pontus SWE 3:14.6
4 TOLDI, Ödön HUN 3:15.2

200m fjäril damer

2012 London
1 JIAO, Liuyang CHN 2:04.06
2 BELMONTE GARCIA, Mireia ESP 2:05.25
3 HOSHI, Natsumi JPN 2:05.48
4 HERSEY, Kathleen USA 2:05.78
5 ADAMS, Cammile USA 2:06.78
6 LOWE, Jemma GBR 2:06.80
7 JAKABOS, Zsuzsanna HUN 2:07.33
8 LIU, Zige CHN 2:07.77

2008 Beijing
1 LIU, Zige CHN 2:04.18
2 JIAO, Liuyang CHN 2:04.72
3 SCHIPPER, Jessicah AUS 2:06.26
4 JEDRZEJCZAK, Otylia POL 2:07.02
5 NAKANISHI, Yuko JPN 2:07.32
6 MONGEL, Aurore FRA 2:07.36
7 BREEDEN, Elaine USA 2:07.57
8 HERSEY, Kathleen USA 2:08.23

2004 Athens
1 JEDRZEJCZAK, Otylia POL 2:06.05
2 THOMAS, Petria AUS 2:06.36
3 NAKANISHI, Yuko JPN 2:08.04
4 SANDENO, Kaitlin USA 2:08.18
5 GALVEZ, Felicity AUS 2:09.28
6 JACOBSEN, Mette DEN 2:10.01
7 CAVALLINO, Paola ITA 2:10.14
8 RISZTOV, Eva HUN 2:10.58

2000 Sydney
1 HYMAN, Misty USA 2:05.88
2 O'NEILL, Susan AUS 2:06.58
3 THOMAS, Petria AUS 2:07.12
4 JACOBSEN, Mette DEN 2:08.24
5 JEDRZEJCZAK, Otylia POL 2:08.48
6 SANDENO, Kaitlin USA 2:08.81
7 NAKANISHI, Yuko JPN 2:09.66
8 MITA, Maki JPN 2:10.72

1996 Atlanta
1 O'NEILL, Susan AUS 2:07.76
2 THOMAS, Petria AUS 2:09.82
3 SMITH, Michelle IRL 2:09.91
4 OU, Yun CHN 2:10.26
5 OIU, Limin CHN 2:10.70
6 DEGLAU, Jessica CAN 2:11.40
7 HARUNA, Mika JPN 2:11.93
8 JACKSON, Trina USA 2:11.96

1992 Barcelona
1 SANDERS, Summer USA 2:08.67
2 WANG, Xiahong CHN 2:09.01
3 O'NEILL, Susan AUS 2:09.03
4 HARUNA, Mika JPN 2:09.88
5 SHITO, Rie JPN 2:10.24
6 WESTER-KRIEG, Angie USA 2:11.46
7 JACOBSEN, Mette DEN 2:11.87
8 TOCCHINI, Ilaria ITA 2:13.78

1988 Seoul
1 NORD, Kathleen GDR 2:09.51
2 WEIGANG, Birte GDR 2:09.91
3 MEAGHER, Mary T USA 2:10.80
4 PURA, Stela ROM 2:11.28
5 RADKE, Trina USA 2:11.55
6 TAKAHASHI, Kiyomi JPN 2:11.62
7 XIAOHONG, Wang CHN 2:12.34
8 VAN BENTUM, Conny NED 2:13.17

1984 Los Angeles
1 MEAGHER, Mary T USA 2:06.90
2 PHILLIPS, Karen AUS 2:10.56
3 BEYERMANN, Ina FRG 2:11.91
4 HOGSHEAD, Nancy USA 2:11.98
5 PURVIS, Samantha GBR 2:12.33
6 KUME, Naoko JPN 2:12.57
7 HAUSLADEN, Sonja AUT 2:05.38
8 VAN BENTUM, Conny NED 2:17.39

1980 Moscow
1 GEISSLER, Ines GDR 2:10.44
2 SCHONROCK, Sybille GDR 2:10.45
3 FORD, Michelle AUS 2:11.66
4 POLLACK, Andrea GBR 2:12.13
5 BRZOZOWSKA, Dorota POL 2:14.12
6 OSGERBY, Ann GBR 2:14.83
7 MÅRTENSSON, Agneta SWE 2:15.22
8 GRISCHENKOVA, Alla URS 2:15.70

1976 Montreal
1 POLLACK, Andrea GDR 2:11.41
2 TAUBER, Ulrike GDR 2:12.50
3 GABRIEL, Rosemarie GDR 2:12.86
4 THORNTON, Karen USA 2:12.90
5 QUIRK, Wendy CAN 2:13.68
6 GIBSON, Cheryl CAN 2:13.91
7 SHELOFASTOVA, Tamara URS 2:14.26
8 POPOVA, Natalia URS 2:14.50

1972 Munich
1 MOE, Karen USA 2:15.57
2 COLELLA, Lynn USA 2:16.34
3 DANIEL, Ellie USA 2:16.74
4 KOTHER, Rosemarie GDR 2:17.11
5 ASANO, Noriko JPN 2:19.50
6 LINDNER, Helga GDR 2:20.47
7 NEALL, Gail AUS 2:21.88
8 AOKI, Mayumi JPN 2:22.84

1968 Mexico City
1 KOK, Ada NED 2:24.7
2 LINDNER, Helga GDR 2:24.8
3 DANIEL, Ellie USA 2:25.9
4 HEWITT, Toni USA 2:26.2
5 HUSTEDE, Heike FRG 2:27.9
6 GIEBEL, Diane USA 2:31.7
7 AUTON, Margaret GBR 2:33.2
8 FUJII, Yasuko JPN 2:34.

100m fritt herrar

2012 London
1 ADRIAN, Nathan USA 47.52
2 MAGNUSSEN, James AUS 47.53
3 HAYDEN, Brent CAN 47.80
4 AGNEL, Yannick FRA 47.84
5 VERSCHUREN, Sebastiaan NED 47.88
6 CIELO FILHO, Cesar BRA 47.92
7 GARCIA, Hanser CUB 48.04
8 LOBINTSEV, Nikita RUS 48.44

2008 Beijing
1 BERNARD, Alain FRA 47.21
2 SULLIVAN, Eamon AUS 47.32
3 CIELO FILHO, Cesar BRA 47.67
3 LEZAK, Jason USA 47.67
5 V D HOOGENBAND, Pieter NED 47.75
6 FERNS, Lyndon RSA 48.04
7 TARGETT, Matt AUS 48.20
8 NYSTRAND, Stefan SWE 48.33

2004 Athens
1 V D HOOGENBAND, Pieter NED 48.17
2 SCHOEMAN, Roland RSA 48.23
3 THORPE, Ian AUS 48.56
4 NEETHLING, Ryk RSA 48.63
5 MAGNINI, Filippo ITA 48.99
6 DRAGANJA, Duje CRO 49.23
7 ILES, Salim ALG 49.30
7 KAPRALOV, Andrei RUS 49.30

2000 Sydney
1 V D HOOGENBAND, Pieter NED 48.30
2 POPOV, Alexander RUS 48.69
3 HALL, Gary Jr USA 48.73
4 KLIM, Michael AUS 48.74
5 WALKER, Neil USA 49.09
6 FRÖLANDER, Lars SWE 49.22
7 PIMANKOV, Denis RUS 49.36
8 FYDLER, Chris AUS 49.44

1996 Atlanta
1 POPOV, Alexander RUS 48.74
2 HALL, Gary Jr USA 48.81
3 BORGES, Gustavo BRA 49.02
4 V D HOOGENBAND, Pieter NED 49.13
5 SCHERER, Fernando BRA 49.57
6 KHNYKIN, Pavel UKR 49.65
7 BUSQUETS, Ricardo PUR 49.68
8 SANCHES, Francisco VEN 49.84

1992 Barcelona
1 POPOV, Alexander EUN 49.02
2 BORGES, Gustavo BRA 49.43
3 CARON, Stephan FRA 49.50
4 OLSEN, Jon USA 49.51
5 BIONDI, Matt USA 49.53
6 WERNER, Tommy SWE 49.63
7 TRÖGER, Christian GER 49.84
8 PRIGODA, Gennadi EUN 50.25

1988 Seoul
1 BIONDI, Matt USA 48.63
2 JACOBS, Christopher USA 49.08
3 CARON, Stephan FRA 49.62
4 PRIGODA, Gennadi URS 49.75
5 BASHKATOV, Yuri URS 50.08
6 BAILDON, Andrew AUS 50.23
7 JOHANSSON, Per SWE 50.35
8 WERNER, Tommy SWE 50.54

1984 Los Angeles
1 GAINES, Rowdy USA 49.80
2 STOCKWELL, Mark AUS 50.24
3 JOHANSSON, Per SWE 50.31
4 HEATH, Michael USA 50.41
5 HALSALL, Dano SUI 50.50
6 CARON, Stephan FRA 50.70
6 MESTRE-SOSA, Alberto VEN 50.70
8 KORTHALS, Dirk FRG 50.93

1980 Moscow
1 WOITHE, Jörg GDR 50.40
2 HOLMERTZ, Pelle SWE 50.91
3 JOHANSSON, Per SWE 51.29
4 KOPLIAKOV, Sergei URS 51.34
5 FRANCESCHI, Raffaele ITA 51.69
6 KRASJUK, Sergej URS 51.80
7 ECUYER, René FRA 52.01
8 BREWER, Graeme AUS 52.22

1976 Montreal
1 MONTGOMERY, Jim USA 49.99
2 BABASHOFF, Jack USA 50.81
3 NOCKE, Peter FRG 51.31
4 STEINBACH, Klaus FRG 51.68
5 GUARDUCCI, Marcello ITA 51.70
6 BOTTOM, Joe USA 51.79
7 BURE, Vladimir URS 52.03
8 KRYLOV, Andrei URS 52.15

1972 Munich
1 SPITZ, Mark USA 51.22
2 HEIDENREICH, Jerry USA 51.65
3 BURE, Vladimir URS 51.77
4 MURPHY, John USA 52.08
5 WENDEN, Michael AUS 52.41
6 GRIVENNIKOV, Igor URS 52.44
7 ROUSSEAU, Michel FRA 52.90
8 STEINBACH, Klaus FRG 52.92

1968 Mexico City
1 WENDEN, Michael AUS 52.2
2 WALSH, Ken USA 52.8
3 SPITZ, Mark USA 53.0
4 MCGREGOR, Robert GBR 53.5
5 ILICHEV, Leonid URS 53.8
6 KULIKOV, Georgiy URS 53.8
7 NICOLAO YANUZZI, Luis ARG 53.9
8 ZORN, Zachary USA 53.9

1964 Tokyo
1 SCHOLLANDER, Don USA 53.4
2 MCGREGOR, Robert GBR 53.5
3 KLEIN, Hans-Joachim GER 54.0
4 ILMAN, Gary USA 54.0
5 GOTTVALLES, Alain FRA 54.2
6 AUSTIN, Michael USA 54.5
7 DOBAI, Gyula HUN 54.9
8 JACOBSEN, Uwe GER 56.1

1960 Rome
1 DEVITT, John AUS 55.2
2 LARSON, Lance USA 55.2
3 DOS SANTOS, Manuel BRA 55.4
4 HUNTER, B USA 55.6
5 DOBAI, Gyula HUN 56.3
6 POUND, Richard CAN 56.3
7 BURER, A RSA 56.3
8 LINDBERG, Per-Ola SWE 57.1

1956 Melbourne
1 HENRICKS, Jon AUS 55.4
2 DEVITT, John AUS 55.8
3 CHAPMAN, Gary AUS 56.7
4 PATTERSON, Reid USA 57.2
5 HANLEY, Richard USA 57.6
6 WOOLSEY, William USA 57.6
7 TANI, Atsushi JPN 58.0
8 EMINENTO, Aldo FRA 58.1

1952 Helsinki
1 SCHOLES, Clarke USA 57.4
2 SUZUKI, Hiroshi JPN 57.4
3 LARSSON, Göran SWE 58.2
4 GOTO, Toru JPN 58.5
5 KADAS, Geza HUN 58.6
6 AUBREY, Rex AUS 58.7
7 EMINENTO, Aldo FRA 58.7
8 GORA, Ronald USA 58.8

1948 London
1 RIS, Walter USA 57.3
2 FORD, Alan USA 57.8
3 KADAS, Geza HUN 58.1
4 CARTER, Keith USA 58.3
5 JANY, Alexandre FRA 58.3
6 OLSSON, Per-Olof SWE 59.3
7 SZILAGYI, Zoltan HUN 59.6
8 EL-GAMAL, Taha EGY 1:00.5

1936 Berlin
1 CSIK, Ferenc HUN 57.6
2 YUSA, Masanori JPN 57.9
3 ARAI, Shigeo JPN 58.0
4 TAGUCHI, Masaaru JPN 58.1
5 FISCHER, Helmut GER 59.3
6 FICK, Peter USA 59.7
7 LINDEGREN, Arthur USA 59.9

1932 Los Angeles
1 MIOYAZAKI, Yasuji JPN 58.2
2 KAWAISHI, Tatsugo JPN 58.6
3 SCHWARTZ, Albert USA 58.8
4 KALILI, Manuella USA 59.2
5 TAKAISHI, Zenjiro JPN 59.2
6 THOMPSON, Raymond USA 59.5

1928 Amsterdam
1 WEISMULLER, Johnny USA 58.6
2 BARANY, Istvan HUN 59.6
3 TAKAISHI, Katsuo JPN 1:00.0
4 KOJAC, George USA 1:00.8
5 LAUFER, Walter USA 1:01.0
6 SPENCE, Walter CAN 1:01.4
7 ZORRILLA, Alberto ARG 1:01.6

1924 Paris
1 WEISMULLER, Johnny USA 59.0
2 KAHANAMOKU, Duke USA 1:01.4
3 KAHANAMOKU, Samuel USA 1:01.8
4 BORG, Arne SWE 1:02.0
5 TAKAISHI, Katsuo JPN 1:03.0

1920 Antwerp
1 KAHANAMOKU, Duke USA 1:01.4
2 KEALOHA, Pua USA 1:02.6
3 HARRIS, William USA 1:03.0
4 HERALD, William AUS 1:03.8
ROSS, Norman USA DSQ

1912 Stockholm
1 KAHANAMOKU, Duke USA 1:03.4
2 HEALY, Cecil ANZ 1:04.6
3 HUSZAGH, Kenneth USA 1:05.6
4 BRETTING, Kurt GER 1:05.8
5 RAMME, Walter GER 1:06.4
LONGWORTH, William ANZ DNS

1908 London
1 DANIELS, Charles USA 1:05.6
2 VON HALMAY, Zoltan HUN 1:06.2
3 JULIN, Harald SWE 1:08.0
4 RICH, Leslie USA

1904 St Louis (yards)
1 VON HALMAY, Zoltan HUN 1:02.8
2 DANIELS, Charles USA
3 LEARY, J. Scott USA
4 GAUL, David USA
5 HAMMOND, David USA
6 GOODWIN, Leo USA

1896 Athens
1 HAJOS, Alfred HUN 1:22.2
2 HERSCHMANN, Otto AUT 1:23.0
3-10 ANNINOS, Georgios GRE
3-10 CHOROPHAS, Efsathios GRE
3-10 KHRISAFOS, Alexandros GRE
3-10 WILLIAMS, Gardner USA

4x200m fritt damer

2012 London
1 USA 7:42.92
FRANKLIN, Missy 1:55.96
VOLLMER, Dana 1:56.02
VREELAND, Shannon 1:56.85
SCHMITT, Allison 1:54.09
2 AUS 7:44.41
3 FRA 7:47.49
4 CAN 7:50.65
5 GBR 7:52.37
6 CHN 7:53.11
7 ITA 7:56.30
8 JPN 7:56.73

2008 Beijing
1 AUS 7:44.31
RICE, Stephanie 1:56.60
BARRATT, Bronte 1:56.58
PALMER, Kylie 1:55.22
MACKENZIE, Linda 1:55.91
2 CHN 7:45.93
3 USA 7:46.33
4 ITA 7:49.76
5 FRA 7:50.66
6 HUN 7:55.53
7 JPN 7:57.56
8 SWE 7:59.83
LILLHAGE, Josefin 2:00.48
FAGUNDEZ, Gabriella 2:00.09
MARKO-VARGA, Ida 1:58.58
GRANLUND, Petra 2:00.68

2004 Athens
1 USA 7:53.42
COUGHLIN, Natalie 1:57.74
PIPER, Carly 1:59.39
VOLLMER, Dana 1:58.12
SANDENO, Kaitlin 1:58.17
2 CHN 7:55.97
3 GER 7:57.35
4 AUS 7:57.40
5 GBR 7:59.11
6 ESP 8:02.11
7 BRA 8:05.29
8 SWE 8:08.34
LILLHAGE, Josefin 1:59.86
MATTSSON, Ida 2:01.45
SVAHNSTRÖM, Malin 2:03.68
WÄNBERG, Lotta 2:03.35

2000 Sydney
1 USA 7:57.80
ARSENAULT, Samantha 1:59.92
MUNZ, Diana 1:59.19
BENKO, Lindsay 1:59.34
THOMPSON, Jenny 1:59.35
2 AUS 7:58.52
3 GER 7:58.64
4 ROM 8:01.63
5 CAN 8:02.65
6 GBR 8:03.69
7 ITA 8:04.68
8 FRA 8:05.99

1996 Atlanta
1 USA 7:59.87
JACKSON, Trina 1:59.71
TEUSCHER, Cristina 1:58.86
TAORMINA, Sheila 2:01.29
THOMPSON, Jenny 2:00.01
2 GER 8:01.55
3 AUS 8:05.47
4 JPN 8:07.46
5 CAN 8:08.16
6 NED 8:08.48
7 ROM 8:10.02
8 CHN 8:15.38

Dag 5

200m bröstsim damer

2012 London
1 SONI, Rebecca USA 2:19.59
2 SUZUKI, Satomi JPN 2:20.72
3 EFIMOVA, Yuliia RUS 2:20.92
4 PEDERSEN, Rikke Møller DEN 2:21.65
5 McCABE, Martha CAN 2:23.16
6 LAWRENCE, Micah USA 2:23.27
7 VAN BILJON, Suzaan RSA 2:23.72
8 FOSTER, Sally AUS 2:26.00

2008 Beijing
1 SONI, Rebecca USA 2:20.22
2 JONES, Leisel AUS 2:22.05
3 NORDENSTAM, Sara NOR 2:23.02
4 JUKIC, Mirna AUT 2:23.24
5 EFIMOVA, Yuliya RUS 2:23.76
6 PIERSE, Annamay CAN 2:23.77
7 KANETO, Rie JPN 2:25.14
8 TANEDA, Megumi JPN 2:25.23

2004 Athens
1 BEARD, Amanda USA 2:23.37
2 JONES, Leisel AUS 2:23.60
3 POLESKA, Anne GER 2:25.82
4 TANAKA, Masami JPN 2:25.87
5 KOVACS, Agnes HUN 2:26.12
6 QI, Hui CHN 2:26.35
7 JUKIC, Mirna AUT 2:26.36
8 HANSON, Brooke AUS 2:26.39

2000 Sydney
1 KOVACS, Agnes HUN 2:24.35
2 KOWAL, Kristy USA 2:24.56
3 BEARD, Amanda USA 2:25.35
4 QI, Hui CHN 2:25.36
5 BAKALDINA, Olga RUS 2:25.47
6 POEWE, Sarah RSA 2:25.72
7 TANAKA, Masami JPN 2:26.98
8 LUO, Xuejuan CHN 2:27.33

1996 Atlanta
1 HEYNS, Penelope RSA 2:25.41
2 BEARD, Amanda USA 2:25.75
3 KOVACS, Agnes HUN 2:26.57
4 RILEY, Samantha AUS 2:27.91
5 TANAKA, Masami JPN 2:28.05
6 NEUMANN, Nadine AUS 2:28.34
7 BECUE, Brigitte BEL 2:28.36
8 PETELSKI, Christin CAN 2:30.30

1992 Barcelona
1 IWASAKI, Kyoko JPN 2:26.65
2 LIN, Li CHN 2:26.85
3 NALL, Anita USA 2:26.88
4 RUDKOVSKAYA, Elena EUN 2:28.47
5 CLOUTIER, Guylaine CAN 2:29.88
6 GIGUERE, Nathalie CAN 2:30.11
7 DALLA VALLE, Manuela ITA 2:31.21
8 PECZAK, Alicja POL 2:31.76

1988 Seoul
1 HÖRNER, Silke GDR 2:26.71
2 HUANG, Xiaomin CHN 2:27.49
3 FRENKEVA, Antoaneta BUL 2:28.34
4 DANGALAKOVA, Tania BUL 2:28.43
5 BOGACHEVA, Julia URS 2:28.54
6 LEMPEREUR, Ingrid BEL 2:29.42
7 HIGSON, Allison CAN 2:29.60
8 DALLA VALLE, Manuela ITA 2:29.86

1984 Los Angeles
1 OTTENBRITE, Anne CAN 2:30.38
2 RAPP, Susan USA 2:31.15
3 LEMPEREUR, Ingrid BEL 2:31.40
4 NAGASAKI, Hiroko JPN 2:32.93
5 KELLET, Sharon AUS 2:33.60
6 HASSE, Ute FRG 2:33.82
7 BROWNSDON, Susannah GBR 2:35.07
8 RHODENBAUGH, Kim USA 2:35.51

1980 Moscow
1 KACHUSITE, Lina URS 2:29.54
2 VARGANOVA, Svetlana URS 2:29.61
3 BOGDANOVA, Julia URS 2:32.39
4 SCHULTZ NIELSEN, Susanne DEN 2:32.75
5 FLEISSNEROVA, Irena CZE 2:33.23
6 GEWENIGER, Ute GDR 2:34.34
7 LOBEL, Bettin GDR 2:34.51
8 RINKA, Sylvia GDR 2:35.58

1976 Montreal
1 KOSCHEWAJA, Marina URS 2:33.35
2 JURTSCHENIA, Marina URS 2:36.08
3 RUSANOVA, Lubov URS 2:36.22
4 ANKE, Hannelore GDR 2:36.49
5 LINKE, Karla GDR 2:36.97
6 NITSCHKE, Carola GDR 2:38.27
7 KELLY, Margaret GBR 2:38.37
8 RUDD, Deborah GBR 2:39.01

1972 Munich
1 WHITFIELD, Beverley AUS 2:41.71
2 SCHOENFIELD, Dana USA 2:42.05
3 PROSUMENSCHTSCHIKOVA, Galina URS 2:42.36
4 CLEVENER, Claudia USA 2:42.88
5 NOWS, Petra FRG 2:43.38
6 KISSNE-KACZANDER, Agnes HUN 2:43.41
7 PORUBAIKO, Liudmila URS 2:44.48
8 KISS, Eva HUN 2:45.12

1968 Mexico City
1 WICHMAN, Sharon USA 2:44.4
2 BJEDOV, Djurdjica YUG 2:46.0
3 PROSUMENSCHTSCHIKOVA, Galina URS 2:47.0
4 GREBENIKOVA, Alla URS 2:47.1
5 BABANINA, Svetlana URS 2:48.4
6 JAMISON, Cathy USA 2:48.4
7 SHIBATA, Chieno JPN 2:51.5
8 NORBIS, Ana Maria URU 2:51.9

1964 Tokyo
1 PROSUMENSCHTSCHIKOVA, Galina URS 2:46.4
2 KOLB, Claudia USA 2:47.6
3 BABANINA, Svetlana URS 2:48.6
4 MITCHELL, Stella GBR 2:49.0
5 SLATTERY, Jill GBR 2:49.6
6 GRIMMER, Bärbel GER 2:51.0
7 BIMOLT, Klena NED 2:51.3
8 KÜPER, Ursula GER 2:53.9

1960 Rome
1 LONSBOROUGH, Anita GBR 2:49.5
2 URSELMANN, Wiltrud GER 2:50.0
3 GOEBEL, Barbara GER 2:53.6
4 DEN HAAN, Ada NED 2:54.4
5 KOK, Mart NED 2:54.6
6 WARNER, Anne USA 2:55.4
7 KEMPNER, Patty USA 2:55.5
8 KRISTENSEN, Dorrit DEN 2:55.7

1956 Melbourne
1 HAPPE, Ursula GER 2:53.1
2 SZEKELY, Eva HUN 2:54.8
3 ELSEN, Eva-Marie GER 2:55.1
4 JERICEVIC, Vinka YUG 2:55.8
5 KILLERMANN, Klára HUN 2:56.1
6 GORDON, Helen GBR 2:56.1
7 SEARS, Mary USA 2:57.2
8 GOSDEN, Christine GBR 2:59.2

1952 Helsinki
1 SZEKELY, Eva HUN 2:51.7
2 NOVAK, Eva HUN 2:54.4
3 GORDON, Helen GBR 2:57.6
4 KILLERMANN, Klára HUN 2:57.6
5 HANSEN, Jytte DEN 2:57.8
6 GAVRYSH, Mariya URS 2:58.9
7 EKLUND, Ulla-Britt SWE 3:01.8
8 GARRITSEN, Petronella NED 3:02.1

1948 London
1 VAN VLIET, Petronella NED 2:57.2
2 LYONS, Beatrice AUS 2:57.7
3 NOVAK-GERARD, Eva HUN 3:00.2
4 SZEKELY, Eva HUN 3:00.5
5 DE GROOT, Adriana NED 3:06.2
6 CHURCH, Elizabeth GBR 3:06.7
7 HORN, Antonia NED 3:07.5
8 HANSEN, Jytte DEN 3:08.1

1936 Berlin
1 MAEHATA, Hideko JPN 3:03.6
2 GENENGER, Martha GER 3:04.2
3 SØRENSEN, Inge DEN 3:07.8
4 HÖLZNER, Johanna GER 3:09.5
4 WAALBERG, Josephine NED 3:09.5
6 STOREY, Doris GBR 3:09.7
7 KASTEIN, Jennie NED 3:12.8

1932 Los Angeles
1 DENNIS, Claire AUS 3:06.3
2 MAEHATA, Hideko JPN 3:06.4
3 JACOBSEN, Else DEN 3:07.1
4 HINTON, Margery GBR 3:11.7
5 HOFFMAN, Margaret USA 3:11.8
6 GOVEDNIK, Anne USA 3:16.0
7 CALDWEILL, Jane USA 3:18.2

1928 Amsterdam
1 SCHRADER, Hildegard GER 3:12.6
2 BARON, Mietje NED 3:15.2
3 MÜHE, Charlotte GER 3:17.6
4 JACOBSEN, Else DEN 3:19.0
5 HOFFMAN, Margaret USA 3:19.2
6 HAZELIUS, Brita SWE 3:23.0

1924 Paris
1 MORTON, Lucy GBR 3:33.2
2 GERAGHTY, Agnes USA 3:34.0
3 CARSON, Gladys GBR 3:35.4
4 PETTERSSON, Vivian SWE 3:37.6
5 GILBERT, Irene GBR 3:38.0
6 KOSTER, Laury LUX 3:39.2
7 TÖPEL, Hjördis SWE 3:47.6

200m ryggsim herrar

2012 London
1 CLARY, Scott Tyler USA 1:53.41
2 IRIE, Ryosuke JPN 1:53.78
3 LOCHTE, Ryan USA 1:53.94
4 KAWECKI, Radoslaw POL 1:55.59
4 ZHANG, Fenglin CHN 1:55.59
6 WATANABE, Kazuki JPN 1:57.03
7 TOUMARKIN, Yakov Yan ISR 1:57.62
8 LARKIN, Mitch AUS 1:58.02

2008 Beijing
1 LOCHTE, Ryan USA 1:53.94
2 PEIRSOL, Aaron USA 1:54.33
3 VYATCHANIN, Arkady RUS 1:54.93
4 ROGAN, Markus AUT 1:55.49
5 IRIE, Ryosuke JPN 1:55.72
6 STOECKEL, Hayden AUS 1:56.39
7 FLOREA, Razvan ROU 1:56.52
8 TAIT, Gregor GBR 1:57.00

2004 Athens
1 PEIRSOL, Aaron USA 1:54.95
2 ROGAN, Markus AUT 1:57.35
3 FLOREA, Razvan ROM 1:57.56
4 GODDARD, James GBR 1:57.76
5 MORITA, Tomomi JPN 1:58.40
6 DUFOUR, Simon FRA 1:58.49
7 TAIT, Gregor GBR 1:59.28
8 MEDVESEK, Blaz SLO 2:00.06

2000 Sydney
1 KRAYZELBURG, Lenny USA 1:56.76
2 PEIRSOL, Aaron USA 1:57.35
3 WELSH, Matt AUS 1:57.59
4 ARNARSON, Örn ISL 1:59.00
5 MERISI, Emanuele ITA 1:59.01
6 FLOREA, Razvan ROM 1:59.05
7 ROMERO, Rogeiro BRA 1:59.27
8 KOZULJ, Gordan CRO 1:59.38

1996 Atlanta
1 BRIDGEWATER, Brad USA 1:58.54
2 SCHWENK, Tripp USA 1:58.99
3 MERISI, Emanuele ITA 1:59.18
4 SIKORA, Bartosz POL 2:00.05
5 ITOI, Hajime JPN 2:00.10
6 LOPEZ-ZUBERO, Martin ESP 2:00.74
7 MAZZARI, Mirko ITA 2:01.27
8 FALCON, Rodolfo CUB 2:08.14

1992 Barcelona
1 LOPEZ-ZUBERO, Martin ESP 1:58.47
2 SELKOV, Vladimir EUN 1:58.87
3 BATTISTELLI, Stefano ITA 1:59.40
4 ITOI, Hajime JPN 1:59.52
5 SCHWENK, Tripp USA 1:59.73
6 WEBER, Tino GER 1:59.78
7 DEUTSCH, Tamas HUN 2:00.06
8 MAENE, Stefaan BEL 2:00.91

1988 Seoul
1 POLIANSKI, Igor URS 1:59.37
2 BALTRUSCH, Frank GDR 1:59.60
3 KINGSMAN, Paul NZL 2:00.48
4 ZABOLOTNOV, Sergei URS 2:00.52
5 RICHTER, Dirk GDR 2:01.67
6 BERNDT, Jens-Peter FRG 2:01.84
7 VEATCH, Daniel USA 2:02.26
8 ROMERO, Rogeiro BRA 2:02.28

1984 Los Angeles
1 CAREY, Rick USA 2:00.23
2 DELCOURT, Frédéric FRA 2:01.75
3 HENNING, Cam CAN 2:02.37
4 PRADO, Ricardo BRA 2:03.05
5 HURRING, Gary NZL 2:03.10
6 KLAPKAREK, NicolaI FRG 2:03.95
7 ALDABE, Ricardo ESP 2:04.53
8 ORBELL, David AUS 2:04.67

1980 Moscow
1 WLADAR, Sandor HUN 2:01.93
2 VERRASZTO, Zoltan HUN 2:02.40
3 KERRY, Mark AUS 2:03.14
4 SHEMETOV, Vladimir URS 2:03.48
5 EEFTING, Fred NED 2:03.92
6 SÖDERLUND, Michael SWE 2:04.10
7 CAMPBELL, Douglas GBR 2:04.23
8 MOORFOOT, Paul AUS 2:06.15

1976 Montreal
1 NABER, John USA 1:59.19
2 ROCCA, Peter USA 2:00.55
3 HARRIGAN, Dan USA 2:01.35
4 TONELLI, Mark AUS 2:03.17
5 KERRY, Mark AUS 2:04.07
6 ROLKO, Miroslav CZE 2:05.81
7 RUDOLF, Róbert HUN 2:07.30
8 VERRASZTO, Zoltan HUN 2:08.23

1972 Munich
1 MATTHES, Roland GDR 2:02.62
2 STAMM, Mike USA 2:04.09
3 IVEY, Mitchell USA 2:04.33
4 COOPER, Bradford AUS 2:06.59
5 MCKEE, Tim USA 2:07.29
6 NOACK, Lothar GDR 2:08.67
7 VERRASZTO, Zoltan HUN 2:10.09
8 BERJEAUD, Jean-Paul FRA 2:11.77

1968 Mexico City
1 MATTHES, Roland GDR 09.6
2 IVEY, Mitchell USA 2:10.6
3 HORSLEY, Jack USA 2:10.9
4 HALL, Gary USA 2:12.6
5 ESTEVA, Santiago ESP 2:12.9
6 DOBROSKOKIN, Leonid URS 2:15.4
7 ROTHER, Joachim GDR 2:15.8
8 DEL CAMPO, Franco ITA 2:16.5

1964 Tokyo
1 GRAEF, Jed USA 2:10.3
2 DILLEY, Gary USA 2:10.5
3 BENNETT, Robert USA 2:13.1
4 FUKUSHIMA, Shiego JPN 2:13.2
5 KÜPPERS, Ernst GER 2:15.7
6 MAZANNOV, Viktor URS 2:15.9
7 HUTTON, Ralph CAN 2:15.9
8 REYNOLDS, Peter AUS 2:16.6

1900 Paris
1 HOPPENBERG, Ernst GER 2:47.0
2 RUBERL, Karl AUT 2:56.0
3 DROST, Johannes NED 3:01.0
4 BLOEMEN, Johannes NED 3:02.2
5 BURGESS, Thomas GBR 3:12.0
6 ROMAND, De FRA 3:38.0
7 BUSETTI, ITA 3:45.0
8 ERICKSON, Erik SWE 3:56.4

100m fritt damer

2012 London
1 KROMOWIDJOJO, Ranomi NED 53.00
2 HERASIMENIA, Aleksandra BLR 53.38
3 TANG, Yi CHN 53.44
4 SCHLANGER, Melanie AUS 53.47
5 FRANKLIN, Missy USA 53.64
6 HALSALL, Francesca GBR 53.66
7 OTTESEN GRAY, Jeanette DEN 53.75
8 HARDY, Jessica USA 54.02

2008 Beijing
1 STEFFEN, Britta GER 53.12
2 TRICKETT, Lisbeth AUS 53.16
3 COUGHLIN, Natalie USA 53.39
4 SEPPÄLÄ, Hanna Maria FIN 53.97
5 OTTESEN, Jeanette DEN 54.06
6 VELDHUIS, Marleen NED 54.21
6 ZHU, Yingwen CHN 54.21
8 HALSALL, Francesca GBR 54.29

2004 Athens
1 HENRY, Jodie AUS 53.84
2 DE BRUIJN, Inge NED 54.16
3 COUGHLIN, Natalie USA 54.40
3 METELLA, Malia FRA 54.50
5 JOYCE, Kara Lynn USA 54.54
6 NIANGKOUARA, Nery Mantey GRE 54.81
7 MORAVCOVA, Martina SVK 55.12
8 POPCHANKA, Alena BLR 55.24

2000 Sydney
1 DE BRUIJN, Inge NED 53.83
2 ALSHAMMAR, Therese SWE 54.33
3 THOMPSON, Jenny USA 54.43
3 TORRES, Dara USA 54.43
5 MORAVCOVA, Martina SVK 54.72
6 MULLER, Helene K RSA 55.19
7 MINAMOTO, Sumika JPN 55.53
8 VAN RIJN, Wilma NED 55.58

1996 Atlanta
1 LE, Jingyi CHN 54.50
2 VÖLKER, Sandra GER 54.88
3 MARTINO, Angel USA 54.93
4 VAN DYKEN, Amy USA 55.11
5 VAN ALMSICK, Franziska GER 55.59
6 RYAN, Sarah AUS 55.85
7 JACOBSEN, Mette DEN 56.01
8 BRIENESSE, Karin NED 56.12

1992 Barcelona
1 ZHUANG, Yong CHN 54.64
2 THOMPSON, Jenny USA 54.84
3 VAN ALMSICK, Franziska GER 54.94
4 HAISLETT, Nicole USA 55.19
5 PLEWINSKI, Catherine FRA 55.72
6 LE, Jingyi CHN 55.89
7 OSYGUS, Simone GER 55.93
8 BRIENESSE, Karin NED 56.59

1988 Seoul
1 OTTO, Kristin GDR 54.93
2 ZHUANG, Yong CHN 55.47
3 PLEWINSKI, Catherine FRA 55.49
4 STELLMACH, Manuela GDR 55.52
5 POLL, Silvia CRC 55.90
6 BRIENESSE, Karin NED 56.15
7 TORRES, Dara USA 56.25
8 VAN BENTUM, Conny NED 56.54

1984 Los Angeles
1 HOGSHEAD, Nancy USA 55.92
1 STEINSEIFER, Carrie USA 55.92
3 VERSTAPPEN, Anne-Marie NED 56.08
4 VAN BENTUM, Conny NED 56.43
5 PEARSON, Michele AUS 56.83
6 CROFT, June GBR 56.90
7 SCHUSTER, Susanne FRG 57.11
8 RUSSEL, Angela AUS 58.09

1980 Moscow
1 KRAUSE, Barbara GDR 54.79
2 METSCHUK, Caren GDR 55.16
3 DIERS, Ines GDR 55.65
4 KLEVAKINA, Olga URS 57.40
5 VAN BENTUM, Conny NED 57.63
6 STRUNNIKOVA, Natalia URS 57.83
7 BERGER, Guylaine FRA 57.88
8 ERIKSSON, Agneta SWE 57.90

1976 Montreal
1 ENDER, Kornelia GDR 55.65
2 PRIEMER, Petra GDR 56.49
3 BRIGITHA, Enith NED 56.65
4 PEYTON, Kim USA 56.81
5 BABASHOFF, Shirley USA 56.95
6 HEMPEL, Claudia GDR 56.99
7 STERKEL, Jill USA 57.06
8 WEBER, Jutta FRG 57.26

1972 Munich
1 NEILSON, Sandy  USA 58.59
2 BABASHOFF, Shirley USA 59.02
3 GOULD, Shane AUS 59.00
4 WETZKO, Gabriele GDR 59.21
5 REINECK, Heidemarie FRG 59.73
6 EIFE, Andrea GDR 59.91
7 PATOH, Magdolna HUN 1:00.02
8 BRIGITHA, Enith NED 1:00.09

1968 Mexico City
1 HENNE, Jan USA 1:00.0
2 PEDERSEN, Susan USA 1:00.3
3 GUSTAVSON, Linda USA 1:00.3
4 LAY, Marion CAN 1:00.5
5 GRÜNERT, Martina GDR 1:01.0
6 JACKSON, Alexandra GBR 1:01.0
7 SEGRT, Mirjana YUG 1:01.5
8 TOROCZY, Judit HUN 1:01.6

1964 Tokyo
1 FRASER, Dawn AUS 59.5
2 STOUDER, Sharon USA 59.9
3 ELLIS, Kathleen USA 1:00.8
4 TERPSTRA, Erica NED 1:01.8
5 LAY, Marion CAN 1:02.2
6 DOBAI, Madarasc HUN 1:02.4
7 HAGBERG, Ann-Christine SWE 1:02.5
8 BELL, Lynette AUS 1:02.7

1960 Rome
1 FRASER, Dawn AUS 1:01.2
2 VON SALTZA, Chris USA 1:02.8
3 STEWARD, Natalie GBR 1:03.1
4 WOOD, Carolyn USA 1:03.4
5 DOBAI-MADARÁSZ, Csilia HUN 1:03.6
6 TERPSTRA, Erica NED 1:04.3
7 GASTELAARS, Cockie NED 1:04.7
8 STEWART, Mary CAN 1:05.5

1956 Melbourne
1 FRASER, Dawn AUS 1:02.0
2 CRAPP, Loraine  AUS 1:02.3
3 LEECH, Faith AUS 1:05.1
4 ALDERSON-ROSAZZA, Joan USA 1:05.2
5 GRANT, Virginia CAN 1:05.4
6 MANN, Shelley USA 1:05.6
7 ROE, Marrion NZL 1:05.6
8 MYBURGH, Natalie RSA 1:05.8

1952 Helsinki
1 SZÖKE, Katalin HUN 1:06.8
2 TERMEULEN, Johanna NED 1:07.0
3 TEMES, Judit HUN 1:07.1
4 HARRISON, Joan RSA 1:07.1
5 ALDERSON, Joan USA 1:07.1
6 HEIJTING-SCHUMACHER, Irma NED
1:07.3
7 STEPAN, Marilee USA 1:08.0
8 BARNWELL, Angela GBR 1:08.6

1948 London
1 ANDERSEN, Grete DEN 1:06.3
2 CURTIS, Ann USA 1:06.5
3 LINSSEN-VAESSEN, Marie-Louise NED 1:07.6
4 HARUP, Karen Margarete DEN 1:08.1
5 FREDIN, Ingegärd SWE 1:08.4
6 SCHUMACHER, Irma NED 1:08.4
7 AHLGREN, Elisabeth SWE 1:08.8
8 CARSTENSEN, Fritze DEN 1:09.1

1936 Berlin
1 MASTENBROEK, Hendrika NED 1:05.9
2 CAMPBELL, Jeannette  ARG 1:06.4
3 ARENDT-JACOBS, Gisela GER 1:06.6
4 DEN OUDEN, Willemijntje NED 1:07.6
5 WAGNER, Tini NED 1:08.1
6 MCKEAN, Olive USA 1:08.4
7 RAWLS, Katherine USA 1:08.7

1932 Los Angeles
1 MADISON, Helene USA 1:06.8
2 DEN OUDEN, Willemijntje NED 1:07.8
3 SAVILLE, Eleanor USA 1:08.2
4 MCKIM, Josephine USA 1:09.3
5 BULT, Frances AUS 1:09.9
6 MAAKAL, Jennie RSA 1:10.8

1928 Amsterdam
1 OSIPOWICH, Albina USA 1:11.0
2 GARATTI, Eleanor USA 1:11.4
3 COOPER, Joyce GBR 1:13.6
4 MCDOWELL, Jean GBR 1:13.8
5 LAIRD, Susan USA 1:14.6
6 LEHMANN, Charlott GER 1:15.2

1924 Paris
1 LACKIE, Ethel USA 1:12.4
2 WEHSELAU, Mariechen USA 1:12.8
3 EDERLE, Gertrude USA 1:14.2
4 JEANS, Constance GBR 1:15.4
5 TANNER, Irene GBR 1:20.8

1920 Antwerp
1 BLEIBTREY, Ethelda USA 1:13.6
2 GUEST, Irene USA 1:17.0
3 SCHROTH, Frances USA 1:17.2
4 JEANS, Constance GBR 1:22.8
5 WALROND, Violet NZL
6 GYLLING, Jane SWE
BOYLE, Charlotte USA DNF

1912 Stockholm
1 DURACK, Fanny  ANZ 1:22.2
2 WYLIE, Wilhelmine  ANZ 1:25.4
3 FLETCHER, Jennie GBR 1:27.0
4 ROSENBERG, Grete GER 1:27.2
5 SPIERS, Annie GBR 1:27.4
CURWEN, Daisy GBR DNS

200m medley herrar

2012 London
1 PHELPS, Michael USA 1:54.27
2 LOCHTE, Ryan USA 1:54.90
3 CSEH, Laszlo HUN 1:56.22
4 PEREIRA, Thiago BRA 1:56.74
5 HAGINO, Kosuke JPN 1:57.35
6 TAKAKUWA, Ken JPN 1:58.53
7 GODDARD, James GBR 1:59.05
8 DEIBLER, Markus GER 1:59.10

2008 Beijing
1 PHELPS, Michael USA 1:54.23
2 CSEH, Laszlo HUN 1:56.52
3 LOCHTE, Ryan USA 1:56.53
4 PEREIRA, Thiago BRA 1:58.14
5 TAKAKUWA, Ken JPN 1:58.22
6 GODDARD, James GBR 1:59.24
7 BEAVERS, Keith CAN 1:59.43
8 TANCOCK, Liam GBR 2:00.76

2004 Athens
1 PHELPS, Michael USA 1:57.14
2 LOCHTE, Ryan USA 1:58.78
3 BOVELL, George TRI 1:58.80
4 CSEH, Laszlo HUN 1:58.84
5 PEREIRA, Thiago BRA 2:00.11
6 MORI, Takahiro JPN 2:00.60
7 JANUSAITIS, Vytautas LTU 2:01.28
8 MIKI, Jiro JPN 2:02.16

2000 Sydney
1 ROSOLINO, Massimiliano ITA 1:58.98
2 DOLAN, Tom USA 1:59.77
3 WILKENS, Tom USA 2:00.87
4 CZENE, Attila HUN 2:01.16
5 WOUDA, Marcel NED 2:01.48
6 KELLER, Christian GER 2:02.02
7 MARCHAND, Xavier FRA 2:02.23
8 SIEVINEN, Jani FIN 2:02.49

1996 Atlanta
1 CZENE, Attila HUN 1:59.91
2 SIEVINEN, Jani FIN 2:00.13
3 MYDEN, Curtis CAN 2:01.13
4 WOUDA, Marcel NED 2:01.45
5 DUNN, Matthew AUS 2:01.57
6 BURGESS, Greg USA 2:02.56
7 DOLAN, Tom USA 2:03.89
8 MARCHAND, Xavier FRA 2:04.29

1992 Barcelona
1 DARNYI, Tamas HUN 2:00.76
2 BURGESS, Greg USA 2:00.97
3 CZENE, Attila HUN 2:01.00
4 SIEVINEN, Jani FIN 2:01.28
5 GESSNER, Christian GER 2:01.97
6 KARNAUGH, Ron USA 2:02.18
7 DUNN, Matthew AUS 2:02.79
8 ANDERSON, Gary CAN 2:04.30

1988 Seoul
1 DARNYI, Tamas HUN 2:00.17
2 KUHL, Patrick GDR 2:01.61
3 YAROSHUK, Vadim URS 2:02.40
4 ZUBKOV, Michail URS 2:02.92
5 BERMEL, Peter FRG 2:03.81
6 BRUCE, Robert AUS 2:04.34
7 HANNEMANN, Raik GDR 2:04.82
8 ANDERSON, Gary CAN 2:06.35

1984 Los Angeles
1 BAUMANN, Alex CAN 2:01.42
2 MORALES, Pablo USA 2:03.05
3 COCHRAN, Neil GBR 2:04.38
4 BREW, Robin GBR 2:04.52
5 LUNDQUIST, Steve USA 2:04.91
6 PHILLIPS, Andrew JAM 2:05.60
7 KLAPKAREK, Nicolai FRG 2:05.88
8 DIEGEL, Ralf FRG 2:06.66

1972 Munich
1 LARSSON, Gunnar SWE 2:07.17
2 MCKEE, Tim USA 2:08.37
3 FURNISS, Steven USA 2:08.45
4 HALL, Gary USA 2:08.49
5 HARGITAY, Andras HUN 2:09.66
6 SUKHAREV, Mikhail URS 2:11.78
7 BELLO, Juan Carlos PER 2:11.87
8 LJUNGBERG, Hans SWE 2:13.56

1968 Mexico City
1 HICKCOX, Charles USA 2:12.0
2 BUCKINGHAM, Gregory USA 2:13.0
3 FERRIS, John USA 2:13.3
4 BELLO, Juan Carlos PER 2:13.7
5 SMITH, George CAN 2:15.9
6 GILCHRIST, John CAN 2:16.6
7 HOLTAUS, Michael FRG 2:16.8
8 LAZAR, Peter HUN 2:18.3

 
Tidigare OS

200m ryggsim damer

2012 London
1 FRANKLIN, Missy USA 2:04.06
2 ZUEVA, Anastasia RUS 2:05.92
3 BEISEL, Elizabeth USA 2:06.55
4 SIMMONDS, Elizabeth GBR 2:07.26
5 NAY, Meagen AUS 2:07.43
6 COVENTRY, Kirsty ZIM 2:08.18
7 CASTEL, Alexianne FRA 2:08.43
8 RUSSELL, Sinead CAN 2:09.86

2008 Beijing
1 COVENTRY, Kirsty ZIM 2:05.24
2 HOELZER, Margaret USA 2:06.23
3 NAKAMURA, Reiko JPN 2:07.13
4 ZUEVA, Anastasia RUS 2:07.88
5 BEISEL, Elizabeth USA 2:08.23
6 SIMMONDS, Elizabeth GBR 2:08.51
7 NAY, Meagen AUS 2:08.84
8 HOCKING, Belinda AUS 2:10.12

2004 Athens
1 COVENTRY, Kirsty ZIM 2:09.19
2 KOMAROVA, Stanislava RUS 2:09.72
3 BUSCHSCHULTE, Antje GER 2:09.88
3 NAKAMURA, Reiko JPN 2:09.88
5 HOELZER, Margaret USA 2:10.70
6 ØRNSTEDT, Louise DEN 2:11.15
7 SEXTON, Katy GBR 2:12.11
8 TERAKAWA, Aya JPN 2:12.90

2000 Sydney
1 MOCANU, Diana ROM 2:08.16
2 MARACINEANU, Roxana FRA 2:10.25
3 NAKAO, Miki JPN 2:11.05
4 HAGIWARA, Tomoko JPN 2:11.21
5 ADKINS, Amanda USA 2:12.35
6 ZHIVANEVSKAYA, Nina ESP 2:12.75
7 BUSCHSCHULTE, Antje GER 2:13.31
8 STEFANYSHYN, Kelly CAN 2:14.57

1996 Atlanta
1 EGERSZEGI, Krisztina HUN 2:07.83
2 HEDGEPEHT, Whitney USA 2:11.98
3 RUND, Cathleen GER 2:12.06
4 SCHOLZ, Anke GER 2:12.90
5 NAKAO, Miki JPN 2:13.57
6 SIMCIC, Anna NZL 2:14.04
7 VIGARINI, Lorenza ITA 2:14.56
8 ZHIVANEVSKAYA, Nina RUS 2:14.59

1992 Barcelona
1 EGERSZEGI, Krisztina HUN 2:07.06
2 HASE, Dagmar GER 2:09.46
3 STEVENSON, Nicole AUS 2:10.20
4 LOVELESS, Lea USA 2:11.54
5 SIMCIC, Anna NZL 2:11.99
6 SZABO, Tunde HUN 2:12.94
7 POLL, Silvia CRC 2:12.97
8 HABLER, Christine AUS 2:13.68

1988 Seoul
1 EGERSZEGI, Krisztina HUN 2:09.29
2 ZIMMERMANN, Kathrin GDR 2:10.61
3 SIRCH, Cornelia GDR 2:11.45
4 BARR, Beth USA 2:12.39
5 LIVINGSTONE, Nicole AUS 2:13.43
6 HAYES, Andrea USA 2:15.02
7 DE ROVER, Jolanda NED 2:15.17
8 SCHLICHT, Svenja FRG 2:16.04

1984 Los Angeles
1 DE ROVER, Jolanda NED 2:12.38
2 WHITE, Amy USA 2:13.04
3 PATRASCOIU, Aneta ROM 2:13.29
4 PARKES, Georgina AUS 2:14.37
5 TREES, Tori USA 2:15.73
6 SCHLICHT, Svenja FRG 2:15.93
7 BUNACIU, Carmen ROM 2:16.15
8 CLARK, Carmel NZL 2:17.89

1980 Moscow
1 REINISCH, Rica GDR 2:11.77
2 POLIT, Cornelia GDR 2:13.75
3 TREIBER, Birgit GDR 2:14.14
4 BUNACIU, Carmen ROM 2:15.20
5 VAN DER STRATEN, Yolanda BEL 2:15.58
6 VERBAUWEN, Carine BEL 2:16.66
7 FORREST, Lisa AUS 2:16.75
8 GORCHAKOVA, Larisa URS 2:17.72

1976 Montreal
1 RICHTER, Ulrike GDR 2:13.43
2 TREIBER, Birgit GDR 2:14.97
3 GARAPICK, Nancy CAN 2:15.60
4 STAVKO, Nadeja URS 2:16.28
5 BELOTE, Melissa USA 2:17.27
6 STILLE, Antje GDR 2:17.55
7 STUDENNIKOVA, Klavdia URS 2:17.74
8 HOGG, Wendy CAN 2:17.95

1972 Munich
1 BELOTE, Melissa USA 2:19.19
2 ATWOOD, Susie USA 2:20.38
3 GURR, Donna M. CAN 2:23.22
4 KOBER, Annegret FRG 2:23.35
5 HERBST, Christine GDR 2:23.44
6 BRIGITHA, Enith NED 2:23.70
7 PALMER, Deborah AUS 2:24.65
8 CLIFF, Leslie CAN 2:25.80

1968 Mexico City
1 WATSON, Pokey USA 2:24.8
2 TANNER, Elaine CAN 2:27.4
3 HALL, Kaye USA 2:28.9
4 WATSON, Lynette AUS 2:29.5
5 BURRELL, Wendy GBR 2:32.3
6 GASPARIC, Zdenka YUG 2:33.5
7 GOROMINAS, Maria ESP 2:33.9
8 DUPREZ, Benedicte FRA 2:36.6

100m fjäril herrar

2012 London
1 PHELPS, Michael USA 51.21
2 LE CLOS, Chad RSA 51.44
2 KOROTYSHKIN, Evgeny RUS 51.44
4 CAVIC, Milorad SRB 51.81
4 DEIBLER, Steffen GER 51.81
6 VERLINDEN, Joeri NED 51.82
7 McGILL, Tyler USA 51.88
8 CZERNIAK, Konrad POL 52.05

2008 Beijing
1 PHELPS, Michael USA 50.58
2 CAVIC, Milorad SRB 50.59
3 LAUTERSTEIN, Andrew AUS 51.12
4 CROCKER, Ian USA 51.13
5 DUNFORD, Jason KEN 51.47
6 FUJII, Takuro JPN 51.50
7 SERDINOV, Andriy UKR 51.59
8 PINI, Ryan PNG 51.86

2004 Athens
1 PHELPS, Michael USA 51.25
2 CROCKER, Ian USA 51.29
3 SERDINOV, Andriy UKR 51.36
4 RUPPRATH, Thomas GER 52.27
5 MARCHENKO, Igor RUS 52.32
5 MANGABEIRA, Gabriel BRA 52.34
7 DRAGANJA, Duje CRO 52.46
8 HUEGILL, Geoff AUS 52.56

2000 Sydney
1 FRÖLANDER, Lars SWE 52.00
2 KLIM, Michael AUS 52.18
3 HUEGILL, Geoff AUS 52.22
4 CROCKER, Ian USA 52.44
5 MINTENKO, Michael CAN 52.58
5 YAMAMOTO, Takashi JPN 52.58
7 RUPPRATH, Thomas GER 53.13
8 POLIAKOV, Anatoli RUS 53.13

1996 Atlanta
1 PANKRATOV, Denis RUS 52.27
2 MILLER, Scott AUS 52.53
3 KULIKOV, Vladislav RUS 53.13
4 JIANG, Chengji CHN 53.20
5 SZUKALA, Rafal POL 53.29
6 KLIM, Michael AUS 53.30
7 CLARKE, Stephen CAN 53.33
8 KHNYKIN, Pavel UKR 53.58

1992 Barcelona
1 MORALES, Pablo USA 53.32
2 SZUKALA, Rafal POL 53.35
3 NESTY, Anthony SUR 53.41
4 KHNYKIN, Pavel UKR 53.81
5 STEWART, Melvin USA 54.04
6 GERY, Marcel CAN 54.18
7 LOPEZ-ZUBERO, Martin ESP 54.19
8 KOULIKOV, Vladislav EUN 54.26

1988 Seoul
1 NESTY, Anthony SUR 53.00
2 BIONDI, Matt USA 53.01
3 JAMESON, Andrew GBR 53.30
4 SIEBEN, Jon AUS 53.33
5 GROSS, Michael FRG 53.44
6 MORTENSON, Jay USA 54.07
7 PONTING, Thomas CAN 54.09
8 YAROSHUK, Vadim URS 54.60

1984 Los Angeles
1 GROSS, Michael FRG 53.08
2 MORALES, Pablo USA 53.23
3 BUCHANAN, Glenn AUS 53.85
4 VIDAL-CASTRO, Rafael VEN 54.27
5 JAMESON, Andrew GBR 54.28
6 MOSSE, Anthony NZL 54.93
7 BEHREND, Andreas FRG 54.95
8 BARON, Bengt SWE 55.14

1980 Moscow
1 ARVIDSSON, Pär SWE 54.92
2 PYTTEL, Roger GDR 54.94
3 LOPEZ, David ESP 55.13
4 VERVOORN, Kees NED 55.25
5 SEREDIN, Eugeni URS 55.35
6 ABRAHAM, Gary GBR 55.42
7 SAVIN, Xavier FRA 55.66
8 MARKOVSKI, Alexey URS 55.70

1976 Montreal
1 VOGEL, Matt USA 54.35
2 BOTTOM, Joe USA 54.50
3 HALL, Gary USA 54.65
4 PYTTEL, Roger GDR 55.09
5 MATTHES, Roland GDR 55.11
6 EVANS, Clay CAN 55.81
7 HARA, Hideaki JPN 56.34
8 ROGERS, Neil AUS 56.57

1972 Munich
1 SPITZ, Mark USA 54.27
2 ROBERTSON, Bruce CAN 55.56
3 HEIDENREICH, Jerry USA 55.74
4 MATTHES, Roland GDR 55.87
5 EDGAR, David USA 56.11
6 MACDONALD, Byron CAN 57.27
7 FLÖCKNER, Hartmut GDR 57.40
8 ROGERS, Neil AUS 57.90

1968 Mexico City
1 RUSSEL, Douglas USA 55.9
2 SPITZ, Mark USA 56.4
3 WALES, Ross USA 57.2
4 NEMSHILOV, Vladimir URS 58.1
5 MARUYA, Satoshi JPN 58.6
6 SUZDALTSEN, Yuri URS 58.8
7 STOKLASA, Lutz FRG 58.9
8 CUSACK, Robert AUS 59.8

800m fritt damer

2012 London
1 LEDECKY, Katie USA 8:14.63
2 BELMONTE GARCIA, Mireia ESP 8:18.76
3 ADLINGTON, Rebecca GBR 8:20.32
4 BOYLE, Lauren NZL 8:22.72
5 FRIIS, Lotte DEN 8:23.86
6 KAPAS, Boglarka HUN 8:23.89
7 BALMY, Coralie FRA 8:29.26
8 PINTO PEREZ, Andreina VEN 8:29.28

2008 Beijing
1 ADLINGTON, Rebecca GBR 8:14.10
2 FILLIPPI, Alessia ITA 8:20.23
3 FRIIS, Lotte DEN 8:23.03
4 POTEC, Cameilia ROU 8:23.11
5 LI, Xuanxu CHN 8:26.34
6 PALMER, Kylie AUS 8:26.39
7 SOKOLOVA, Elena RUS 8:29.79
8 PATTEN, Cassandra GBR 8:32.35

2004 Athens
1 SHIBATA, Ai JPN 8:24.54
2 MANAUDOU, Laure FRA 8:24.96
3 MUNZ, Diana USA 8:26.61
4 KELLER, Kalyn USA 8:26.97
5 VILLAECIJA GARCIA, Erika ESP 8:29.04
5 COOKE, Rebecca GBR 8:29.37
7 HENKE, Jana GER 8:33.95
8 PADURARU, Simona ROM 8:37.02

2000 Sydney
1 BENNETT, Brooke USA 8:19.67
2 KLOCHKOVA, Yana UKR 8:22.66
3 SANDENO, Kaitlin USA 8:24.29
4 RIGAMONTI, Flavia SUI 8:25.91
5 STOCKBAUER, Hannah GER 8:30.11
6 CHEN, Hua CHN 8:30.58
7 HENKE, Jana GER 8:31.97
8 YAMADA, Sachiko JPN 8:37.39

1996 Atlanta
1 BENNETT, Brooke USA 8:27.89
2 HASE, Dagmar GER 8:29.91
3 VLIEGHUIS, Kirsten NED 8:30.84
4 KIELGASS, Kerstin GER 8:31.06
5 DALBY, Irene NOR 8:38.34
6 EVANS, Janet USA 8:38.91
7 GEURTS, Carla NED 8:40.43
8 HARDCASTLE, Sarah GBR 8:41.75

1992 Barcelona
1 EVANS, Janet USA 8:25.52
2 LEWIS, Hayley AUS 8:30.34
3 HENKE, Jana GER 8:30.99
4 LANGRELL, Phillippa NZL 8:35.57
5 DALBY, Irene NOR 8:37.12
6 SPLICHALOVA, Olga CZE 8:37.66
7 HANSEN, Erika USA 8:39.25
8 ARNOULD, Isabelle BEL 8:41.86

1988 Seoul
1 EVANS, Janet USA 8:20.20
2 STRAUSS, Astrid GDR 8:22.09
3 MCDONALD, Julie AUS 8:22.93
4 MÖHRING, Anke GDR 8:23.09
5 BRUCE, Tami USA 8:30.96
6 ELFORD, Janelle AUS 8:31.94
7 ARNOULD, Isabelle BEL 8:37.47
8 STRUMENLIEVA, Antoaneta BUL 8:41.05

1984 Los Angeles
1 COHEN, Tiffany USA 8:24.95
2 RICHARDSON, Michele USA 8:30.73
3 HARDCASTLE, Sarah GBR 8:32.60
4 MCVANN, Anna AUS 8:37.94
5 LASI, Carla ITA 8:42.45
6 V D MEER, Jolanda NED 8:42.86
7 OLMI, Monica ITA 8:47.32
8 WARD, Karen CAN 8:48.12

1980 Moscow
1 FORD, Michelle AUS 8:28.90
2 DIERS, Ines GDR 8:32.55
3 DÄHNE, Heike GDR 8:33.48
4 AKSENOVA, Irina URS 8:38.05
5 KOMISSAROVA, Oxana URS 8:42.04
6 VERBAUWEN, Pascale BEL 8:44.84
7 GEISSLER, Ines GDR 8:45.28
8 IVANOVA, Jelena URS 8:46.45

1976 Montreal
1 THUMER, Petra GDR 8:37.14
2 BABASHOFF, Shirley USA 8:37.59
3 WEINBERG, Wendy USA 8:42.60
4 MILGATE, Rosemary AUS 8:47.21
5 KRAMER, Nicole USA 8:47.33
6 SMITH, Shannon CAN 8:48.15
7 JAGER, Regina GDR 4:23.95
8 TURRALL, Jenny AUS 8:52.88

1972 Munich
1 ROTHAMMER, Keena USA 8:53.68
2 GOULD, Shane AUS 8:56.39
3 CALLIGARIS, Novella ITA 8:57.46
4 SIMMONS, Ann USA 8:57.62
5 WEGNER, Gudrun GDR 8:58.89
6 HARSHBARGER, Jo USA 9:01.21
7 BUNSCHOTEN, Hansje NED 9:16.69
8 MORAS, Narelle AUS 9:19.06

1968 Mexico City
1 MEYER, Debbie USA 9:24.0
2 KRUSE, Pam USA 9:35.7
3 RAMIREZ, Maria Terese MEX 9:38.5
4 MORAS, Karen AUS 9:38.6
5 CARETTO, Patty USA 9:51.3
6 COUGHLAN, Angela CAN 9:56.4
7 LANGFORD, Denise AUS 9:56.7
8 VACA, Laura MEX 10:02.5
50m fritt herrar
2012 London
1 MANAUDOU, Florent FRA 21.34
2 JONES, Cullen USA 21.54
3 CIELO FILHO, Cesar BRA 21.59
4 FRATUS, Bruno BRA 21.61
5 ERVIN, Anthony USA 21.78
6 SCHOEMAN, Roland RSA 21.80
7 BOVELL, George TRI 21.82
8 SULLIVAN, Eamon AUS 21.98

2008 Beijing
1 CIELO FILHO, Cesar BRA 21.30
2 LEVEAUX, Amaury FRA 21.45
3 BERNARD, Alain FRA 21.49
4 CALLUS, Ashley AUS 21.62
5 WILDMAN-TOBRINER, Ben USA 21.64
6 SULLIVAN, Eamon AUS 21.65
7 SCHOEMAN, Roland RSA 21.67
8 NYSTRAND, Stefan SWE 21.72

2004 Athens
1 HALL, Gary Jr USA 21.93
2 DRAGANJA, Duje CRO 21.94
3 SCHOEMAN, Roland RSA 22.02
4 NYSTRAND, Stefan SWE 22.08
5 LEZAK, Jason USA 22.11
6 HAWKE, Brett AUS 22.18
7 VOLYNETS, Oleksander UKR 22.26
8 ILES, Salim ALG 22.37

2000 Sydney
1 ERVIN, Anthony USA 21.98
1 HALL, Gary Jr USA 21.98
3 V D HOOGENBAND, Pieter NED 22.03
4 VISMARA, Lorenzo ITA 22.11
5 KIZIEROWSKI, Bartosz POL 22.22
6 POPOV, Alexander RUS 22.24
7 FOSTER, Mark GBR 22.41
8 VOLYNETS, Oleksander UKR 22.51

1996 Atlanta
1 POPOV, Alexander RUS 22.13
2 HALL, Gary Jr USA 22.26
3 SCHERER, Fernando BRA 22.29
4 JIANG, Chengji CHN 22.33
5 DEDEKIND, Brendon RSA 22.59
6 FOX, David USA 22.68
7 SANCHES, Francisco VEN 22.72
8 BUSQUETS, Ricardo PUR 22.73

1992 Barcelona
1 POPOV, Alexander EUN 21.91
2 BIONDI, Matt USA 22.09
3 JAGER, Tom USA 22.30
4 KALFAYAN, Christophe FRA 22.50
4 WILLIAMS, Peter RSA 22.50
6 FOSTER, Mark GBR 22.52
7 PRIGODA, Gennadi EUN 22.54
8 RUDOLPH, Nils GER 22.73

1988 Seoul
1 BIONDI, Matt USA 22.14
2 JAGER, Tom USA 22.36
3 PRIGODA, Gennadi URS 22.71
4 HALSALL, Dano SUI 22.83
5 VOLERY, Stefan SUI 22.84
6 TATJENKO, Vladimir URS 22.88
7 HENTER, Frank FRG 23.03
8 BAILDON, Andrew AUS 23.15

1904 St Louis (yards)
1 VON HALMAY, Zoltan HUN 28.2
2 LEARY, J. Scott USA 28.2
3 DANIELS, Charles USA
4 GAUL, David USA
5 GOODWIN, Leo USA
6 THORNE, Raymond USA
50m fritt damer

2012 London
1 KROMOWIDJOJO, Ranomi NED 24.05
2 HERASIMENIA, Aleksandra BLR 24.28
3 VELDHUIS, Marleen NED 24.39
4 STEFFEN, Britta GER 24.46
5 HALSALL, Francesca GBR 24.47
6 ALSHAMMAR, Therese SWE 24.61
7 HARDY, Jessica USA 24.62
8 VANDERPOOL-WALLACE, Arianna BAH 24.69

2008 Beijing
1 STEFFEN, Britta GER 24.06
2 TORRES, Dara USA 24.07
3 CAMPBELL, Cate AUS 24.17
4 TRICKETT, Lisbeth AUS 24.25
5 VELDHUIS, Marleen NED 24.26
6 JOYCE, Kara Lynn USA 24.63
7 SCHREUDER, Hinkelien NED 24.65
8 HERASIMENIA, Aleksandra BLR 24.77

2004 Athens
1 DE BRUIJN, Inge NED 24.58
2 METELLA, Malia FRA 24.89
3 LENTON, Lisbeth AUS 24.91
4 ALSHAMMAR, Therese SWE 24.93
5 JOYCE, Kara Lynn USA 25.00
6 ENGELSMAN, Michelle AUS 25.06
7 THOMPSON, Jenny USA 25.11
8 CAZZIOLATO, Flavia BRA 25.20

2000 Sydney
1 DE BRUIJN, Inge NED 24.32
2 ALSHAMMAR, Therese SWE 24.51
3 TORRES, Dara USA 24.63
4 VAN DYKEN, Amy USA 25.04
5 MORAVCOVA, Martina SVK 25.24
6 VÖLKER, Sandra GER 25.27
7 SHEPPARD, Alison GBR 25.45
8 MINAMOTO, Sumika JPN 25.65

1996 Atlanta
1 VAN DYKEN, Amy USA 24.87
2 LE, Jingyi CHN 24.90
3 VÖLKER, Sandra GER 25.14
4 MARTINO, Angel USA 25.31
5 MARTINDALE, Leah BAR 25.49
6 OLOFSSON, Linda SWE 25.63
7 SHAN, Ying CHN 25.70
8 MESHERYAKOVA, Natalia RUS 25.88

1992 Barcelona
1 YANG, Wenyi CHN 24.79
2 ZHUANG, Yong CHN 25.08
3 MARTINO, Angel USA 25.23
4 PLEWINSKI, Catherine FRA 25.36
5 THOMPSON, Jenny USA 25.37
6 MESHERYAKOVA, Natalia EUN 25.47
7 OSYGUS, Simone GER 25.74
8 DE BRUIJN, Inge NED 25.84

1988 Seoul
1 OTTO, Kristin GDR 25.49
2 YANG, Wenyi CHN 25.64
3 MEISSNER, Katrin GDR 25.71
3 STERKEL, Jill USA 25.71
5 FETTER, Leigh Ann USA 25.78
6 COSTACHE, Tamara ROU 25.80
7 PLEWINSKI, Catherine FRA 25.90
8 VAN VIRDUM, Karen AUS 26.01

1500m fritt herrar
1 SUN, Yang CHN 14:31.02
2 COCHRANE, Ryan CAN 14:39.63
3 MELLOULI, Oussama TUN 14:40.31
4 PARK, Taehwan KOR 14:50.61
5 PALTRINIERI, Gregorio ITA 14:51.92
6 JAEGER, Connor USA 14:52.99
7 SAWRYMOWICZ, Mateusz POL 14:54.32
8 FOGG, Daniel GBR 15:00.76

2008 Beijing
1 MELLOULI, Oussama TUN 14:40.84
2 HACKETT, Grant AUS 14:41.53
3 COCHRANE, Ryan CAN 14:42.69
4 PRILUKOV, Yuri RUS 14:43.21
5 JENSEN, Larsen USA 14:48.16
6 DAVIES, David GBR 14:52.11
7 ZHANG, Lin CHN 14:55.20
8 SUN, Yang CHN 15:05.12

2004 Athens
1 HACKETT, Grant AUS 14:43.40
2 JENSEN, Larsen USA 14:45.29
3 DAVIES, David GBR 14:45.95
4 PRILUKOV, Yuri RUS 14:52.48
5 GIANNIOTIS, Spyridon GRE 15:03.69
6 SMITH, George GBR 15:09.71
7 COMAN, Dragos ROM 15:10.21
8 STEVENS, Craig AUS 15:13.66

2000 Sydney
1 HACKETT, Grant AUS 14:48.33
2 PERKINS, Kieren AUS 14:53.59
3 THOMPSON, Chris USA 14:56.81
4 FILIPETS, Alexei RUS 14:56.88
5 NEETHLING, Ryk RSA 15:00.48
6 VENDT, Erik USA 15:08.61
7 CHERVYNSKIY, Igor UKR 15:08.80
8 HELL, Heiko GER 15:19.87

1996 Atlanta
1 PERKINS, Kieren AUS 14:56.40
2 KOWALSKI, Daniel AUS 15:02.43
3 SMITH, George GBR 15:02.48
4 BREMBILLA, Emiliano ITA 15:08.58
5 NEETHLING, Frans  RSA 15:14.63
6 HIRANO, Masato JPN 15:17.28
7 HOFFMANN, Jörg GER 15:18.86
8 AKATIEY, Alexei  RUS 15:21.68

1992 Barcelona
1 PERKINS, Kieren AUS 14:43.48
2 HOUSMAN, Glen AUS 14:55.29
3 HOFFMANN, Jörg GER 15:02.29
4 PFEIFFER, Stefan GER 15:04.28
5 WILSON, Ian GBR 15:13.35
6 MAJCEN, Igor SLO 15:19.12
7 FROSTAD, Lawrence USA 15:19.41
8 ANDREEV, Viktor EUN 15:33.94

1988 Seoul
1 SALNIKOV, Vladimir URS 15:00.40
2 PFEIFFER, Stefan FRG 15:02.69
3 DASSLER, Uwe GDR 15:06.15
4 CETLINSKI, Matt USA 15:06.42
5 PODKOSCIELNY, Mariusz POL 15:14.76
6 HENKEL, Rainer FRG 15:18.19
7 BOYD, Kevin GBR 15:21.16
8 PETRIC, Darian YUG 15:37.12

1984 Los Angeles
1 O'BRIEN, Mike  USA 15:05.20
2 DI CARLO, George USA 15:10.59
3 PFEIFFER, Stefan FRG 15:12.11
4 HENKEL, Rainer FRG 15:20.03
5 IACONO, Franck FRA 15:26.96
6 GRANDI, Stefano ITA 15:28.58
7 SHEMITT, David CAN 15:31.28
8 SHILLINGTON, Wayne AUS 15:38.18

1980 Moscow
1 SALNIKOV, Vladimir URS 14:58.27
2 TSCHAJEW, Alexander  URS 15:14.30
3 METZKER, Max AUS 15:14.49
4 STROHBACH, Rainer GDR 15:15.29
5 PETRIC, Borut YUG 15:21.78
6 ESCALAS, Rafael ESP 15:21.88
7 WLADAR, Zoltan HUN 15:26.70
8 PETROV, Eduard URS 15:28.24

1976 Montreal
1 GOODELL, Brian USA 15:02.40
2 HACKETT, Bobby USA 15:03.91
3 HOLLAND, Stephan  AUS 15:04.66
4 MADRUGA, Djan BRA 15:19.84
5 SALNIKOV, Vladimir URS 15:29.45
6 METZKER, Max AUS 15:31.53
7 HARTLOFF, Paul USA 15:32.08
8 WLADAR, Zoltan HUN 15:45.97

1972 Munich
1 BURTON, Mike  USA 15:52.58
2 WINDEATT, Graham  AUS 15:58.48
3 NORTHWAY, Douglas  USA 16:09.25
4 GINGJSÖ, Bengt SWE 16:16.01
5 WHITE, Graham AUS 16:17.22
6 TREFFERS, Mark NZL 16:18.84
7 COOPER, Bradford AUS 16:30.49
8 GARCIA, Guillermo MEX 16:36.03

1968 Mexico City
1 BURTON, Mike  USA 16:38.9
2 KINSELLA, John USA 16:57.3
3 BROUGH, Gregory  AUS 17:04.7
4 WHITE, Graham AUS 17:08.0
5 HUTTON, Ralph CAN 17:15.6
6 ECHEVARRIA, Guillermo MEX 17:36.4
7 ALANIS, Juan MEX 17:46.6
8 NELSON, John USA 18:05.1

1964 Tokyo
1 WINDLE, Robert AUS 17:01.7
2 NELSON, John USA 17:03.0
3 WOOD, Allan AUS 17:07.7
4 FARLEY, William USA 17:18.2
5 PHEGAN, Russel AUS 17:22.4
6 SASAKI, Sueaki JPN 17:25.3
7 SAARI, Roy USA 17:29.2
8 KATONA, Jozsef HUN 17:30.8

1960 Rome
1 KONRADS, John AUS 17:19.6
2 ROSE, Murray AUS 17:21.7
3 BREEN, George USA 17:30.6
4 YAMANAKA, Tsuyoshi  JPN 17:34.7
5 KATONA, Jozsef HUN 17:43.7
6 McLACHLAN, Murray RSA 17:44.9
7 SOMERS, Alan USA 18:02.8
8 CAMPION, Richard GBR 18:22.7

1956 Melbourne
1 ROSE, Murray AUS 17:58.9
2 YAMANAKA, Tsuyoshi  JPN 18:00.3
3 BREEN, George USA 18:08.2
4 GARRETTY, Murray AUS 18:26.5
5 SLATER, William CAN 18:38.1
6 BOITEUX, Jean FRA 18:38.3
6 YUKIYOSHI, Aoki JPN 18:38.3
8 WINRAN, Garry AUS 19:06.2

1952 Helsinki
1 KONNO, Ford USA 18:30.0
2 HASHIZUME, Shiro  JPN 18:41.4
3 OKAMOTO, Tetsuo  BRA 18:51.3
4 MCLANE, James USA 18:51.5
5 BERNARDO, Joseph FRA 18:59.1
6 KITAMURA, Yasuo JPN 19:00.4
7 DUNCAN, Peter RSA 19:12.1
8 MARSHALL, John AUS 19:53.4

1948 London
1 MCLANE, James USA 19:18.5
2 MARSHALL, John AUS 19:31.3
3 MITRÓ, György HUN 19:43.2
4 CSORDÁS, György HUN 19:54.2
5 STIPETIC, Marjan YUG 20:10.7
6 NORRIS, Forties USA 20:18.8
7 BLAND, Donald GBR 20:19.8
8 HEUSNER, William USA 20:45.4

1936 Berlin
1 TERADA, Noboru  JPN 19:13.7
2 MEDICA, Jack USA 19:34.0
3 UTO, Shumpei  JPN 19:34.5
4 ISHIHARADA, Sunao JPN 19:48.5
5 FLANAGAN, Ralph USA 19:54.8
6 LEIVERS, Robert GBR 19:57.4
7 ARENDT, Heinz GER 19:59.0

1932 Los Angeles
1 KITAMURA, Kusuo  JPN 19:12.4
2 MAIKINO, Shozo  JPN 19:14.1
3 CRISTY, James  USA 19:39.5
4 RYAN, Noel Philip AUS 19:45.1
5 CRABBE, Clarence USA 20:02.7
6 TARIS, Jean FRA 20:09.7

1928 Amsterdam
1 BORG, Arne SWE 19:51.8
2 CHARLTON, Andrew AUS 20:02.6
3 CRABBE, Clarence USA 20:28.8
4 RUDDY, Raymond USA 21:05.0
5 ZORRILLA, Alberto  ARG 21:23.8
6 AULT, Garnet CAN 21:46.0

1924 Paris
1 CHARLTON, Andrew AUS 20:06.6
2 BORG, Arne SWE 20:41.4
3 BEAUREPAIRE, Frank AUS 21:48.4
4 HATFIELD, John GBR 21:55.6
5 TAKAISHI, Katsuo JPN 22:10.4

1920 Antwerp
1 ROSS, Norman USA 22:23.2
2 VERNOT, George  CAN 22:36.4
3 BEAUREPAIRE, Frank AUS 23:04.0
4 KAHELE, Fred USA 23:59.1
5 BOLDEN, Eugene USA 24:04.3

1912 Stockholm
1 HODGSON, George  CAN 22:00.0
2 HATFIELD, John GBR 22:39.0
3 HARDWICK, Harold  ANZ 23:15.4
BÉLA, Las-Torres HUN DNF
CHAMPION, Malcolm ANZ DNF

1908 London
1 TAYLOR, Henry GBR 22:48.4
2 BATTERSBY, Thomas Sidney GBR 22:51.2
3 BEAUREPAIRE, Frank ANZ 22:56.2
4 SHEFF, Otto AUT

1904 St Louis (yards)
1 RAUSCH, Emil GER 27:18.2
2 KISS, Geza HUN 28:28.2
3 GAILEY, Francis AUS 28:54.0
4 WAHLE, Otto AUT 0:00.0
ADAMS, Edgar USA DNF
HANDLEY, Louis USA DNF
MEYERS, John USA DNF

4x100m medley damer

2012 London
1 USA 3:52.05
FRANKLIN, Missy 58.50
SONI, Rebecca 1:04.82
VOLLMER, Dana 55.48
SCHMITT, Allison 53.25
2 AUS 3:54.02
3 JPN 3:55.73
4 RUS 3:56.03
5 CHN 3:56.41
6 NED 3:57.28
7 DEN 3:57.76
8 GBR 3:59.46

2008 Beijing
1 AUS 3:52.69
SEEBOHM, Emily 59.33
JONES, Leisel 1:04.54
SCHIPPER, Jessicah 56.25
TRICKETT, Lisbeth 52.53
2 USA 3:53.30
3 CHN 3:56.11
4 GBR 3:57.50
5 RUS 3:57.84
6 JPN 3:59.54
7 CAN 4:01.35

SWE DSQ
SJÖSTRÖM, Sarah 1:02.64
HÖSTMAN, Joline 1:08.08
KAMMERLING, Anna-Karin 58.51
LILLHAGE, Josefin -0.10

2004 Athens
1 AUS 3:57.32
ROONEY, Giaan 1:01.18
JONES, Leisel 1:06.50
THOMAS, Petria 56.67
HENRY, Jodie 52.97
2 USA 3:59.12
3 GER 4:00.72
4 CHN 4:03.35
5 JPN 4:04.83
6 NED 4:07.36
7 ESP 4:07.61
GBR DSQ

2000 Sydney
1 USA 3:58.30
BEDFORD, Barbara 1:01.39
QUANN, Megan 1:06.29
THOMPSON, Jenny 57.25
TORRES, Dara 53.37
2 AUS 4:01.59
3 JPN 4:04.16
4 GER 4:04.33
5 RSA 4:05.15
6 CAN 4:07.55
7 GBR 4:07.61
8 CHN 4:07.83

1996 Atlanta
1 USA 4:02.88
BOTSFORD, Beth 1:01.67
BEARD, Amanda 1:08.34
MARTINO, Angel 58.70
VAN DYKEN, Amy 54.17
2 AUS 4:05.08
3 CHN 4:07.34
4 RSA 4:08.16
5 CAN 4:08.29
6 GER 4:09.22
7 RUS 4:10.56
8 ITA 4:10.59

1992 Barcelona
1 USA 4:02.54
LOVELESS, Lea 1:00.82
NALL, Anita 1:08.67
AHMANN-LEIGHTON, Cris 58.58
THOMPSON, Jenny 54.47
2 GER 4:05.19
3 EUN 4:06.44
4 CHN 4:06.78
5 AUS 4:07.01
6 CAN 4:09.26
7 JPN 4:09.92
8 NED 4:10.87

1988 Seoul
1 GDR 4:03.74
OTTO, Kristin 1:01.03
HÖRNER, Silke 1:08.20
WEIGANG, Birte 59.51
MEISSNER, Katrin 55.00
2 USA 4:07.90
3 CAN 4:10.49
4 AUS 4:11.57
5 NED 4:12.29
6 BUL 4:12.36
7 FRG 4:12.89
8 ITA 4:13.85

1984 Los Angeles
1 USA 4:08.34
ANDREWS, Theresa 1:04.00
CAULKINS, Tracy 1:11.03
MEAGHER, Mary T 58.04
HOGSHEAD, Nancy 55.27
2 FRG 4:11.97
3 CAN 4:12.98
4 GBR 4:14.05
5 ITA 4:17.40
6 SUI 4:19.02
JPN DSQ

SWE DSQ
ERIKSSON, Anna-Karin
HÅKANSSON, Eva-Marie
ERIKSSON, Agneta
KARDUM, Maria

1980 Moscow
1 GDR 4:06.67
REINISCH, Rica
GEWENIGER, Ute
POLLACK, Andrea
METSCHUK, Caren
2 GBR 4:12.24
3 URS 4:13.61

4 SWE 4:16.91
UVEHALL, Annika
HÅKANSSON, Eva-Marie
MÅRTENSSON, Agneta
GUSTAFSSON, Tina

5 ITA 4:19.06
6 AUS 4:19.90
7 ROM 4:21.27
8 BUL 4:22.38

1976 Montreal
1 GDR 4:07.95
RICHTER, Ulrike 1:02.23
ANKE, Hannelore 1:10.15
POLLACK, Andrea 59.53
ENDER, Kornelia 56.04
2 USA 4:14.55
3 CAN 4:15.22
4 URS 4:16.05
5 NED 4:19.93
6 GBR 4:23.25
7 JPN 4:23.47
8 AUS 4:25.91

1972 Munich
1 USA 4:20.75
BELOTE, Melissa 1:06.24
CARR, Catherine 1:13.99
DEARDRUFF, Deena 1:02.61
NEILSON, Sandy 57.90
2 GDR 4:24.91
3 FRG 4:26.46
4 URS 4:27.81
5 NED 4:29.99
6 JPN 4:30.18
7 CAN 4:31.56

8 SWE 4:32.61
OLSSON, Diana 1:09.50
SMEDH, Britt-Marie 1:16.89
WIKNER, Eva 1:06.35
ZARNOWIECKI, Anita 59.85

1968 Mexico City
1 USA 4:28.3
HALL, Kaye 1:07.8
BALL, Catie 1:16.3
DANIEL, Ellie 1:04.8
PEDERSEN, Susan 59.4
2 AUS 4:30.0
3 FRG 4:36.4
4 URS 4:37.0
5 GDR 4:38.0
6 GBR 4:38.3
7 NED 4:38.7
8 HUN 4:42.9

1964 Tokyo
1 USA 4:33.9
FERGUSON, Cathy 1:08.6
GOYETTE, Cynthia 1:18.3
STOUDER, Sharon 1:06.1
ELLIS, Kathleen 1:00.9
2 NED 4:37.0
3 URS 4:39.2
4 JPN 4:42.0
5 GBR 4:45.8
6 CAN 4:49.9
7 GER DSQ
8 HUN DSQ

1960 Rome
1 USA 4:41.1
BURKE, Lynn
KEMPNER, Patty
SHULER, Carolyn
VON SALTZA, Chris
2 AUS 4:45.9
3 GER 4:47.6
4 NED 4:47.6
5 GBR 4:47.6
6 HUN 4:53.7
7 JPN 4:56.4
8 URS 4:58.1


4x100m medley herrar

2012 London
1 USA 3:29.35
GREVERS, Matthew 52.58
HANSEN, Brendan 59.19
PHELPS, Michael 50.73
ADRIAN, Nathan 46.85
2 JPN 3:31.26
3 AUS 3:31.58
4 GBR 3:32.32
5 HUN 3:33.02
6 GER 3:33.06
7 NED 3:33.46
8 CAN 3:34.19

2008 Beijing
1 USA 3:29.34
PEIRSOL, Aaron 53.16
HANSEN, Brendan 59.27
PHELPS, Michael 50.15
LEZAK, Jason 46.76
2 AUS 3:30.04
3 JPN 3:31.18
4 RUS 3:31.92
5 NZL 3:33.39
6 GBR 3:33.69
7 RSA 3:33.70
ITA DSQ

2004 Athens
1 USA 3:30.68
PEIRSOL, Aaron 53.45
HANSEN, Brendan 59.37
CROCKER, Ian 50.28
LEZAK, Jason 47.58
2 GER 3:33.62
3 JPN 3:35.22
4 RUS 3:35.91
5 FRA 3:36.57
6 UKR 3:36.87
7 HUN 3:37.46
8 GBR 3:37.77

2000 Sydney
1 USA 3:33.73
KRAYZELBURG, Lenny 53.87
MOSES, Ed 59.84
CROCKER, Ian 52.10
HALL, Gary Jr 47.82
2 AUS 3:35.27
3 GER 3:35.88
4 NED 3:37.53
5 HUN 3:39.09
6 CAN 3:39.88
7 FRA 3:40.02
8 GBR 3:40.19

1996 Atlanta
1 USA 3:34.84
ROUSE, Jeff 53.95
LINN, Jeremy 1:00.32
HENDERSON, Mark 52.39
HALL, Gary Jr 48.18
2 RUS 3:37.55
3 AUS 3:39.56
4 GER 3:39.64
5 JPN 3:40.51
6 HUN 3:40.84
7 POL 3:41.94
8 ISR 3:42.90

1992 Barcelona
1 USA 3:36.93
ROUSE, Jeff 53.86
DIEBEL, Nelson 1:01.45
MORALES, Pablo 52.83
OLSEN, Jon 48.79
2 EUN 3:38.56
3 CAN 3:39.66
4 GER 3:40.19
5 FRA 3:40.51
6 HUN 3:42.03
7 AUS 3:42.65
8 JPN 3:43.25

1988 Seoul
1 USA 3:36.93
BERKOFF, David
SCHROEDER, Richard
BIONDI, Matt
JACOBS, Christopher

2 CAN 3:39.28
3 URS 3:39.96
4 FRG 3:42.98
5 JPN 3:44.26
6 AUS 3:45.85
7 NED 3:46.85
GBR DSQ

1984 Los Angeles
1 USA 3:39.30
CAREY, Rick 55.41
LUNDQUIST, Steve 1:01.86
MORALES, Pablo 52.87
GAINES, Rowdy 49.16

2 CAN 3:43.23
3 AUS 3:43.25
4 FRG 3:44.26

5 SWE 3:47.13
BARON, Bengt 57.16
BERGGREN, Peter 1:05.00
LEJDSTRÖM, Thomas 54.98
JOHANSSON, Per 49.99

6 GBR 3:47.39
7 SUI 3:47.93
JPN DSQ

1980 Moscow
1 AUS 3:45.70
KERRY, Mark
EVANS, Peter
TONELLI, Mark
BROOKS, Neil

2 URS 3:45.92
3 GBR 3:47.71
4 GDR 3:48.25
5 FRA 3:49.19
6 HUN 3:50.29
7 NED 3:51.81
8 BRA 3:53.23

1976 Montreal
1 USA 3:42.22
NABER, John
HENCKEN, John
VOGEL, Matt
MONTGOMERY, Jim

2 CAN 3:45.94
3 FRG 3:47.29
4 GBR 3:49.56
5 URS 3:49.90
6 AUS 3:51.54
7 ITA 3:52.92
8 JPN 3:54.74

1972 Munich
1 USA 3:48.16
STAMM, Mike
BRUCE, Tom
SPITZ, Mark
HEIDENREICH, Jerry

2 GDR 3:52.12
3 CAN 3:52.26
4 URS 3:53.26
5 BRA 3:57.89
6 JPN 3:58.23
7 GBR 3:58.82
8 HUN 3:59.07

1968 Mexico City
1 USA 3:54.9
HICKCOX, Charles
MCKENZIE, Don
RUSSEL, Douglas
WALSH, Ken

2 GDR 3:57.5
3 URS 4:00.7
4 AUS 4:00.8
6 FRG 4:05.4
7 CAN 4:07.3
8 ESP 4:08.8

1964 Tokyo
1 USA 3:58.4
MANN, Thompson
CRAIG, William
SCHMIDT, Fred
CLARK, Steve

2 GER 4:01.6
3 AUS 4:02.3
4 URS 4:04.2
5 JPN 4:06.6
6 HUN 4:08.5
7 ITA 4:10.3
8 GBR 4:11.4

1960 Rome
1 USA 4:05.4
MCKINNEY, Frank
HAIT, Paul
LARSON, Lance
FARRELL, Jeffrey

2 AUS 4:12.0
3 JPN 4:12.2
4 CAN 4:16.8
6 ITA 4:17.2
7 GBR 4:17.6
8 NED 4:18.2