simma_logga_2017

Nordiska Mästerskapen
Uleåborg, FIN, 7-9 december


Se Nordiska Mästerskapen direkt på nätet!!!
Det kan du göra genom att klicka här - klick

Om finalpasset

På damernas 200m fritt simmade junioren Rönningdahl från S-71 bra upp till 100 meter sedan orkade hon inte trycka på riktigt. Men visst en bra tid, nästan under 2 minuter och personligt rekord med 1 sekund.

Senioren Hanna Bergman öppnar friskt på sin 200:ing. Här är kapacitet för bra mycket bättre. Luktade underkant på 1.58 upp till 150 meter men sedan tröttnade hon och simmade på strax under 1.59 men också hon personligt rekord med sekunden. Bra! Hanna visar mod och det kommer snart stortider för henne just på 200m fritt!

Robin Hansson kunde vinna en ganska enkel i juniorklassen på 200m fritt fast Christoffer H. Andersen, dansken som är året yngre n Robin var inte så långt efter. Albin Löfgren, svensken i seniorklassen höll andraplasten upp till 150 men tappade en placering på slutet. Hans tid 1.48.75

I Para-klassens 200m fritt blev Tobias Klasson trea - 2.16.61 detta efter två simmare som simmade riktigt fort - Róbert Ísak Jónsson vann på 2.00.60. Imponerande!

Julia Månsson var den snabbaste på 100m bröstsim av d svenska tjejerna, Trea med 1.0874. Svenska Mästarinnan Emelie Fast hamnade utanför prispallen på sjätte plats. Detta i juniorklassen. I den äldre klassen blev Sara Wallberg femma med 1.05.43

I Paraklassens 100m bröstsim vann  storstjänan i para-klasserna, norska Sarah Louise Rung och svenska  Ida Andersson Wulf  på sjunde plats.

Bästa 100m bröstsimmarna för svensk del var segraren i juniorklassen,Linus Kahl med tiden 1:00.87. Erik Kähr blev fyra i seniorklassen med en tid tiondelarna bättre.
Svenskarna i para-klassen 100m bröstsim blev sjua och åtta -  Sebastian Häregård och Fabian Claeson.

Trine Forss vann juniorklassens 100m ryggsim, några hundradelar över sitt personliga rekord från SM.  Ingeborg Vassbakk Løyning vann seniorklassen. hennes 58.36 och tvåan danska Kepp Jensen också under 59 sekunder. Riktigt bra, ja kanske bästa tiderna overall idag? Miranda Arvidsson femma med 1.02.75.

Martin Nilsson vann en klar seger på 100m ryggsim i herrklassen. Ett personligt rekord med 16/100-delar blev det också. En bra höst för Polisensimmaren.

Paraklassens 100m ryggsim såg  Nicola St Clair Maitland som bronsmedaljör och Agnes Kramer som silverdito.

I den verkliga svenskgrenen 50m fjärilsim damer - fick vi verkligen se en svensk seger. Ida Liljeqvist kunde simma hem guldet efter en rätt så seg första 25:a som sedan blev det en vass avslutning och segertiden 26.65.

På herrarnas 50m fjärilsim blev det också en medalj - Sebastian Holmberg  tog silvret efter finska Mäkelä. Sebbes tid 23.34.

Edit Jernstedt var en bit sina bästa simningar på 200m medley från SM. Idag blev det silver och 2.15.11. Klar dansk seger i grenen genom Sofie Hansen. Detta i juniorklassen. Bland seniorerna var Wilma Johansson bästa svenska med 2.17.96 och en femte plats.

Robin Hanson var i vattnet och vann 200m medley i juniorklassen. Hans 1.58.26 var sekunden över det svenska juniorrekordet på distanen. Emil Hassling var några tiondelar långsammare än Robin men då i seniorklassen och det gav honom ett silver.

På 800m fritt damer simmade Christine Ekman till sig silvret i seniorklassen med 8.44 - sex sekunder över det personliga rekordet från SM. Emilia Rönningdahl fortsätter att simma bra. Hässleholmssimmerskan sänkte sitt pers till 8.51 och blev också hon tvåa fast i juniorklassen på distansen.

Danska segrar på 1500 i bägge klasserna. Speciellet i seniorklassen en bra tid - 14.37.90. Det är en segertid som imponerar

Resultat finalpasset

Results 1 200m Freestyle Women, Juniors
1 Elisabeth Sabroe Ebbesen 2002 Denmark 1:59.33
2 Emilia Rönningdal 2002 Sweden 2:00.06
3 Olivia Weuro 2002 Finland 2:02.15
4 Laurika Lint 2002 Estonia 2:02.56
5 Henriette Dale 2003 Norway 2:03.68
6 Kristín Helga Hákonardóttir 2004 Iceland 2:05.61
7 Sofia Åstedt 2003 Sweden 2:07.04
8 Silje Larsen 2004 Norway 2:09.82

Results 1 200m Freestyle Women, Seniors
1 Hanna Bergman 2001 Sweden 1:58.65

2 Stine Lise Grønvold Stenseth 1994 Norway 1:59.79
3 Alicia Lundblad 2001 Sweden 2:00.62
4 Vár E. Eidesgaard 2001 Faroe Islands 2:02.54
5 Aino Otava 1999 Finland 2:03.08
6 Annika Vainikk 2000 Estonia 2:04.44
7 Brynhildur Traustadóttir 2001 Iceland 2:08.39
7 Meribel Saar 2000 Estonia 2:08.39

Results 3 200m Freestyle Men, Juniors
1 Robin Hanson 2001 Sweden 1:46.62

2 Christoffer H. Andersen 2002 Denmark 1:48.38
3 Rasmus Nickelsen 2003 Denmark 1:48.86
4 Ronny Brännkärr 2002 Finland 1:50.12
5 Kaspar Helde 2002 Estonia 1:51.49
6 Christer Alexander Melberg 2001 Norway 1:51.79
7 Jon Jøntvedt 2003 Norway 1:53.58
8 Viktor Forafonov 2002 Iceland 1:54.22

Results 3 200m Freestyle Men, Seniors
1 Mikkel Gadgaard 1999 Denmark 1:45.73
2 Cevin Anders Siim 1997 Estonia 1:48.24
3 Albin Lövgren 1999 Sweden 1:48.75
4 Andreas Hansen 2000 Denmark 1:49.33
5 Janter Suun 2000 Estonia 1:51.71
6 Hafþór Jón Sigurðsson 1997 Iceland 1:56.99

Results 4 200m Free M S1-5, S14
1 Róbert Ísak Jónsson 2000 NPC Iceland 2:00.60 937
2 Nader Khalili 2001 Finland 2:02.42 912
3 Tobias Klasson 2000 NPC Sweden 2:16.61 686
4 Perttu Ylä-Sahra 1994 Finland 2:42.12 274
 
Results 5 100m Breaststroke Women, Juniors
1 Kotryna Teterevkova 2002 Lithuania 1:07.34
2 Laura Lahtinen 2003 Finland 1:08.35
3 Julia Månsson 2002 Sweden 1:08.74
4 Josephine Kruse 2002 Denmark 1:09.09
5 Clara Rybak-Andersen 2003 Denmark 1:09.20
6 Emelie Fast 2004 Sweden 1:09.29
7 Ásdís Eva Ómarsdóttir 2002 Iceland 1:11.68
8 Eva Isabel Erbe 2004 Norway 1:12.49

Results 5 100m Breaststroke Women, Seniors
1 Veera Kivirinta 1995 Finland 1:07.16
2 Stina Kajsa Colleou 1993 Norway 1:08.41
3 Hanna Kareinen 2000 Finland 1:08.46
4 Agne Seleikaite 2000 Lithuania 1:08.49
5 Sara Wallberg 1999 Sweden 1:09.43
6 Karen Mist Arngeirsdóttir 2000 Iceland 1:10.10
7 Sunna Svanlaug Vilhjálmsdóttir 2000 Iceland 1:12.45
 
Results 6 100m Breast W SB4-9 SB11-14
1 Sarah Louise Rung 1989 Norway 1:48.27 893
2 Þorey Magnúsdóttir 2000 NPC Iceland 1:26.22 830
3 Laura Christensen 1997 NPC Denmark 1:31.13 761
4 Thelma Björnsdóttir 2000 NPC Iceland 1:56.58 755
5 Amalie Vinther 1995 NPC Denmark 1:48.24 684
6 Jessika Markkanen 1999 Finland 1:39.07 579
7 Ida Andersson Wulf 1998 NPC Sweden 2:02.28 524
 
Results 7 100m Breaststroke Men, Juniors
1 Linus Kahl 2001 Sweden 1:00.87

2 Erik Nurmi 2001 Finland 1:02.18
3 Mark Sovtsa 2001 Estonia 1:02.32
4 Julius Gustavsson 2002 Sweden 1:03.18
5 Christopher Palvadre 2003 Estonia 1:03.57
6 Tuomas Jokinen 2001 Finland 1:03.94
7 Ole Marius Rist Jensen 2001 Norway 1:05.72

Results 7 100m Breaststroke Men, Seniors
1 Miikka Ruohoniemi 1993 Finland 59.31
2 Tobias B. Bjerg 1998 Denmark 59.33
3 Christoffer Tofte Haarsaker 1993 Norway 59.35
4 Erik Kähr 1995 Sweden 1:00.68
5 Tiit Matvejev 1999 Estonia 1:00.96
6 Thomas Alexander Fardal 1997 Norway 1:01.04
7 Werneri Koskinen 1998 Finland 1:01.13
8 Daniel Räisänen 1999 Sweden 1:01.32
 
Results 8 100m Breast M SB4-9 SB11-14
1 Róbert Ísak Jónsson 2000 NPC Iceland 1:10.44 923
2 Andreas Skår Bjørnstad 1997 Norway 1:25.36 893
3 Leo Lähteenmäki 1991 Finland 1:11.67 876
4 Fredrik Solberg 2001 Norway 1:13.45 833
5 Nader Khalili 2001 Finland 1:17.73 750
6 Guðfinnur Karlsson 2000 NPC Iceland 1:26.58 698
7 Sebastian Häregård 2002 NPC Sweden 1:51.59 642
8 Fabian Claeson 2002 NPC Sweden 1:32.33 461


Results 9 100m Backstroke Women, Juniors
1 Trine Forss 2003 Sweden 1:00.72

2 Karoline Sørensen 2002 Denmark 1:01.12
3 Liva Palmund 2002 Denmark 1:01.14
4 Mia Pentti 2002 Finland 1:01.44
5 Laura-Liis Valdmaa 2004 Estonia 1:02.88
6 Sofja Krivorukova 2002 Estonia 1:03.99
7 Petra Kivi 2003 Finland 1:04.02
8 Eline Vik 2002 Norway 1:04.80

Results 9 100m Backstroke Women, Seniors
1 Ingeborg Vassbakk Løyning 2000 Norway 58.36
2 Julie Kepp Jensen 2000 Denmark 58.55
3 Victoria Bierre 2000 Denmark 59.66
4 Susanne Hirvonen 1997 Finland 1:01.00
5 Miranda Arvidsson 1998 Sweden 1:02.76
6 Katarína Róbertsdóttir 2000 Iceland 1:03.85
7 Steingerður Hauksdóttir 1996 Iceland 1:05.80
 
Results 10 100m Back W S1-2, S6-14
1 Susannah Kaul 1999 Estonia 1:10.64 902
2 Agnes Kramer 1998 NPC Sweden 1:27.98 854
3 Nicola St Clair Maitland 2003 NPC Sweden 1:31.71 763

4 Jessika Markkanen 1999 Finland 1:21.06 756
5 Emma Oldager 2003 NPC Denmark 1:21.44 744
6 Mie Trothe 1998 NPC Denmark 1:19.48 634
7 Marita Sukko 1996 Estonia 1:23.96 532
8 Jenna Rajahalme 2002 Finland 1:23.40 506

Results 11 100m Backstroke Men
1 Martin Nilsson 1993 Sweden 53.04

2 Roni Kallström 2001 Finland 54.64
3 Nicklas Östman Pedersen 2002 Denmark 54.66
4 Miro Vasko 1993 Finland 54.71
5 Kolbeinn Hrafnkelsson 1994 Iceland 54.91
6 Alex Ahtiainen 2001 Estonia 55.17
7 Andre Maharaj Gregussen 2001 Norway 55.18
8 Jonatan Carlsson 2001 Sweden 55.56
9 Simon Moe 2001 Norway 55.60
10 Brynjólfur Óli Karlsson 2001 Iceland 55.84
11 Jakob Strunge Nissen 2002 Denmark 56.65
12 Rando Vainikk 2000 Estonia 56.82


Results 12 100m Back M S1-2, S6-14
1 Niels K. Mortensen 1995 NPC Denmark 1:08.07 951
2 Antti Latikka 1990 Finland 59.83 897
3 Tobias Klasson 2000 NPC Sweden 1:07.51 846
4 Nader Khalili 2001 Finland 1:08.32 820
5 Gabriel Steen 2004 Norway 1:06.18 669
6 Niklas Andersson 1988 NPC Sweden 1:29.48 428
7 Guðfinnur Karlsson 2000 NPC Iceland 1:26.22 340

Results 13 50m Butterfly Women
1 Ida Liljeqvist 1999 Sweden 26.65

2 Reetta Kanervo 1999 Finland 26.89
3 Karoline Barrett 2002 Denmark 26.93
4 Alina Vedehhova 1999 Estonia 27.32
5 Anne Føyn 2002 Denmark 27.45
6 Susanne Hirvonen 1997 Finland 27.47
7 Alicia Lundblad 2001 Sweden 27.98
8 Marthe Cecilie Willumsen 2002 Norway 28.23

Results 15 50m Butterfly Men
1 Niko Mäkelä 1998 Finland 22.86
2 Sebastian Holmberg 1991 Sweden 23.34
3 Cevin Anders Siim 1997 Estonia 23.71
4 Johan Rydahl 2001 Sweden 23.98
5 Eemil Varho 1997 Finland 24.10
6 Nicholas Lia 2001 Norway 24.20
7 Tobias B. Bjerg 1998 Denmark 24.59
8 Andri Aedma 1995 Estonia 24.81

Results 17 200m Medley Women, Juniors
1 Sofie Hansen 2002 Denmark 2:12.88
2 Edith Jernstedt 2002 Sweden 2:15.11
3 Victoria Haahr Pallesen 2002 Denmark 2:15.49
4 Anniina Kallio 2002 Finland 2:18.54
5 Madeleine Hiltunen 2003 Finland 2:23.16
6 Mari Moen 2004 Norway 2:23.38
7 Ásdís Eva Ómarsdóttir 2002 Iceland 2:28.25
- Eline Vik 2002 Norway DSQ

Results 17 200m Medley Women, Seniors
1 Malene Rypestøl 2001 Norway 2:11.15
2 Nea-amanda Heinola 2000 Finland 2:13.91
3 Vilma Ruotsalainen 1996 Finland 2:15.18
4 Regitze Gaard 2001 Denmark 2:16.16
5 Wilma Johansson 2001 Sweden 2:17.96
6 María Fanney Kristjánsdóttir 2000 Iceland 2:21.93
7 Katariina Mäll 2000 Estonia 2:25.19

Results 18 200m Medley Men, Juniors
1 Robin Hanson 2001 Sweden 1:58.26

2 Arthur Dalén Ellegaard 2001 Denmark 2:01.30
3 Linus Kahl 2001 Sweden 2:01.39
4 Lucas Bruun Strøbek 2001 Denmark 2:01.47
5 Håvard Vindvik 2001 Norway 2:03.74
6 Nikita Pisarenko 2002 Estonia 2:04.33
7 Jesper Lietzén 2002 Finland 2:04.96
8 Tiitus Taskila 2001 Finland 2:09.52

Results 18 200m Medley Men, Seniors
1 Teemu Vuorela 1994 Finland 1:57.77
2 Emil Hassling 2000 Sweden 1:58.59
3 Povilas Strazdas 1996 Lithuania 2:00.18
4 Tapio Junninen 1995 Finland 2:02.37
5 Eimantas Milius 1996 Lithuania 2:02.93
6 Alvi Hjelm 1996 Faroe Islands 2:03.63
7 Joonas Niine 2000 Estonia 2:04.52
8 Hólmsteinn Skorri Hallgrímsson 2000 Iceland 2:11.11

Results 19 800m Freestyle Women, Juniors
1 Laura Lahtinen 2003 Finland 8:44.24
2 Emilia Rönningdal 2002 Sweden 8:51.94
3 Hanne Stamnesfet Næss 2004 Norway 8:52.26
4 Sofie Theophil Petersen 2003 Denmark 8:54.09
5 Mathilda Puutio 2003 Finland 9:01.59
6 Henriette Dale 2003 Norway 9:05.10
7 Kristín Helga Hákonardóttir 2004 Iceland 9:20.39
8 Eyðrið Mortensen 2003 Faroe Islands 9:24.67
9 Isabel Sarap 2003 Estonia 9:30.86
10 Birna Hilmarsdóttir 2002 Iceland 9:31.80
11 Heleri Zirk 2004 Estonia 9:39.06

Results 19 800m Freestyle Women, Seniors
1 Helena Rosendahl Bach 2000 Denmark 8:37.74
2 Christine Ekman 1994 Sweden 8:44.15
3 Vár E. Eidesgaard 2001 Faroe Islands 8:56.29
4 Eydís Ósk Kolbeinsdóttir 2000 Iceland 9:03.02
5 Meribel Saar 2000 Estonia 9:09.02
6 Ragna Sigríður Ragnarsdóttir 2001 Iceland 9:18.43
7 Brynhildur Traustadóttir 2001 Iceland 9:24.28

Results 20 1500m Freestyle Men, Juniors
1 Oskar Lindholm 2001 Denmark 15:04.62
2 Jon Jøntvedt 2003 Norway 15:24.02
3 Patrik Viggó Vilbergsson 2002 Iceland 15:42.63
4 Tobias Moen Olsen 2002 Norway 15:46.14
5 Mikael Söderberg 2003 Sweden 15:53.10
6 Taneli Lantta 2001 Finland 16:06.19
7 Johan N. Dam 2002 Faroe Islands 16:07.14

Results 20 1500m Freestyle Men, Seniors
1 Alexander Aslak Nørgaard 2000 Denmark 14:37.90
2 Erik Årsland Gidskehaug 1997 Norway 15:07.26
3 Melker Olsson 2000 Sweden 15:31.15
4 Sander Paavo 1998 Estonia 16:22.87

Results 21 4X100m Freestyle Women, Juniors
1 Denmark - Juniors 2002 Denmark 3:44.68
2 Sweden - Juniors 2002 Sweden 3:45.12
3 Finland - Juniors 2002 Finland 3:46.12
4 Estonia - Juniors 2002 Estonia 3:52.73
5 Norway - Junior 2002 Norway 3:54.03
6 Iceland - Junior 2002 Iceland 4:01.59
7 Faroe Islands 2004 Faroe Islands 4:06.55

Results 21 4X100m Freestyle Women, Seniors
1 Denmark - Seniors 2000 Denmark 3:42.40
2 Finland - Seniors 2000 Finland 3:43.81
3 Sweden - Seniors 2000 Sweden 3:45.30
4 Norway - Senior 2000 Norway 3:46.95
5 Iceland - Senior 2000 Iceland 3:52.31

Results 22 4X100m Freestyle Men, Juniors
1 Sweden - Juniors 2001 Sweden 3:19.09

2 Finland - Juniors 2002 Finland 3:22.59
3 Norway - Junior 2001 Norway 3:24.73
4 Estonia -Juniors 2001 Estonia 3:28.21
5 Iceland - Junior 2001 Iceland 3:35.51
- Denmark - Juniors 2001 Denmark DSQ

Results 22 4X100m Freestyle Men, Seniors
1 Finland - Seniors 2000 Finland 3:17.43
2 Sweden - Seniors 2000 Sweden 3:17.65
3 Estonia - Seniors 2000 Estonia 3:18.19
4 Lithuania - Senior 2000 Lithuania 3:22.23
5 Denmark - Seniors 1998 Denmark 3:22.95
6 Iceland - Senior 2000 Iceland 3:31.38

Statistik

Poäng Seniorer
1 Finland FIN FIN 124
2 Sweden SWE SWE 118
3 Denmark DEN DEN 98
4 Norway NOR NOR 64
5 Estonia EST EST 63
6 Iceland ISL ISL 54
7 Lithuania LTU LTU 27
8 Faroe Islands FAR FAR 14
 
Poäng juniorer
1 Sweden SWE SWE 119
2 Denmark DEN DEN 111
3 Finland FIN FIN 99
4 Norway NOR NOR 74
5 Estonia EST EST 59
6 Iceland ISL ISL 39
7 Faroe Islands FAR FAR 12
8 Lithuania LTU LTU 9
 
Poäng Paraklassen
1 NPC Iceland NPC ISL ISL 42
2 NPC Sweden NPC SWE SWE 38
3 Finland FIN FIN 37
4 Norway NOR NOR 25
5 NPC Denmark NPC DEN DEN 19
6 Estonia EST EST 9
 
Medaljer Seniorer
Rank Club Gold Silver Bronze Total
1 Finland 5 4 2 11
2 Sweden 3 3 4 10
3 Denmark 3 2 2 7
4 Norway 2 3 1 6
5 Estonia 0 1 2 3
6 Iceland 0 0 1 1
6 Lithuania 0 0 1 1
 
Medaljer juniorer
Rank Club Gold Silver Bronze Total
1 Sweden 5 4 2 11
2 Denmark 4 4 3 11
3 Finland 2 3 2 7
4 Lithuania 1 0 0 1
5 Norway 0 1 2 3
6 Estonia 0 0 2 2
7 Iceland 0 0 1 1
 
Medaljer Para-klassen
Rank Club Gold Silver Bronze Total
1 NPC Iceland 2 2 0 4
2 NPC Sweden 2 1 3 6
3 Estonia 2 0 0 2
4 Norway 1 1 0 2
5 NPC Denmark 1 0 1 2
6 Finland 0 2 1 3

Resultaten försöken (Top 8 till finalerna)

Results 1 200m Freestyle Women, Juniors
1 Elisabeth Sabroe Ebbesen 2002 Denmark 2:01.89
2 Emilia Rönningdal 2002 Sweden 2:02.39
3 Sofie Theophil Petersen 2003 Denmark 2:03.71
4 Olivia Weuro 2002 Finland 2:04.07
5 Laurika Lint 2002 Estonia 2:05.95
6 Henriette Dale 2003 Norway 2:06.30
7 Silje Larsen 2004 Norway 2:06.32
8 Mari Moen 2004 Norway 2:06.67
9 Kristín Helga Hákonardóttir 2004 Iceland 2:06.92
10 Sofia Åstedt 2003 Sweden 2:07.71
11 Ema Guzaite 2002 Lithuania 2:10.85
12 Getriin Marii Lessing 2003 Estonia 2:12.53
13 Melissa Priidel 2002 Estonia 2:13.80
14 Alisa Vestergård 2003 Faroe Islands 2:17.55
15 Bjørt Askham Sigurðsson 2004 Faroe Islands 2:21.02

Results 1 200m Freestyle Women, Seniors
1 Hanna Bergman 2001 Sweden 2:02.20
2 Stine Lise Grønvold Stenseth 1994 Norway 2:02.28
3 Alicia Lundblad 2001 Sweden 2:02.93
4 Aino Otava 1999 Finland 2:04.39
5 Annika Vainikk 2000 Estonia 2:06.34
6 Vár E. Eidesgaard 2001 Faroe Islands 2:06.50
7 Brynhildur Traustadóttir 2001 Iceland 2:08.69
8 Meribel Saar 2000 Estonia 2:08.92
9 Agne Seleikaite 2000 Lithuania 2:09.55
10 Ragna Sigríður Ragnarsdóttir 2001 Iceland 2:09.85
11 Aine Povilaikaite 2001 Lithuania 2:10.26

Results 2 200m Free W S1-5, S14, Open
1 Marita Sukko 1996 Estonia 2:36.78

Results 3 200m Freestyle Men, Juniors
1 Christoffer H. Andersen 2002 Denmark 1:50.33
2 Robin Hanson 2001 Sweden 1:51.07
3 Kaspar Helde 2002 Estonia 1:52.40
4 Christer Alexander Melberg 2001 Norway 1:52.85
5 Rasmus Nickelsen 2003 Denmark 1:53.04
6 Ronny Brännkärr 2002 Finland 1:53.14
7 Jon Jøntvedt 2003 Norway 1:53.92
8 Patrik Viggó Vilbergsson 2002 Iceland 1:53.98
9 Viktor Forafonov 2002 Iceland 1:54.36
10 Bartal E. Eidesgaard 2003 Faroe Islands 1:56.60
11 Sergei Kuzmin 2002 Estonia 1:58.67

Results 5 100m Breaststroke Women, Juniors
1 Emelie Fast 2004 Sweden 1:08.99
2 Kotryna Teterevkova 2002 Lithuania 1:09.48
3 Laura Lahtinen 2003 Finland 1:09.49
4 Julia Månsson 2002 Sweden 1:10.03
5 Josephine Kruse 2002 Denmark 1:10.12
6 Clara Rybak-Andersen 2003 Denmark 1:10.39
7 Ásdís Eva Ómarsdóttir 2002 Iceland 1:11.36
8 Eva Isabel Erbe 2004 Norway 1:11.59
9 Rebekka Luoto 2003 Finland 1:11.76
10 Gwen Bergum 2004 Norway 1:13.06
11 Sini Silvennoinen 2002 Finland 1:13.99
12 Eva Margrét Falsdóttir 2005 Iceland 1:15.45
13 Rebekka Trygvadóttir 2004 Faroe Islands 1:18.09
14 Bjørt Askham Sigurðsson 2004 Faroe Islands 1:25.36

Results 5 100m Breaststroke Women, Seniors
1 Veera Kivirinta 1995 Finland 1:08.14
2 Stina Kajsa Colleou 1993 Norway 1:08.48
3 Agne Seleikaite 2000 Lithuania 1:09.62
4 Sara Wallberg 1999 Sweden 1:09.65
5 Hanna Kareinen 2000 Finland 1:09.92
6 Anniina Murto 2001 Finland 1:10.32
7 Hanna Bergman 2001 Sweden 1:10.89
8 Karen Mist Arngeirsdóttir 2000 Iceland 1:11.20
9 Hanna Hammar 1998 Finland 1:12.32
10 Sunna Svanlaug Vilhjálmsdóttir 2000 Iceland 1:12.88
11 María Fanney Kristjánsdóttir 2000 Iceland 1:13.41

Results 7 100m Breaststroke Men, Juniors
1 Linus Kahl 2001 Sweden 1:02.12
2 Mark Sovtsa 2001 Estonia 1:03.04
3 Erik Nurmi 2001 Finland 1:03.35
4 Julius Gustavsson 2002 Sweden 1:04.06
5 Christopher Palvadre 2003 Estonia 1:04.26
6 Tuomas Jokinen 2001 Finland 1:04.32
7 Mihail Khanoukaev 2002 Finland 1:04.85
8 Gregory Kask 2002 Estonia 1:05.88
9 Mihkel Melker Marran 2003 Estonia 1:07.29
10 Ole Marius Rist Jensen 2001 Norway 1:07.34

Results 7 100m Breaststroke Men, Seniors
1 Christoffer Tofte Haarsaker 1993 Norway 59.56
2 Tobias B. Bjerg 1998 Denmark 1:00.17
3 Miikka Ruohoniemi 1993 Finland 1:00.53
4 Erik Kähr 1995 Sweden 1:00.84
5 Daniel Räisänen 1999 Sweden 1:00.93
6 Thomas Alexander Fardal 1997 Norway 1:01.03
7 Tiit Matvejev 1999 Estonia 1:01.08
8 Werneri Koskinen 1998 Finland 1:01.14
9 Maksim Akavantsev 1998 Estonia 1:01.83
10 Sami Aaltomaa 1992 Finland 1:02.46
11 Joonas Niine 2000 Estonia 1:02.47
12 Rókur Trygvason 2000 Faroe Islands 1:04.14

Results 9 100m Backstroke Women, Juniors
1 Trine Forss 2003 Sweden 1:01.47
2 Liva Palmund 2002 Denmark 1:02.03
3 Karoline Sørensen 2002 Denmark 1:02.56
4 Laura-Liis Valdmaa 2004 Estonia 1:02.90
5 Mia Pentti 2002 Finland 1:03.47
6 Petra Kivi 2003 Finland 1:03.99
7 Sofja Krivorukova 2002 Estonia 1:04.44
8 Katriin Hansalu 2003 Estonia 1:04.84
9 Eline Vik 2002 Norway 1:05.54
10 Kristina Í Skála 2005 Faroe Islands 1:06.62
11 Þura Snorradóttir 2003 Iceland 1:07.19
12 Silje Larsen 2004 Norway 1:07.34
13 Heleri Zirk 2004 Estonia 1:08.03
14 Elis Treial 2004 Estonia 1:09.20

Results 9 100m Backstroke Women, Seniors
1 Julie Kepp Jensen 2000 Denmark 59.04
2 Ingeborg Vassbakk Løyning 2000 Norway 59.28
3 Victoria Bierre 2000 Denmark 1:01.06
4 Susanne Hirvonen 1997 Finland 1:01.79
5 Miranda Arvidsson 1998 Sweden 1:03.01
6 Katarína Róbertsdóttir 2000 Iceland 1:03.57
7 Steingerður Hauksdóttir 1996 Iceland 1:04.85
8 Stefanía Sigurþórsdóttir 2001 Iceland 1:05.76
9 Ásta Kristín Jónsdóttir 2000 Iceland 1:05.88
10 Guðný Birna Sigurðardóttir 1999 Iceland 1:06.98
11 Elín Kata Sigurgeirsdóttir 1999 Iceland 1:08.08

Results 10 100m Back W S1-2, S6-14, Open
1 Susannah Kaul 1999 Estonia 1:11.32
2 Agnes Kramer 1998 NPC Sweden 1:28.51
3 Nicola St Clair Maitland 2003 NPC Sweden 1:30.15
4 Jessika Markkanen 1999 Finland 1:20.93
5 Emma Oldager 2003 NPC Denmark 1:21.56
6 Mie Trothe 1998 NPC Denmark 1:20.20
7 Jenna Rajahalme 2002 Finland 1:22.72
8 Marita Sukko 1996 Estonia 1:25.29
9 Tanya Jóhannsdóttir 2000 NPC Iceland 1:46.07
10 Heiður Egilsdottir 2000 NPC Iceland 1:43.69

Results 11 100m Backstroke Men, Juniors
1 Nicklas Östman Pedersen 2002 Denmark 55.08
2 Andre Maharaj Gregussen 2001 Norway 55.13
3 Roni Kallström 2001 Finland 55.61
4 Jonatan Carlsson 2001 Sweden 55.76
5 Brynjólfur Óli Karlsson 2001 Iceland 55.77
6 Simon Moe 2001 Norway 55.92
7 Alex Ahtiainen 2001 Estonia 56.07
8 Jakob Strunge Nissen 2002 Denmark 56.11
9 Erikas Grigaitis 2002 Lithuania 56.38
10 Akseli Kontiainen 2002 Finland 57.06
11 Jan Joonas Viirpuu 2002 Estonia 57.12
12 Kalle Mäkinen 2002 Finland 57.40
13 Markus Arm 2001 Estonia 59.55
14 Mihhail Pribludnõi 2001 Estonia 1:00.42
15 Tómas Magnússon 2002 Iceland 1:01.44
16 Fannar Snævar Hauksson 2004 Iceland 1:01.68
- Luccas Dam Brenner 2001 Denmark

Results 14 50m Fly W S2-7, Open
- Nicola St Clair Maitland 2003 NPC Sweden 47.27
- Thelma Björnsdóttir 2000 NPC Iceland 55.03

Results 15 50m Butterfly Men, Open
1 Niko Mäkelä 1998 Finland 23.44
2 Sebastian Holmberg 1991 Sweden 23.54
3 Cevin Anders Siim 1997 Estonia 24.08
4 Johan Rydahl 2001 Sweden 24.17
5 Jesper Jonsson 1993 Sweden 24.44
6 Eemil Varho 1997 Finland 24.47
7 Tobias B. Bjerg 1998 Denmark 24.55
8 Nicholas Lia 2001 Norway 24.74
9 Andri Aedma 1995 Estonia 24.82
10 Alex Ahtiainen 2001 Estonia 24.87
10 Kolbeinn Hrafnkelsson 1994 Iceland 24.87
12 Håvard Vindvik 2001 Norway 24.98
13 Róland Toftum 1998 Faroe Islands 25.00
14 Hendrik Ütt 1998 Estonia 25.13
15 Veeti Ruohtula 2001 Finland 25.21
16 Peik Lindberg 1999 Finland 25.35
17 Alexander Kislitsyn 2001 Finland 25.94
18 Andre Maharaj Gregussen 2001 Norway 26.05
19 Jokubas Keblys 2002 Lithuania 26.35
20 Kristjan Adamson 2000 Estonia 26.49
21 Viktor Forafonov 2002 Iceland 26.55
- Rasmus Nickelsen 2003 Denmark DSQ

Results 16 50m Fly M S2-7, Open
- Sebastian Häregård 2002 NPC Sweden 1:01.83

Results 17 200m Medley Women, Juniors
1 Sofie Hansen 2002 Denmark 2:15.64
2 Victoria Haahr Pallesen 2002 Denmark 2:16.76
3 Edith Jernstedt 2002 Sweden 2:16.87
4 Clara Rybak-Andersen 2003 Denmark 2:19.32
5 Eline Vik 2002 Norway 2:20.97
6 Karoline Barrett 2002 Denmark 2:21.41
7 Anniina Kallio 2002 Finland 2:21.69
8 Kotryna Teterevkova 2002 Lithuania 2:23.28
9 Mari Moen 2004 Norway 2:23.29
10 Madeleine Hiltunen 2003 Finland 2:24.02
11 Ásdís Eva Ómarsdóttir 2002 Iceland 2:26.43
12 Melissa Priidel 2002 Estonia 2:28.78
13 Eva Margrét Falsdóttir 2005 Iceland 2:29.12
14 Þura Snorradóttir 2003 Iceland 2:29.88
15 Brita Rannamets 2004 Estonia 2:32.74
16 Rebekka Trygvadóttir 2004 Faroe Islands 2:34.69

Results 18 200m Medley Men, Juniors
1 Robin Hanson 2001 Sweden 2:01.91
2 Arthur Dalén Ellegaard 2001 Denmark 2:02.26
3 Linus Kahl 2001 Sweden 2:02.48
4 Lucas Bruun Strøbek 2001 Denmark 2:03.51
5 Jesper Lietzén 2002 Finland 2:04.50
6 Jakob Strunge Nissen 2002 Denmark 2:05.02
7 Simon Fröde 2003 Sweden 2:05.33
8 Håvard Vindvik 2001 Norway 2:05.79
9 Nikita Pisarenko 2002 Estonia 2:07.12
10 Tiitus Taskila 2001 Finland 2:10.80
11 Kaspar Helde 2002 Estonia 2:10.96
12 Ole Marius Rist Jensen 2001 Norway 2:11.34
13 Alex Artur Märtmaa 2002 Estonia 2:16.86

Results 18 200m Medley Men, Seniors
1 Emil Hassling 2000 Sweden 2:01.42
2 Teemu Vuorela 1994 Finland 2:03.30
3 Joonas Niine 2000 Estonia 2:03.69
4 Povilas Strazdas 1996 Lithuania 2:03.96
5 Alvi Hjelm 1996 Faroe Islands 2:04.03
6 Tapio Junninen 1995 Finland 2:04.05
7 Eimantas Milius 1996 Lithuania 2:07.27
8 Hólmsteinn Skorri Hallgrímsson 2000 Iceland 2:13.05
9 Kristjan Adamson 2000 Estonia 2:14.57

Tävlingstider (svensk tid)
Försöken 08.00
Finalerna 15.30

Åldersklasser
Junior Girls 13–16 yrs (born 2002–2005)
Junior Boys 14–17 yrs (born 2001–2004)
Senior Women 17+ yrs (born 2001 and earlier)
Senior Men 18+ yrs (born 2000 and earlier)

Dag 1 - försöken 08.00 och finalerna 15.30 (resultatlänkar i högerspalten)
1 200m frisim damer Final Jr+Sr
3 200m frisim Men Final Jr+Sr
4 200m frisim M S1-5, S14 Final
5 100m bröstsim damer Final Jr+Sr
6 100m bröstsim W SB4-9 SB11-14 Final
7 100m bröstsim Men Final Jr+Sr
8 100m bröstsim M SB4-9 SB11-14 Final
9 100m ryggsim damer Final Jr+Sr
10 100m ryggsim W S1-2, S6-14 Final
11 100m ryggsim Men Final Jr+Sr
12 100m ryggsim M S1-2, S6-14 Final
13 50m fjäril damer Final
15 50m fjäril Men Final
17 200m Medley damer Final Jr+Sr
18 200m Medley Men Final Jr+Sr
19 800m frisim damer Final bästa heat
20 1500m frisim Men Final bästa heat
21 4X100m frisim damer Final Jr+Sr
22 4X100m frisim Men Final Jr+Sr

Bilder kommer senare i afton.....................................

Deltagande länder
Danmark
Estland
Färöarna
Finland
Island
Litauen
Norge
Sverige

Prisutdelning herrarnas 100m ryggsim med Martin Nilsson som segrare.
Prisutdelning herrarnas 100m ryggsim med Martin Nilsson som segrare.

Svenska laget

Senior - damer
Ida Liljeqvist, Ängelholms S
Miranda Arvidsson, Kalmar S
Sara Wallberg, Norrköpings KK
Alicia Lundblad, Helsingborgs S
Christine Ekman ,SK Neptun
Wilma Johansson, Jönköpings S
Hanna Bergman, SK Poseidon

Juniorer- damer
Edith Jernstedt, Västerås S
Julia Månsson, Örebro SA
Emelie Fast, Södertörn S
Trine Forss, Skövde S
Emilia Rönningdal, S 71
Sofia Åstedt, SK Elfsborg

Senior - herrar
Sebastian Holmberg, SK Neptun
Jesper Jonsson, Södertörns S
Albin Lövgren, Jönköpings S
Martin Nilsson, Stockholmspolisens IF
Erik Kähr, Helsingborg S
Daniel Räisänen, Täby Sim
Melker Olsson, SK Elfsborg
Emil Hassling, Landskrona S

Juniorer- herrar
Johan Rydahl,  Helsingborgs S
Jonatan Carlsson, Varberg Sim
Mikael Söderberg, Upsala S
Linus Kahl, Landskrona S
Robin Hansson, Järfälla S
Simon Fröde, Järfälla S
Julius Gustavsson, Täby Sim

Parasimmare- damer
Ida Andersson Wulf, VNSK
Agnes Kramer, Falkenberg SK

Parasimmare - herrar
Fabian Claesson, Osby SS
Niklas Andersson, Göteborg Sim
Sebastian Häregård, Varabygdens SS
Tobias Klasson, Säffle SS
Nicola St Clair Maitland, Södertälje SS    

Text och kommentarer:
Bo Hultén

Foto:
Jenny Gustavsson

Resultat:
Unidoors/IC Control