simma_logga_2017

Nordiska Mästerskapen
Uleåborg, FIN, 7-9 december


Se Nordiska Mästerskapen direkt på nätet!!!
Det kan du göra genom att klicka här - klick

Dag 2 - försöken 08.00 och finalerna 15.30(resultatlänkar i högerspalten)
23     50m bröstsim damer                
25     50m bröstsim Men                
27     100m frisim damer               
28     100m frisim W S1-14               
29     100m frisim Men               
30     100m frisim M S1-14     
31     100m fjäril damer               
32     100m fjärilsim W S8-14 Final         
33     100m fjäril Men            
34     100m fjärilsim M S8-14
35     400m Medley damer           
36     400m Medley Men           
37     50m ryggsim damer           
39     50m ryggsim Men
41     4X200m frisim damer      
42     4X200m frisim Men

klicka på bilden så blir den större

Om finalerna dag 2

Dagens inleddes med damernas 50m bröstsim damer.  Veera Kivirinta en av flera duktiga finska bröstsimmerskor vann klart för Emelie Fast. Den unga Södertörnssimmerskan var åtta tiondelar efter i mål. Andra svenska, Sara Wallberg på en sjätteplats.
I herrfinalen var sju av åtta simmare under 28 sekunder. Erik Kähr ende svensken i finalen och hans placering - trea.

Damernas 100m fritt simmades i två klasser. I juniorklassen simmade Sofia Åstedt som enda svenska. Elfsborgssimmerskan  blev fyra några hundradelar över sitt personliga rekord från SM i år.

I seniorklassen vann danskan Julie Kepp Jensen klar före svenska Hanna Bergman. Danskans tid fina 53.39 - nästan enochenhalv sekund före svenskan.

Robin Hanson fortsätter att vinna. Nu var det dags för seger i juniorklassens 100m fritt. 48.15 var tiondelarna över hans Sm-tid men en klar seger. Hans segertid var bättre än i seniorklassen - en klass utan svenska simmare i vattnet!

I Para-klassen simmade Susannah Kaul från Estland hem en superpoäng när hon vann grenen på 1.02.58. Svenskt på femte plats av Agnes Kramer.

Bland herrarna hade vi två simningar som gav 940 poäng eller mer. Bra där. Sebastian Häregård svensk i finalen med en sjunde plats.

Fyra simmerskor under minuten på 100m fjärilsim och Edit Jernstedt var fyra av dessa. Hon noterade 59,63 i en gren som vanns på 58.44. I seniorklassen bara en simmerska under minuten och ingen svenska i vattnet denna gång.

I herrarnas 100m fjärilsim blev det två bronsplatser för de svenska simmarna. Johan Rydahl i juniorklassen med 53.01 och Jesper Johnsson i seniorklassen med 52.68 efter fina simningar och personliga rekord.

I paraklassen 100m fjärilsim blev det fjärde plats för Tobias Klasson och femte för Fabian Claeson.

Edith Jernstedt gjorde en bra simning på 400m medley när hon sänkte sitt personliga rekord med två sekunder ner till 4.42,60 (från SM) och slog segrainnan på 200m medley, Sofie Hansen med tre sekunder.  Fjärdeplacerade Emilia Rönningdal sänkte också hon sitt personliga rekord med två sekunder och smmade på 4.52,68.
I seniorklassen var det två svenskor bland de fyra första. Christien Ekman trea och Wilma Johansson fyra. Segertiden i denna klassen var sekunden snabbare än i juniorklassen.

Bland herrarna fick vi se Linus Kahl ta bronset i juniorklassen och Emil Hassling vann seniorklassen.

Igår fick vi se norskt rekord på 100m ryggsim. Idag blev det dansk seger när Julie Kepp Jensen vann på en tid under 27 seku. Ida Liljeqvist bästa svenska med sina 27.99 och farligt när diskning efter undervattenssimningen. Hon blev fö. diskad på 100m fjärilsim i försöken.

Miko Mäkelä 24.55 och  Martin Nilsson två tiondelar efter på 50m ryggsim herrar - gav revansch för Martin seger igår på 100 meter. Genomgående bra ryggsimssitider i Uleåborg.

I ölagakapperna blev det 3-1 till Danmark. Sverige och Danmark belade alla top-2 placeringarna i lagkapperna.

klicka på bilden så blir den större

Resultat finalpasset dag 2

Results 23 50m Breaststroke Women
1 Veera Kivirinta 1995 Finland 30.20
2 Emelie Fast 2004 Sweden 31.00
3 Agne Seleikaite 2000 Lithuania 31.13
4 Hanna Kareinen 2000 Finland 31.15
5 Kotryna Teterevkova 2002 Lithuania 31.21
6 Sara Wallberg 1999 Sweden 31.58
7 Regitze Gaard 2001 Denmark 32.26
8 Stina Kajsa Colleou 1993 Norway 32.61

Results 25 50m Breaststroke Men
1 Tobias B. Bjerg 1998 Denmark 27.08
2 Miikka Ruohoniemi 1993 Finland 27.14
3 Erik Kähr 1995 Sweden 27.17
4 Sami Aaltomaa 1992 Finland 27.19
5 Thomas Alexander Fardal 1997 Norway 27.29
6 Christoffer Tofte Haarsaker 1993 Norway 27.53
7 Tiit Matvejev 1999 Estonia 27.72
8 Joonas Niine 2000 Estonia 28.29

Results 27 100m Freestyle Women, Juniors
1 Elisabeth Sabroe Ebbesen 2002 Denmark 54.76
2 Sini Silvennoinen 2002 Finland 56.15
3 Olivia Weuro 2002 Finland 56.62
4 Sofia Åstedt 2003 Sweden 56.72
5 Sofie Theophil Petersen 2003 Denmark 56.77
6 Laurika Lint 2002 Estonia 57.09
7 Mari Moen 2004 Norway 57.77
8 Kristín Helga Hákonardóttir 2004 Iceland 58.06

Results 27 100m Freestyle Women, Seniors
1 Julie Kepp Jensen 2000 Denmark 53.39
2 Hanna Bergman 2001 Sweden 55.05
3 Nea-amanda Heinola 2000 Finland 55.15
4 Alicia Lundblad 2001 Sweden 56.33
5 Jóhanna Elín Guðmundsdóttir 2001 Iceland 56.44
6 Reetta Kanervo 1999 Finland 56.72
7 Stine Lise Grønvold Stenseth 1994 Norway 56.79
8 Annika Vainikk 2000 Estonia 58.73

Results 28 100m Free W S1-14
1 Susannah Kaul 1999 Estonia 1:02.58 924
2 Amalie Vinther 1995 NPC Denmark 1:11.47 875
3 Jessika Markkanen 1999 Finland 1:08.15 859
4 Jenna Rajahalme 2002 Finland 1:05.75 835
5 Agnes Kramer 1998 NPC Sweden 1:18.19 786
6 Thelma Björnsdóttir 2000 NPC Iceland 1:23.71 777
7 Þorey Magnúsdóttir 2000 NPC Iceland 1:08.67 740
8 Emma Oldager 2003 NPC Denmark 1:13.93 687

Results 29 100m Freestyle Men, Juniors
1 Robin Hanson 2001 Sweden 48.15
2 Ronny Brännkärr 2002 Finland 49.81
3 Oskar Lindholm 2001 Denmark 50.55
4 Simon Moe 2001 Norway 50.80
5 Jokubas Keblys 2002 Lithuania 50.94
6 Kalle Mäkinen 2002 Finland 51.11
7 Håvard Vindvik 2001 Norway 51.92
8 Christoffer H. Andersen 2002 Denmark 52.21

Results 29 100m Freestyle Men, Seniors
1 Teemu Vuorela 1994 Finland 48.49
2 Marko-Matteus Langel 1999 Estonia 48.79
3 Andri Aedma 1995 Estonia 49.13
4 Povilas Strazdas 1996 Lithuania 49.73
5 Rókur Trygvason 2000 Faroe Islands 50.76
6 Andreas Hansen 2000 Denmark 50.98
7 Hólmsteinn Skorri Hallgrímsson 2000 Iceland 52.74

Results 30 100m Free M S1-14
1 Leo Lähteenmäki 1991 Finland 57.09 948
2 Fredrik Solberg 2001 Norway 57.26 943
3 Niels K. Mortensen 1995 NPC Denmark 1:00.35 923
4 Nader Khalili 2001 Finland 56.03 914
5 Andreas Skår Bjørnstad 1997 Norway 1:09.99 748
6 Gabriel Steen 2004 Norway 1:00.50 619
7 Sebastian Häregård 2002 NPC Sweden 1:24.55 401
8 Guðfinnur Karlsson 2000 NPC Iceland 1:16.21 318

Results 31 100m Butterfly Women, Juniors
1 Laura Lahtinen 2003 Finland 58.44
2 Anne Føyn 2002 Denmark 59.46
3 Karoline Barrett 2002 Denmark 59.57
4 Edith Jernstedt 2002 Sweden 59.63
5 Anniina Kallio 2002 Finland 1:01.92
6 Marthe Cecilie Willumsen 2002 Norway 1:02.39
7 Laura-Liis Valdmaa 2004 Estonia 1:03.84
8 Brita Rannamets 2004 Estonia 1:05.13

Results 31 100m Butterfly Women, Seniors
1 Regitze Gaard 2001 Denmark 59.81
2 Veera Kivirinta 1995 Finland 1:02.38
3 Katarína Róbertsdóttir 2000 Iceland 1:02.41
4 Katariina Mäll 2000 Estonia 1:02.42
5 Agne Seleikaite 2000 Lithuania 1:02.43
6 Alina Vedehhova 1999 Estonia 1:02.44
7 Jóhanna Elín Guðmundsdóttir 2001 Iceland 1:03.36

Results 32 100m Fly W S8-14
1 Jessika Markkanen 1999 Finland 1:16.46 710
2 Marita Sukko 1996 Estonia 1:21.01 589
3 Þorey Magnúsdóttir 2000 NPC Iceland 1:21.26 581
4 Mie Trothe 1998 NPC Denmark 1:19.63 551
5 Laura Christensen 1997 NPC Denmark 1:22.39 526

Results 33 100m Butterfly Men, Juniors
1 Rasmus Nickelsen 2003 Denmark 52.46
2 Alex Ahtiainen 2001 Estonia 52.97
3 Johan Rydahl 2001 Sweden 53.01
4 Nicholas Lia 2001 Norway 54.92
5 Erik Nurmi 2001 Finland 56.03
6 Veeti Ruohtula 2001 Finland 56.28
7 Nikita Karatðevski 2003 Estonia 58.01
8 Johan N. Dam 2002 Faroe Islands 1:00.70

Results 33 100m Butterfly Men, Seniors
1 Cevin Anders Siim 1997 Estonia 52.33
2 Niko Mäkelä 1998 Finland 52.54
3 Jesper Jonsson 1993 Sweden 52.68
4 Albin Lövgren 1999 Sweden 53.38
5 Eemil Varho 1997 Finland 54.57
6 Sander Paavo 1998 Estonia 56.55

Results 34 100m Fly M S8-14
1 Róbert Ísak Jónsson 2000 NPC Iceland 59.65 928
2 Niels K. Mortensen 1995 NPC Denmark 1:04.83 798
3 Nader Khalili 2001 Finland 1:04.85 737
4 Tobias Klasson 2000 NPC Sweden 1:15.29 311
5 Fabian Claeson 2002 NPC Sweden 1:22.60 133
- Antti Latikka 1990 Finland DSQ 0

Results 35 400m Medley Women, Juniors
1 Edith Jernstedt 2002 Sweden 4:42.60
2 Sofie Hansen 2002 Denmark 4:45.31
3 Clara Rybak-Andersen 2003 Denmark 4:51.39
4 Emilia Rönningdal 2002 Sweden 4:52.68
5 Eline Vik 2002 Norway 4:52.91
6 Gwen Bergum 2004 Norway 4:58.15
7 Madeleine Hiltunen 2003 Finland 4:59.85
8 Petra Kivi 2003 Finland 5:01.21

Results 35 400m Medley Women, Seniors
1 Malene Rypestøl 2001 Norway 4:41.62
2 Vilma Ruotsalainen 1996 Finland 4:46.11
3 Christine Ekman 1994 Sweden 4:51.33
4 Wilma Johansson 2001 Sweden 4:54.33
5 María Fanney Kristjánsdóttir 2000 Iceland 4:59.53
6 Eydís Ósk Kolbeinsdóttir 2000 Iceland 5:02.93
7 Alina Vedehhova 1999 Estonia 5:14.27
- Helena Rosendahl Bach 2000 Denmark DSQ

Results 36 400m Medley Men, Juniors
1 Lucas Bruun Strøbek 2001 Denmark 4:17.11
2 Arthur Dalén Ellegaard 2001 Denmark 4:17.88
3 Linus Kahl 2001 Sweden 4:22.10
4 Jesper Lietzén 2002 Finland 4:26.00
5 Jon Jøntvedt 2003 Norway 4:26.92
6 Nikita Pisarenko 2002 Estonia 4:28.03
7 Patrik Viggó Vilbergsson 2002 Iceland 4:30.36
8 Tobias Moen Olsen 2002 Norway 4:31.56

Results 36 400m Medley Men, Seniors
1 Emil Hassling 2000 Sweden 4:18.21
2 Alvi Hjelm 1996 Faroe Islands 4:19.54
3 Erik Årsland Gidskehaug 1997 Norway 4:20.34
- Mikkel Gadgaard 1999 Denmark DSQ

Results 37 50m Backstroke Women
1 Julie Kepp Jensen 2000 Denmark 26.98
2 Susanne Hirvonen 1997 Finland 27.64
3 Ingeborg Vassbakk Løyning 2000 Norway 27.74
4 Ida Liljeqvist 1999 Sweden 27.99
5 Victoria Bierre 2000 Denmark 28.06
6 Trine Forss 2003 Sweden 28.34
7 Reetta Kanervo 1999 Finland 28.99
8 Laura-Liis Valdmaa 2004 Estonia 29.43

Results 39 50m Backstroke Men
1 Niko Mäkelä 1998 Finland 24.55
2 Martin Nilsson 1993 Sweden 24.67
3 Miro Vasko 1993 Finland 24.89
4 Kolbeinn Hrafnkelsson 1994 Iceland 24.90
5 Sebastian Holmberg 1991 Sweden 24.95
6 Nicklas Östman Pedersen 2002 Denmark 25.02
7 Simon Moe 2001 Norway 25.70
8 Brynjólfur Óli Karlsson 2001 Iceland 26.14

Results 41 4X200m Freestyle Women, Juniors
1 Denmark - Juniors 2002 Denmark 8:09.92
2 Sweden - Juniors 2002 Sweden 8:17.35
3 Finland - Juniors 2002 Finland 8:20.71
4 Norway - Junior 2002 Norway 8:26.85
5 Iceland - Junior 2002 Iceland 8:42.86
6 Faroe Islands 2004 Faroe Islands 8:55.59

Results 41 4X200m Freestyle Women, Seniors
1 Sweden - Seniors 2000 Sweden 8:07.23
2 Denmark - Seniors 2000 Denmark 8:08.86
3 Norway - Senior 2000 Norway 8:14.17
4 Finland - Seniors 2000 Finland 8:17.93
5 Iceland - Senior 2000 Iceland 8:33.89

Results 42 4X200m Freestyle Men, Juniors
1 Denmark - Juniors 2001 Denmark 7:17.44
2 Sweden - Juniors 2001 Sweden 7:22.20
3 Norway - Junior 2001 Norway 7:27.64
4 Finland - Juniors 2002 Finland 7:35.53
5 Iceland - Junior 2001 Iceland 7:50.68

Results 42 4X200m Freestyle Men, Seniors
1 Denmark - Seniors 1998 Denmark 7:14.81
2 Sweden - Seniors 2000 Sweden 7:15.58
3 Finland - Seniors 2000 Finland 7:36.73
4 Faroe Islands 1998 Faroe Islands 7:38.64

Results 61 8X50m Freestyle Mixed
1 Sweden 2000 Sweden 3:09.86
2 Finland 2000 Finland 3:10.60
3 Norway 2000 Norway 3:15.14
4 Estonia 2000 Estonia 3:16.29
5 Lithuania 2000 Lithuania 3:18.78
6 Iceland 2000 Iceland 3:20.24
- Denmark 1998 Denmark DSQ

klicka på bilden så blir den större

Statistik

Poäng Seniorer
Rank Club Short name Nation Points
1 Finland FIN FIN 242
2 Sweden SWE SWE 228
3 Denmark DEN DEN 178
4 Norway NOR NOR 110
5 Estonia EST EST 103
6 Iceland ISL ISL 92
7 Lithuania LTU LTU 46
8 Faroe Islands FAR FAR 37

Poäng juniorer
 Rank Club Short name Nation Points
1 Denmark DEN DEN 218
2 Sweden SWE SWE 192
3 Finland FIN FIN 175
4 Norway NOR NOR 128
5 Estonia EST EST 77
6 Iceland ISL ISL 64
7 Faroe Islands FAR FAR 23
8 Lithuania LTU LTU 13

Poäng Paraklassen
Rank Club Short name Nation Points
1 Finland FIN FIN 66
2 NPC Iceland NPC ISL ISL 58
3 NPC Sweden NPC SWE SWE 49
4 NPC Denmark NPC DEN DEN 41
5 Norway NOR NOR 39
6 Estonia EST EST 16

Medaljer Seniorer
Rank Club Gold Silver Bronze Total
1 Finland 8 9 5 22
2 Denmark 8 3 2 13
3 Sweden 5 7 7 19
4 Norway 3 3 4 10
5 Estonia 1 2 3 6
6 Faroe Islands 0 1 0 1
7 Iceland 0 0 2 2
7 Lithuania 0 0 2 2
 

Medaljer juniorer
Rank Club Gold Silver Bronze Total
1 Denmark 9 7 6 22
2 Sweden 7 6 4 17
3 Finland 3 5 4 12
4 Lithuania 1 0 0 1
5 Norway 0 1 3 4
6 Estonia 0 1 2 3
7 Iceland 0 0 1 1

Medaljer Para-klassen
Rank Club Gold Silver Bronze Total
1 NPC Iceland 3 2 1 6
2 Estonia 3 1 0 4
3 Finland 2 2 3 7
4 NPC Sweden 2 1 3 6
5 NPC Denmark 1 2 2 5
6 Norway 1 2 0 3

klicka på bilden så blir den större

Resultat från försöken dag 2

Results 23 50m Breaststroke Women
1 Veera Kivirinta 1995 Finland 30.87
2 Emelie Fast 2004 Sweden 30.90
3 Hanna Kareinen 2000 Finland 31.34
4 Agne Seleikaite 2000 Lithuania 31.55
5 Laura Lahtinen 2003 Finland 31.82
6 Sara Wallberg 1999 Sweden 32.06
7 Kotryna Teterevkova 2002 Lithuania 32.13
8 Julia Månsson 2002 Sweden 32.16
9 Anniina Murto 2001 Finland 32.23
10 Rebekka Luoto 2003 Finland 32.41
11 Regitze Gaard 2001 Denmark 32.69
12 Stina Kajsa Colleou 1993 Norway 32.74
13 Josephine Kruse 2002 Denmark 32.79
14 Hanna Hammar 1998 Finland 32.94
14 Karen Mist Arngeirsdóttir 2000 Iceland 32.94
16 Ásdís Eva Ómarsdóttir 2002 Iceland 33.02
17 Eva Isabel Erbe 2004 Norway 33.52
18 Gwen Bergum 2004 Norway 33.97
19 Melissa Priidel 2002 Estonia 34.57
20 Rebekka Trygvadóttir 2004 Faroe Islands 35.48
21 Bjørt Askham Sigurðsson 2004 Faroe Islands 40.16

Results 25 50m Breaststroke Men
1 Tobias B. Bjerg 1998 Denmark 27.25
2 Erik Kähr 1995 Sweden 27.31
3 Sami Aaltomaa 1992 Finland 27.32
4 Miikka Ruohoniemi 1993 Finland 27.39
5 Thomas Alexander Fardal 1997 Norway 27.71
6 Christoffer Tofte Haarsaker 1993 Norway 27.73
7 Tiit Matvejev 1999 Estonia 27.76
8 Joonas Niine 2000 Estonia 28.13
9 Werneri Koskinen 1998 Finland 28.62
10 Daniel Räisänen 1999 Sweden 28.70
11 Maksim Akavantsev 1998 Estonia 28.74
12 Róland Toftum 1998 Faroe Islands 28.80
13 Mark Sovtsa 2001 Estonia 28.83
14 Eimantas Milius 1996 Lithuania 29.16
15 Tuomas Jokinen 2001 Finland 29.61
16 Christopher Palvadre 2003 Estonia 29.65
17 Rókur Trygvason 2000 Faroe Islands 29.94

Results 28 100m Free W S1-14
1 Susannah Kaul 1999 Estonia 1:03.81 891
2 Amalie Vinther 1995 NPC Denmark 1:11.91 864
3 Jessika Markkanen 1999 Finland 1:08.55 848
4 Sarah Louise Rung 1989 Norway 1:28.49 813
5 Jenna Rajahalme 2002 Finland 1:06.83 802
6 Agnes Kramer 1998 NPC Sweden 1:18.87 768
7 Thelma Björnsdóttir 2000 NPC Iceland 1:24.83 748
8 Emma Oldager 2003 NPC Denmark 1:13.58 698
9 Þorey Magnúsdóttir 2000 NPC Iceland 1:10.30 687
10 Ida Andersson Wulf 1998 NPC Sweden 1:24.20 618
11 Tanya Jóhannsdóttir 2000 NPC Iceland 1:27.28 531
12 Heiður Egilsdottir 2000 NPC Iceland 1:30.80 331

Results 29 100m Freestyle Men, Juniors
1 Robin Hanson 2001 Sweden 50.20
2 Ronny Brännkärr 2002 Finland 50.54
3 Oskar Lindholm 2001 Denmark 51.09
4 Jokubas Keblys 2002 Lithuania 51.21
5 Christoffer H. Andersen 2002 Denmark 51.47
6 Kalle Mäkinen 2002 Finland 51.59
7 Simon Moe 2001 Norway 51.82
8 Håvard Vindvik 2001 Norway 51.90
9 Erikas Grigaitis 2002 Lithuania 52.00
10 Sergei Kuzmin 2002 Estonia 52.10
11 Nicklas Östman Pedersen 2002 Denmark 52.34
12 Christer Alexander Melberg 2001 Norway 52.45
13 Brynjólfur Óli Karlsson 2001 Iceland 53.06
14 Bartal E. Eidesgaard 2003 Faroe Islands 53.22
15 Georg Oper 2002 Estonia 53.87
16 Karl-Johannes Visnapuu 2002 Estonia 54.70
17 Viktor Forafonov 2002 Iceland 55.31

Results 29 100m Freestyle Men, Seniors
1 Teemu Vuorela 1994 Finland 48.88
2 Marko-Matteus Langel 1999 Estonia 49.29
3 Andri Aedma 1995 Estonia 49.49
4 Hendrik Ütt 1998 Estonia 49.79
5 Povilas Strazdas 1996 Lithuania 50.50
6 Janter Suun 2000 Estonia 50.85
7 Andreas Hansen 2000 Denmark 51.63
8 Rókur Trygvason 2000 Faroe Islands 51.97
9 Aron Örn Stefánsson 1995 Iceland 52.93
10 Hólmsteinn Skorri Hallgrímsson 2000 Iceland 54.50

Results 31 100m Butterfly Women, Juniors
1 Laura Lahtinen 2003 Finland 59.42
2 Anne Føyn 2002 Denmark 1:00.34
3 Edith Jernstedt 2002 Sweden 1:00.41
4 Karoline Barrett 2002 Denmark 1:00.98
5 Marthe Cecilie Willumsen 2002 Norway 1:03.45
6 Anniina Kallio 2002 Finland 1:03.77
7 Laura-Liis Valdmaa 2004 Estonia 1:03.85
8 Brita Rannamets 2004 Estonia 1:05.82
9 Kristina Í Skála 2005 Faroe Islands 1:11.70

Results 31 100m Butterfly Women, Seniors
1 Regitze Gaard 2001 Denmark 59.94
2 Katariina Mäll 2000 Estonia 1:02.87
3 Agne Seleikaite 2000 Lithuania 1:03.12
4 Katarína Róbertsdóttir 2000 Iceland 1:03.32
5 Alina Vedehhova 1999 Estonia 1:03.35
6 Jóhanna Elín Guðmundsdóttir 2001 Iceland 1:04.31
7 Veera Kivirinta 1995 Finland 1:05.15
8 Elín Kata Sigurgeirsdóttir 1999 Iceland 1:06.21
- Ida Liljeqvist 1999 Sweden DSQ

Results 33 100m Butterfly Men, Juniors
1 Alex Ahtiainen 2001 Estonia 53.11
2 Johan Rydahl 2001 Sweden 54.49
3 Rasmus Nickelsen 2003 Denmark 54.52
4 Nicholas Lia 2001 Norway 54.97
5 Erik Nurmi 2001 Finland 56.75
6 Veeti Ruohtula 2001 Finland 57.06
7 Alexander Kislitsyn 2001 Finland 57.40
8 Mihail Khanoukaev 2002 Finland 58.36
9 Nikita Karatðevski 2003 Estonia 58.47
10 Johan N. Dam 2002 Faroe Islands 59.73
- Andre Maharaj Gregussen 2001 Norway DSQ
- Håvard Vindvik 2001 Norway DNS

Results 33 100m Butterfly Men, Seniors
1 Cevin Anders Siim 1997 Estonia 53.11
2 Albin Lövgren 1999 Sweden 54.57
3 Niko Mäkelä 1998 Finland 54.71
4 Eemil Varho 1997 Finland 54.98
5 Peik Lindberg 1999 Finland 56.19
6 Sander Paavo 1998 Estonia 57.00
7 Jesper Jonsson 1993 Sweden 57.01
8 Kristjan Adamson 2000 Estonia 58.78

Results 35 400m Medley Women, Juniors
1 Edith Jernstedt 2002 Sweden 4:49.27
2 Sofie Hansen 2002 Denmark 4:50.09
3 Emilia Rönningdal 2002 Sweden 4:55.81
4 Clara Rybak-Andersen 2003 Denmark 4:57.10
5 Eline Vik 2002 Norway 4:58.39
6 Gwen Bergum 2004 Norway 4:59.75
7 Victoria Haahr Pallesen 2002 Denmark 5:00.12
8 Madeleine Hiltunen 2003 Finland 5:04.42
9 Petra Kivi 2003 Finland 5:06.80
10 Sofja Krivorukova 2002 Estonia 5:09.36
11 Henriette Dale 2003 Norway 5:09.40
12 Hanne Stamnesfet Næss 2004 Norway 5:09.87
13 Heleri Zirk 2004 Estonia 5:14.21
14 Eva Margrét Falsdóttir 2005 Iceland 5:14.24

Results 35 400m Medley Women, Seniors
1 Malene Rypestøl 2001 Norway 4:46.62
2 Helena Rosendahl Bach 2000 Denmark 4:47.60
3 Vilma Ruotsalainen 1996 Finland 4:52.70
4 Christine Ekman 1994 Sweden 4:57.83
5 Wilma Johansson 2001 Sweden 5:01.04
6 María Fanney Kristjánsdóttir 2000 Iceland 5:01.74
7 Eydís Ósk Kolbeinsdóttir 2000 Iceland 5:07.29
8 Alina Vedehhova 1999 Estonia 5:13.68
8 Ragna Sigríður Ragnarsdóttir 2001 Iceland 5:13.68

Results 36 400m Medley Men, Juniors
1 Arthur Dalén Ellegaard 2001 Denmark 4:19.91
2 Lucas Bruun Strøbek 2001 Denmark 4:21.00
3 Jakob Strunge Nissen 2002 Denmark 4:22.48
4 Linus Kahl 2001 Sweden 4:24.55
5 Jon Jøntvedt 2003 Norway 4:27.37
6 Jesper Lietzén 2002 Finland 4:27.98
7 Nikita Pisarenko 2002 Estonia 4:32.67
8 Patrik Viggó Vilbergsson 2002 Iceland 4:33.33
9 Tobias Moen Olsen 2002 Norway 4:33.43
10 Ole Marius Rist Jensen 2001 Norway 4:34.49
11 Tiitus Taskila 2001 Finland 4:40.95
12 Markus Arm 2001 Estonia 4:46.04
13 Robin Tatar 2002 Estonia 4:46.25
14 Aron Þór Jónsson 2002 Iceland 4:46.77
- Simon Fröde 2003 Sweden DSQ

Results 36 400m Medley Men, Seniors
1 Mikkel Gadgaard 1999 Denmark 4:21.56
2 Erik Årsland Gidskehaug 1997 Norway 4:21.87
3 Alvi Hjelm 1996 Faroe Islands 4:26.66
4 Tapio Junninen 1995 Finland 4:31.11
5 Alexander Aslak Nørgaard 2000 Denmark 4:32.76
6 Emil Hassling 2000 Sweden 4:35.12

Results 37 50m Backstroke Women
1 Julie Kepp Jensen 2000 Denmark 27.45
2 Ingeborg Vassbakk Løyning 2000 Norway 27.76
3 Susanne Hirvonen 1997 Finland 27.85
4 Victoria Bierre 2000 Denmark 27.89
5 Ida Liljeqvist 1999 Sweden 28.28
6 Trine Forss 2003 Sweden 28.41
7 Sofie Hansen 2002 Denmark 28.44
8 Reetta Kanervo 1999 Finland 28.94
9 Laura-Liis Valdmaa 2004 Estonia 29.15
9 Mia Pentti 2002 Finland 29.15
11 Karoline Sørensen 2002 Denmark 29.21
12 Steingerður Hauksdóttir 1996 Iceland 29.29
13 Katarína Róbertsdóttir 2000 Iceland 29.41
14 Liva Palmund 2002 Denmark 29.43
15 Miranda Arvidsson 1998 Sweden 29.45
16 Kertu Kaare 2002 Estonia 29.51
17 Katariina Mäll 2000 Estonia 29.63
18 Katriin Hansalu 2003 Estonia 30.13
19 Karoline Barrett 2002 Denmark 30.42
20 Kristina Í Skála 2005 Faroe Islands 31.68
21 Olivia Weuro 2002 Finland 32.03

Results 39 50m Backstroke Men
1 Niko Mäkelä 1998 Finland 24.69
2 Kolbeinn Hrafnkelsson 1994 Iceland 24.96
3 Martin Nilsson 1993 Sweden 25.01
3 Sebastian Holmberg 1991 Sweden 25.01
5 Nicklas Östman Pedersen 2002 Denmark 25.11
6 Miro Vasko 1993 Finland 25.14
7 Roni Kallström 2001 Finland 25.44
8 Eemil Varho 1997 Finland 25.98
9 Simon Moe 2001 Norway 26.06
10 Brynjólfur Óli Karlsson 2001 Iceland 26.16
11 Andre Maharaj Gregussen 2001 Norway 26.21
12 Akseli Kontiainen 2002 Finland 26.32
13 Luccas Dam Brenner 2001 Denmark 26.37
14 Rando Vainikk 2000 Estonia 26.52
15 Erikas Grigaitis 2002 Lithuania 26.84
16 Mihhail Pribludnõi 2001 Estonia 27.

Tävlingstider (svensk tid)
Försöken 08.00
Finalerna 15.30

Åldersklasser
Junior Girls 13–16 yrs (born 2002–2005)
Junior Boys 14–17 yrs (born 2001–2004)
Senior Women 17+ yrs (born 2001 and earlier)
Senior Men 18+ yrs (born 2000 and earlier)

Deltagande länder
Danmark
Estland
Färöarna
Finland
Island
Litauen
Norge
Sverige

Svenska laget

Senior - damer
Ida Liljeqvist, Ängelholms S
Miranda Arvidsson, Kalmar S
Sara Wallberg, Norrköpings KK
Alicia Lundblad, Helsingborgs S
Christine Ekman ,SK Neptun
Wilma Johansson, Jönköpings S
Hanna Bergman, SK Poseidon

Juniorer- damer
Edith Jernstedt, Västerås S
Julia Månsson, Örebro SA
Emelie Fast, Södertörn S
Trine Forss, Skövde S
Emilia Rönningdal, S 71
Sofia Åstedt, SK Elfsborg

Senior - herrar
Sebastian Holmberg, SK Neptun
Jesper Jonsson, Södertörns S
Albin Lövgren, Jönköpings S
Martin Nilsson, Stockholmspolisens IF
Erik Kähr, Helsingborg S
Daniel Räisänen, Täby Sim
Melker Olsson, SK Elfsborg
Emil Hassling, Landskrona S

Juniorer- herrar
Johan Rydahl,  Helsingborgs S
Jonatan Carlsson, Varberg Sim
Mikael Söderberg, Upsala S
Linus Kahl, Landskrona S
Robin Hansson, Järfälla S
Simon Fröde, Järfälla S
Julius Gustavsson, Täby Sim

Parasimmare- damer
Ida Andersson Wulf, VNSK
Agnes Kramer, Falkenberg SK

Parasimmare - herrar
Fabian Claesson, Osby SS
Niklas Andersson, Göteborg Sim
Sebastian Häregård, Varabygdens SS
Tobias Klasson, Säffle SS
Nicola St Clair Maitland, Södertälje SS    

Text och kommentarer:
Bo Hultén

Foto:
Jenny Gustavsson

Resultat:
Unidoors/IC Control