simma_logga_2017

Bærum dominerte junior-NM - avsluttet med stafettrekord

FOTO: Øyvind Thorsen/http://lsvk.zenfolio.com FOTO: Øyvind Thorsen/http://lsvk.zenfolio.com

Bærumsvømmerne startet finaleøkten med en norsk juniorrekord på 4x50 meter fri. Med tiden 1.41,94 slo de sin egen rekord fra 2014 med 1,4 sekunder (1.43,31). Seniorrekorden til samme klubb er for øvrig 1.41,24. Med det har Bærumsvømmerne alle norske stafettrekorder på kvinnesiden på kortbane - både junior og senior.

Laget: Kristine Bjellvåg Braathen, 25,30 - Jenny Halden, 25,05 - Ingeborg Vassbakk Løyning, 25,72 - Stine Omdahl Petersen, 25,87

Guttelaget avslutta eit dominant junior-NM for Bærumsvømmerne med seier på 4x100 meter medley også, med ei tid 0,4 sekunder over den norske juniorrekorden på den øvelsen. Anført av Tomoe Zenimoto Hvas, Kristine Bjellvåg Braathen, Ingeborg Vassbakk Løyning med flere tok klubben 24 gull, fire sølv og åtte bronse. Nærmest på juniorsiden var Lambertseter med 7-13-2. Det betyr selvsagt også en suveren seier på poeng, 296 mot 178.

Andre vinnere søndag:
400 medley, herrer: Ole Marius Rist Jensen, Team Sør, 4.23,24.
200 fri, herrer: Tomoe Zenimoto Hvas, Bærumsvømmerne, 1.48,05
200 butterfly, kvinner: Marthe Willumsen, Stavanger SK, 2.15,29
100 rygg, herrer: André Gregussen, OI, 55,27
100 fri, kvinner: Marte Løvberg, Lambertseter, 56,08
50 fri, herrer: Tomoe Zenimoto Hvas, 22,15
100 bryst, kvinner: Malene Rypestøl, Team Sør, 1.07,98
100 medley, herrer: André Klippenberg Grindheim, Hamar, 56,56

Ingeborg Vassbakk Løynings 50 rygg (27,56) blei stevnets beste prestasjon, foran Malene Rypestøls 400 fri (4.11,90) og Kristine Bjellvåg Braathens 50 fri (25,07). Mats Andersens 800 fri (8.00,28) som ga landslagsplass var stevnets beste for guttane - sjette best totalt.

Bærumsvømmerne stod for ni av ti norske rekorder for funksjonsfriske i mesterskapet. 

Den siste dagen gikk uten individuelle norske rekorder for funksjonsfriske, men i løpet av stevnet er det satt flere for funksjonshemmede:

50m rygg, damer S9: Marte Heggertveit, Bergensvømmerne 38,13
50m b.fly, herrer S9: Fredrik Solberg, Tønsberg SK 29,08
100m b.fly, herrer S9: Fredrik Solberg, Tønsberg SK 1.09,65
50m rygg, herrer S13: Gabriel Steen, Vestbyen Trondheim 30,84
100m rygg, damer S9: Marte Heggertveit, Bergensvømmerne 1.21,67
100m fri, herrer S9: Fredrik Solberg, Tønsberg SK 57,86
200m fri, herrer S9: Fredrik Solberg, Tønsberg SK 2.13,69 

Oversikt over norske rekorder.

Mens det er østlandsdominans i juniorklassa, er det Rogaland som herjer i UM. Stavanger SK vant både klubbkampen på poeng og på antal medaljer - begge deler foran Bryne og Sandnes. Alle tre klubbane har sine store medaljesankarar.

Simon Slettevold (Stavanger) og Jon Jøntvedt (Bryne) tok begge fem gull kvar, mens Eline Vik (Sandnes) tok fire.

Jøntvedts 800 fri (8.08,43) var beste UM-prestasjon foran Uljana Gorlovas 1500 (16.54,97).

Statistikk:
Medaljeopptelling junior-NM:

1 Bærumsvømmerne - 24, 4, 8
2 Lambertseter SK 7, 13, 2
3 SK Team Sør 6, 3, 0
4 Hamar IL 3, 2, 3
5 OI Svømming, 2, 7, 3

Klubbpoeng junior-NM:
1 Bærumsvømmerne, 296
2 Lambertseter SK, 178
3 OI Svømming, 140
4 SK Team Sør, 105
5 Bergensvømmerne, 97

Medaljeopptelling UM:
1 Stavanger SK 11, 4, 1
2 Bryne SK, 10, 5, 1
3 Sandnes SLK 5, 3, 6
4 Lambertseter SK 4, 4, 2
5 OI Svømming 4, 4, 1

Klubbpoeng UM:
1 Stavanger SK, 175
2 Bryne SK, 131
3 Sandnes SLK, 106
4 OI Svømming, 102
5 Lambertseter SK, 93

Sjekk alle resultater.

Kommenter gjerne:

Nyhetsarkiv

Linker

-

Seneste kommentarer

Seneste nyheter