simma_logga_2017

Nordiska Mästerskapen
Uleåborg, FIN, 7-9 december


Se Nordiska Mästerskapen direkt på nätet!!!
Det kan du göra genom att klicka här - klick

Hela truppen.... klicka på bilden!!!

Dag 3 - försöken 08.00 och finalerna 15.30 (resultatlänkar i högerspalten)
43     50m frisim damer           
44     50m frisim W S1-13     
45     50m frisim Men       
46     50m frisim M S1-13     
47     200m ryggsim damer           
48     200m ryggsim Men
49     200m Medley W SM5-14           
50     200m Medley M SM5-14      
51     200m bröstsim damer            
52     200m bröstsim Men
53     400m frisim damer           
55     400m frisim Men           
57     200m fjäril damer       
58     200m fjäril Men  
59     4X100m Medley damer     
60     4X100m Medley Men     
61     8X50m frisim Mixed

Sveriges lagkappslag på 8x50m fritt som vann den avslutande grenen efter att Danmark blev diskade.

Om finalerna söndag (foto lägger vi till senare - så återkom)

I Julie Kepp Jensen har Danmark fått fram en intressant simmerska. Hon vann överlägset damernas 50m fritt med 24.17 en sänkning av det personliga rekordet från 24.52. Imponerande simning. Nu bara fyra tiondelar efter bästa danskan i grenen, Pernille Blume. Hanna Bergman med sina 25.70 bästa svenska!

958 WPS-poäng i PAraklassen är inte att leka med. Det noterade Susannah Kaul, Estland när hon vann 50m fritt på 28.48

Niko Mäkelä född 1998 fortsätter den goda fiska traditionen av sprintsimning. Vann 50m fritt med 21.91 före Robin Hanson, Sverige som inträffade 14/100-delar senare i mål med 22.05 - personligt rekord och Sverigetvåa under 2018.

I paraklassen var Niklas Andersson bäste svensk med en femte plats.

I damernas 200m ryggsim vann Sofie Hansen  bland juniorerna och med Skövdes Trine Forss på en bronsplats med 2.12.57.
I seniorklassen vann Ingeborg Vassbakk Løyning  Norge med det nya natuionsrekordet 2.07.98. Hennes andra under NM. Det första kom på 100m  ryggsim.Miranda Arvidsson trea i loppet!

I herrarnas 200m ryggsim var det tre simmare under två minuter i juniorklassen med Jonatan Carlsson som bäste svensk på femte klass med 2.01.94.
Bland damernas i paraklassen vann Susannah Kaul en överlägsen seger med 2.38.69

På 200m bröstsim så vanns juniorklassn för damerna av Kotryna Teterevkova  före svenska Julia Månsson. Örebrosimmerskan hade 2.27.71 - några tiondelar över det personliga rekordet. I seniorklassen vann Norges Stina Kajsa Colleou med sara Wallberg Norrköping på en tredjeplats. Sara ett par sekunder över sina SM-tider.

På herrsidans 200m bröstsim så fick vi se en svensk seger i seniorklassen genom Daniel Räsinien som satte dit en simning på 2.11.68.  Linus Kahl vann hem en silvermedalj i juniorklassen

Emilia Rönningdal, S71-simmerskan har haft en bra höst i simbassängerna. Hon blev tvåa i juniorklassen på 400m fritt - Neptunsimmerskan Christian Ekman trea i seniorklassen.

Robin Hanson i vattnet på 400m fritt innebar seger. Så klart. En ganska enekl seger för honom.  I seniorklassen blev Melker Olsson fyra efter en tättrio som verkligen hade en jämn match. Bra simidrott skulle vi sagt!

På damernas 200m fjäril har Finland fått fram en riktigt intressant simmerska. Född 2003 har Laura Lahtinen nu kommit ner på riktigt bra tider och vann juniorernas klass med 2.08.05. Detta före Edith Jernstedt, Västerås och hon fixade till ett nytt personligt rekord på distanen.

I herrjuniorernas 200m fjärilsim fick vi se en riktigt bra simning av Johan Rydahl. En rejäl putsning av det personliga rekordet, från 2.02 ner under två minuter. Riktigt bra. Under 2 minuter på 200m fjärilsim är en bra känsla att gå in i jullovet med. Albin Lövgren vann seniorklassen och fullbordade de dubbla svenska segrarna.

I de avslutande fem lagkapperna så vanns tre av Danmark, en av Sverige resp. Finland.

klicka på bilden !!

Resultat finalpasset dag 3

Results 43 50m Freestyle Women
1 Julie Kepp Jensen 2000 Denmark 24.17
2 Karoline Barrett 2002 Denmark 25.02
3 Nea-amanda Heinola 2000 Finland 25.25
4 Reetta Kanervo 1999 Finland 25.55
5 Hanna Bergman 2001 Sweden 25.70
6 Jóhanna Elín Guðmundsdóttir 2001 Iceland 25.84
7 Kertu Kaare 2002 Estonia 25.96
8 Sofia Åstedt 2003 Sweden 26.01
 
Results 44 50m Free W S1-13
1 Susannah Kaul 1999 Estonia 28.48 958
2 Jessika Markkanen 1999 Finland 30.53 909
3 Jenna Rajahalme 2002 Finland 29.49 902
4 Mie Trothe 1998 NPC Denmark 32.37 718
5 Emma Oldager 2003 NPC Denmark 34.29 674
6 Tanya Jóhannsdóttir 2000 NPC Iceland 39.51 607
6 Heiður Egilsdottir 2000 NPC Iceland 37.28 607
 
Results 45 50m Freestyle Men
1 Niko Mäkelä 1998 Finland 21.91
2 Robin Hanson 2001 Sweden 22.05
3 Teemu Vuorela 1994 Finland 22.35
4 Marko-Matteus Langel 1999 Estonia 22.71
5 Andri Aedma 1995 Estonia 22.76
5 Nicholas Lia 2001 Norway 22.76
7 Sebastian Holmberg 1991 Sweden 22.79
8 Povilas Strazdas 1996 Lithuania 22.80
 
Results 46 50m Free M S1-13
1 Leo Lähteenmäki 1991 Finland 25.79 984
2 Fredrik Solberg 2001 Norway 25.97 974
3 Niels K. Mortensen 1995 NPC Denmark 27.66 927
4 Niklas Andersson 1988 NPC Sweden 32.40 706
5 Andreas Skår Bjørnstad 1997 Norway 33.01 658
6 Ilmari Laitala 2003 Finland 35.43 321

Results 47 200m Backstroke Women, Juniors
1 Sofie Hansen 2002 Denmark 2:10.01
2 Karoline Sørensen 2002 Denmark 2:11.23
3 Trine Forss 2003 Sweden 2:12.57
4 Laura-Liis Valdmaa 2004 Estonia 2:17.58
5 Sofja Krivorukova 2002 Estonia 2:18.07
6 Petra Kivi 2003 Finland 2:18.11
7 Gwen Bergum 2004 Norway 2:21.04
8 Eline Vik 2002 Norway 2:22.42

Results 47 200m Backstroke Women, Seniors
1 Ingeborg Vassbakk Løyning 2000 Norway 2:07.98
2 Victoria Bierre 2000 Denmark 2:08.34
3 Miranda Arvidsson 1998 Sweden 2:13.42
4 Katarína Róbertsdóttir 2000 Iceland 2:18.30
5 Stefanía Sigurþórsdóttir 2001 Iceland 2:19.03
 
Results 48 200m Backstroke Men, Juniors
1 Jakob Strunge Nissen 2002 Denmark 1:57.78
2 Andre Maharaj Gregussen 2001 Norway 1:58.19
3 Luccas Dam Brenner 2001 Denmark 1:59.61
4 Erikas Grigaitis 2002 Lithuania 2:00.47
5 Jonatan Carlsson 2001 Sweden 2:01.94
6 Brynjólfur Óli Karlsson 2001 Iceland 2:02.49
7 Simon Fröde 2003 Sweden 2:02.68
8 Simon Moe 2001 Norway 2:04.99

Results 49 200m Medley W SM5-14
1 Susannah Kaul 1999 Estonia 2:38.69 837
2 Sarah Louise Rung 1989 Norway 3:22.92 735
3 Laura Christensen 1997 NPC Denmark 2:55.27 683
4 Jessika Markkanen 1999 Finland 2:57.49 647
5 Amalie Vinther 1995 NPC Denmark 3:11.73 594
6 Þorey Magnúsdóttir 2000 NPC Iceland 2:55.57 557
7 Nicola St Clair Maitland 2003 NPC Sweden 3:39.25 415
- Heiður Egilsdottir 2000 NPC Iceland DSQ 0

Results 50 200m Medley M SM5-14
- Róbert Ísak Jónsson 2000 NPC Iceland 2:14.92 949
- Niels K. Mortensen 1995 NPC Denmark 2:27.64 919
- Nader Khalili 2001 Finland 2:23.06 819
- Antti Latikka 1990 Finland 2:21.73 758
- Gabriel Steen 2004 Norway 2:25.08 692
- Tobias Klasson 2000 NPC Sweden 2:38.41 521
- Fabian Claeson 2002 NPC Sweden 2:47.91 437

Results 51 200m Breaststroke Women, Juniors

1 Kotryna Teterevkova 2002 Lithuania 2:25.84
2 Julia Månsson 2002 Sweden 2:27.71
3 Josephine Kruse 2002 Denmark 2:29.15
4 Clara Rybak-Andersen 2003 Denmark 2:29.32
5 Rebekka Luoto 2003 Finland 2:29.64
6 Ásdís Eva Ómarsdóttir 2002 Iceland 2:33.09
7 Eva Isabel Erbe 2004 Norway 2:37.46
8 Eva Margrét Falsdóttir 2005 Iceland 2:40.63

Results 51 200m Breaststroke Women, Seniors
1 Stina Kajsa Colleou 1993 Norway 2:24.39
2 Regitze Gaard 2001 Denmark 2:29.70
3 Sara Wallberg 1999 Sweden 2:30.20
4 Karen Mist Arngeirsdóttir 2000 Iceland 2:33.13
5 Anniina Murto 2001 Finland 2:34.79
6 Hanna Kareinen 2000 Finland 2:36.04
7 Sunna Svanlaug Vilhjálmsdóttir 2000 Iceland 2:37.86

Results 52 200m Breaststroke Men, Juniors
1 Erik Nurmi 2001 Finland 2:12.55
2 Linus Kahl 2001 Sweden 2:13.74
3 Nikita Pisarenko 2002 Estonia 2:16.80
4 Julius Gustavsson 2002 Sweden 2:17.12
5 Mihail Khanoukaev 2002 Finland 2:18.73
6 Mark Sovtsa 2001 Estonia 2:22.30
7 Ole Marius Rist Jensen 2001 Norway 2:24.17
8 Bartal E. Eidesgaard 2003 Faroe Islands 2:24.26

Results 52 200m Breaststroke Men, Seniors
1 Daniel Räisänen 1999 Sweden 2:11.66

2 Joonas Niine 2000 Estonia 2:13.79
3 Werneri Koskinen 1998 Finland 2:14.53
4 Tobias B. Bjerg 1998 Denmark 2:17.21
5 Thomas Alexander Fardal 1997 Norway 2:18.44
6 Maksim Akavantsev 1998 Estonia 2:19.05
7 Christoffer Tofte Haarsaker 1993 Norway 2:19.55
8 Rókur Trygvason 2000 Faroe Islands 2:20.33

Results 53 400m Freestyle Women, Juniors
1 Sofie Theophil Petersen 2003 Denmark 4:15.01
2 Emilia Rönningdal 2002 Sweden 4:16.84
3 Henriette Dale 2003 Norway 4:19.44
4 Laurika Lint 2002 Estonia 4:23.22
5 Mathilda Puutio 2003 Finland 4:23.77
6 Kristín Helga Hákonardóttir 2004 Iceland 4:27.21
7 Silje Larsen 2004 Norway 4:30.79
8 Eyðrið Mortensen 2003 Faroe Islands 4:32.03

Results 53 400m Freestyle Women, Seniors
1 Malene Rypestøl 2001 Norway 4:13.95
2 Aino Otava 1999 Finland 4:16.26
3 Christine Ekman 1994 Sweden 4:18.95
4 Stine Lise Grønvold Stenseth 1994 Norway 4:19.12
5 Vár E. Eidesgaard 2001 Faroe Islands 4:20.83
6 Meribel Saar 2000 Estonia 4:25.77
7 Eydís Ósk Kolbeinsdóttir 2000 Iceland 4:30.05
8 Ragna Sigríður Ragnarsdóttir 2001 Iceland 4:30.31

Results 54 400m Free W S6-14
1 Amalie Vinther 1995 NPC Denmark 5:20.82 807
2 Thelma Björnsdóttir 2000 NPC Iceland 6:04.93 741
3 Emma Oldager 2003 NPC Denmark 5:23.05 690
4 Jessika Markkanen 1999 Finland 5:27.49 649
5 Agnes Kramer 1998 NPC Sweden 5:53.32 627
6 Jenna Rajahalme 2002 Finland 5:27.47 492
7 Ida Andersson Wulf 1998 NPC Sweden 6:22.21 381
8 Marita Sukko 1996 Estonia 5:42.74 362

Results 55 400m Freestyle Men, Juniors
1 Robin Hanson 2001 Sweden 3:47.97

2 Oskar Lindholm 2001 Denmark 3:50.45
3 Christoffer H. Andersen 2002 Denmark 3:50.83
4 Jon Jøntvedt 2003 Norway 3:52.73
5 Christer Alexander Melberg 2001 Norway 3:56.29
6 Patrik Viggó Vilbergsson 2002 Iceland 4:02.15
7 Mikael Söderberg 2003 Sweden 4:02.86
8 Johan N. Dam 2002 Faroe Islands 4:06.30

Results 55 400m Freestyle Men, Seniors
1 Mikkel Gadgaard 1999 Denmark 3:46.22
2 Erik Årsland Gidskehaug 1997 Norway 3:46.59
3 Alexander Aslak Nørgaard 2000 Denmark 3:47.51
4 Melker Olsson 2000 Sweden 3:51.82
5 Sander Paavo 1998 Estonia 4:01.63
6 Hafþór Jón Sigurðsson 1997 Iceland 4:08.96

Results 56 400m Free M S6-14
1 Andreas Skår Bjørnstad 1997 Norway 4:53.99 940
2 Nader Khalili 2001 Finland 4:23.80 835
3 Fabian Claeson 2002 NPC Sweden 5:02.57 562
4 Guðfinnur Karlsson 2000 NPC Iceland 5:32.86 481
5 Sebastian Häregård 2002 NPC Sweden 6:50.43 179
6 Ville Nieminen 2004 Finland 5:46.77 176

Results 57 200m Butterfly Women, Juniors
1 Laura Lahtinen 2003 Finland 2:08.05
2 Edith Jernstedt 2002 Sweden 2:11.20
3 Anne Føyn 2002 Denmark 2:12.34
4 Marthe Cecilie Willumsen 2002 Norway 2:19.73
5 Eline Vik 2002 Norway 2:20.40
6 Madeleine Hiltunen 2003 Finland 2:23.14

Results 57 200m Butterfly Women, Seniors
1 Helena Rosendahl Bach 2000 Denmark 2:10.39
2 Regitze Gaard 2001 Denmark 2:12.14
3 Wilma Johansson 2001 Sweden 2:18.21
4 María Fanney Kristjánsdóttir 2000 Iceland 2:21.57
5 Elín Kata Sigurgeirsdóttir 1999 Iceland 2:22.10
6 Gunnhildur Björg Baldursdóttir 2000 Iceland 2:22.25

Results 58 200m Butterfly Men, Juniors
1 Johan Rydahl 2001 Sweden 1:59.35
2 Rasmus Nickelsen 2003 Denmark 2:00.15
3 Arthur Dalén Ellegaard 2001 Denmark 2:00.45
4 Alex Ahtiainen 2001 Estonia 2:04.09
5 Kaspar Helde 2002 Estonia 2:06.44
6 Jesper Lietzén 2002 Finland 2:10.78
7 Alexander Kislitsyn 2001 Finland 2:11.35

Results 58 200m Butterfly Men, Seniors
1 Albin Lövgren 1999 Sweden 2:00.72
2 Peik Lindberg 1999 Finland 2:00.84
3 Cevin Anders Siim 1997 Estonia 2:01.07
4 Eemil Varho 1997 Finland 2:02.85

Results 59 4X100m Medley Women, Juniors
1 Denmark - Juniors 2002 Denmark 4:02.89
2 Finland - Juniors 2002 Finland 4:04.81
3 Sweden - Juniors 2002 Sweden 4:06.54
4 Norway - Junior 2002 Norway 4:17.81
5 Estonia - Juniors 2002 Estonia 4:21.99
6 Iceland - Junior 2002 Iceland 4:25.58
7 Faroe Islands 2004 Faroe Islands 4:43.92

Results 59 4X100m Medley Women, Seniors
1 Denmark - Seniors 2000 Denmark 4:01.34
2 Finland - Seniors 2000 Finland 4:03.67
3 Norway - Senior 2000 Norway 4:04.44
4 Sweden - Seniors 2000 Sweden 4:08.64
5 Iceland - Senior 2000 Iceland 4:17.08

Results 60 4X100m Medley Men, Juniors
1 Sweden - Juniors 2001 Sweden 3:36.42
2 Denmark - Juniors 2001 Denmark 3:39.37
3 Finland - Juniors 2002 Finland 3:41.88
4 Estonia -Juniors 2001 Estonia 3:44.19
5 Iceland - Junior 2001 Iceland 3:55.88
- Norway - Junior 2001 Norway DSQ

Results 60 4X100m Medley Men, Seniors
1 Finland - Seniors 2000 Finland 3:33.20
2 Sweden - Seniors 2000 Sweden 3:34.56
3 Estonia - Seniors 2000 Estonia 3:37.63
4 Denmark - Seniors 1998 Denmark 3:40.60
5 Lithuania - Senior 2000 Lithuania 3:45.93
- Iceland - Senior 2000 Iceland DSQ

klicka på bilden

Statistik - medaljer - poäng - FINA-poäng

Points senior
1 Finland FIN FIN 332
2 Sweden SWE SWE 315
3 Denmark DEN DEN 274
4 Norway NOR NOR 172
5 Estonia EST EST 150
6 Iceland ISL ISL 137
7 Lithuania LTU LTU 58
8 Faroe Islands FAR FAR 42


Ponts Juniors
1 Denmark DEN DEN 333
2 Sweden SWE SWE 306
3 Finland FIN FIN 257
4 Norway NOR NOR 194
5 Estonia EST EST 144
6 Iceland ISL ISL 108
7 Lithuania LTU LTU 38
8 Faroe Islands FAR FAR 35


Medals senior
1 Denmark 11 6 3 20
2 Finland 10 12 8 30
3 Sweden 7 9 10 26
4 Norway 6 4 5 15
5 Estonia 1 3 5 9
6 Faroe Islands 0 1 0 1
7 Iceland 0 0 2 2
7 Lithuania 0 0 2 2
 

Medals juniors
1 Denmark 13 11 10 34
2 Sweden 10 9 6 25
3 Finland 4 6 5 15
4 Lithuania 2 0 0 2
5 Norway 0 2 4 6
6 Estonia 0 1 3 4
7 Iceland 0 0 1 1


Fina points women seniors
Rank Name Born Club Points Events

1 Julie Kepp Jensen 2000 Denmark 861 37
2 Veera Kivirinta 1995 Finland 852 23
3 Ingeborg Vassbakk Løyning 2000 Norway 838 9
4 Laura Lahtinen 2003 Finland 815 31
5 Stina Kajsa Colleou 1993 Norway 809 51
6 Hanna Bergman 2001 Sweden 806 1
7 Malene Rypestøl 2001 Norway 802 17
8 Victoria Bierre 2000 Denmark 801 47
8 Susanne Hirvonen 1997 Finland 801 37
10 Emelie Fast 2004 Sweden 796 23
 

Fina points women juniors
Rank Name Born Club Points Events

1 Laura Lahtinen 2003 Finland 815 31
2 Emelie Fast 2004 Sweden 796 23
3 Kotryna Teterevkova 2002 Lithuania 794 5
4 Elisabeth Sabroe Ebbesen 2002 Denmark 792 1
5 Karoline Barrett 2002 Denmark 791 43
6 Emilia Rönningdal 2002 Sweden 778 1
7 Sofie Theophil Petersen 2003 Denmark 777 53
8 Anne Føyn 2002 Denmark 774 31
9 Sofie Hansen 2002 Denmark 771 17
10 Edith Jernstedt 2002 Sweden 769 35
 

Fina points men senior
Rank Name Born Club Points Events

1 Alexander Aslak Nørgaard 2000 Denmark 901 20
2 Niko Mäkelä 1998 Finland 867 15
3 Mikkel Gadgaard 1999 Denmark 830 3
4 Miikka Ruohoniemi 1993 Finland 824 7
5 Tobias B. Bjerg 1998 Denmark 823 7
5 Oskar Lindholm 2001 Denmark 823 20
7 Christoffer Tofte Haarsaker 1993 Norway 822 7
8 Erik Årsland Gidskehaug 1997 Norway 821 55
9 Sebastian Holmberg 1991 Sweden 814 15
10 Robin Hanson 2001 Sweden 813 29
 

Fina points men juniors
Rank Name Born Club Points Events

1 Oskar Lindholm 2001 Denmark 823 20
2 Robin Hanson 2001 Sweden 813 29
3 Christoffer H. Andersen 2002 Denmark 777 55
4 Jon Jøntvedt 2003 Norway 773 20
5 Rasmus Nickelsen 2003 Denmark 769 33
6 Lucas Bruun Strøbek 2001 Denmark 768 36
7 Linus Kahl 2001 Sweden 762 7
8 Arthur Dalén Ellegaard 2001 Denmark 761 36
9 Johan Rydahl 2001 Sweden 752 58
10 Erik Nurmi 2001 Finland 750 52
 

Resultaten försöken (Top 8 till finalerna)

Results 43 50m Freestyle Women
1 Julie Kepp Jensen 2000 Denmark 24.82
2 Nea-amanda Heinola 2000 Finland 25.25
3 Karoline Barrett 2002 Denmark 25.58
3 Elisabeth Sabroe Ebbesen 2002 Denmark 25.58
5 Reetta Kanervo 1999 Finland 25.69
6 Hanna Bergman 2001 Sweden 25.84
7 Ida Liljeqvist 1999 Sweden 25.91
8 Jóhanna Elín Guðmundsdóttir 2001 Iceland 25.96
9 Laura Lahtinen 2003 Finland 25.97
10 Kertu Kaare 2002 Estonia 26.16
11 Trine Forss 2003 Sweden 26.18
12 Susanne Hirvonen 1997 Finland 26.24
13 Mia Pentti 2002 Finland 26.25
14 Anniina Kallio 2002 Finland 26.34
15 Sini Silvennoinen 2002 Finland 26.35
16 Alicia Lundblad 2001 Sweden 26.49
17 Sofia Åstedt 2003 Sweden 26.62
18 Agne Seleikaite 2000 Lithuania 26.65
19 Hanna Hammar 1998 Finland 26.74
20 Ema Guzaite 2002 Lithuania 26.77
21 Stine Lise Grønvold Stenseth 1994 Norway 26.98
22 Tiina-Britt Kaljuvald 2003 Estonia 27.23
23 Brita Rannamets 2004 Estonia 27.29
24 Barbara Debes 2000 Faroe Islands 27.30
24 Marthe Cecilie Willumsen 2002 Norway 27.30
26 Katariina Mäll 2000 Estonia 27.51
27 Alisa Vestergård 2003 Faroe Islands 27.63
28 Aine Povilaikaite 2001 Lithuania 28.09

Results 45 50m Freestyle Men
1 Niko Mäkelä 1998 Finland 22.43
2 Marko-Matteus Langel 1999 Estonia 22.66
3 Teemu Vuorela 1994 Finland 22.69
4 Sebastian Holmberg 1991 Sweden 22.71
5 Robin Hanson 2001 Sweden 22.73
6 Andri Aedma 1995 Estonia 22.78
7 Nicholas Lia 2001 Norway 22.81
8 Hendrik Ütt 1998 Estonia 22.91
9 Povilas Strazdas 1996 Lithuania 22.94
10 Emil Hassling 2000 Sweden 23.26
11 Veeti Ruohtula 2001 Finland 23.27
11 Rókur Trygvason 2000 Faroe Islands 23.27
13 Janter Suun 2000 Estonia 23.33
14 Jokubas Keblys 2002 Lithuania 23.36
15 Simon Moe 2001 Norway 23.40
16 Róland Toftum 1998 Faroe Islands 23.51
17 Sami Aaltomaa 1992 Finland 23.67
18 Kalle Mäkinen 2002 Finland 23.77
19 Sergei Kuzmin 2002 Estonia 23.83
20 Alexander Kislitsyn 2001 Finland 24.63
21 Tuomas Jokinen 2001 Finland 24.88
22 Kristjan Adamson 2000 Estonia 25.15

Results 47 200m Backstroke Women, Juniors
1 Sofie Hansen 2002 Denmark 2:13.07
2 Trine Forss 2003 Sweden 2:15.24
3 Karoline Sørensen 2002 Denmark 2:15.80
4 Liva Palmund 2002 Denmark 2:16.43
5 Laura-Liis Valdmaa 2004 Estonia 2:17.05
6 Sofja Krivorukova 2002 Estonia 2:17.60
7 Katriin Hansalu 2003 Estonia 2:18.25
8 Petra Kivi 2003 Finland 2:20.35
9 Eline Vik 2002 Norway 2:21.53
10 Elis Treial 2004 Estonia 2:25.22
11 Gwen Bergum 2004 Norway 2:25.59
12 Þura Snorradóttir 2003 Iceland 2:25.89
13 Kristina Í Skála 2005 Faroe Islands 2:25.99

Results 47 200m Backstroke Women, Seniors
1 Ingeborg Vassbakk Løyning 2000 Norway 2:10.60
2 Victoria Bierre 2000 Denmark 2:12.51
3 Miranda Arvidsson 1998 Sweden 2:19.34
4 Katarína Róbertsdóttir 2000 Iceland 2:20.35
5 Stefanía Sigurþórsdóttir 2001 Iceland 2:20.48
6 Ásta Kristín Jónsdóttir 2000 Iceland 2:23.91
7 Guðný Birna Sigurðardóttir 1999 Iceland 2:30.72

Results 48 200m Backstroke Men, Juniors
1 Jakob Strunge Nissen 2002 Denmark 1:58.93
2 Luccas Dam Brenner 2001 Denmark 2:00.42
3 Nicklas Östman Pedersen 2002 Denmark 2:00.93
4 Erikas Grigaitis 2002 Lithuania 2:01.15
5 Andre Maharaj Gregussen 2001 Norway 2:01.37
6 Lucas Bruun Strøbek 2001 Denmark 2:02.20
7 Simon Fröde 2003 Sweden 2:02.45
8 Jonatan Carlsson 2001 Sweden 2:02.84
9 Brynjólfur Óli Karlsson 2001 Iceland 2:03.41
10 Roni Kallström 2001 Finland 2:04.65
11 Jan Joonas Viirpuu 2002 Estonia 2:05.76
12 Simon Moe 2001 Norway 2:06.80
13 Markus Arm 2001 Estonia 2:10.64
14 Tómas Magnússon 2002 Iceland 2:11.41
15 Mihhail Pribludnõi 2001 Estonia 2:11.83
16 Alex Artur Märtmaa 2002 Estonia 2:15.19

Results 51 200m Breaststroke Women, Juniors
1 Kotryna Teterevkova 2002 Lithuania 2:30.20
2 Josephine Kruse 2002 Denmark 2:30.82
3 Julia Månsson 2002 Sweden 2:31.23
4 Clara Rybak-Andersen 2003 Denmark 2:31.68
5 Rebekka Luoto 2003 Finland 2:33.62
6 Ásdís Eva Ómarsdóttir 2002 Iceland 2:33.89
7 Victoria Haahr Pallesen 2002 Denmark 2:34.57
8 Eva Isabel Erbe 2004 Norway 2:34.58
9 Eva Margrét Falsdóttir 2005 Iceland 2:43.19
10 Rebekka Trygvadóttir 2004 Faroe Islands 2:44.65
11 Bjørt Askham Sigurðsson 2004 Faroe Islands 2:56.46

Results 51 200m Breaststroke Women, Seniors
1 Stina Kajsa Colleou 1993 Norway 2:24.99
2 Regitze Gaard 2001 Denmark 2:32.00
3 Sara Wallberg 1999 Sweden 2:32.87
4 Karen Mist Arngeirsdóttir 2000 Iceland 2:36.30
5 Anniina Murto 2001 Finland 2:36.85
6 Hanna Kareinen 2000 Finland 2:37.90
7 Sunna Svanlaug Vilhjálmsdóttir 2000 Iceland 2:39.52
8 María Fanney Kristjánsdóttir 2000 Iceland 2:39.53
- Vilma Ruotsalainen 1996 Finland DSQ

Results 52 200m Breaststroke Men, Juniors
1 Julius Gustavsson 2002 Sweden 2:17.73
2 Erik Nurmi 2001 Finland 2:18.28
3 Linus Kahl 2001 Sweden 2:19.56
4 Mark Sovtsa 2001 Estonia 2:20.07
5 Nikita Pisarenko 2002 Estonia 2:20.08
6 Mihail Khanoukaev 2002 Finland 2:20.71
7 Christopher Palvadre 2003 Estonia 2:22.24
8 Gregory Kask 2002 Estonia 2:22.81
9 Tiitus Taskila 2001 Finland 2:24.07
10 Ole Marius Rist Jensen 2001 Norway 2:24.60
11 Bartal E. Eidesgaard 2003 Faroe Islands 2:25.78
12 Mihkel Melker Marran 2003 Estonia 2:26.92

Results 52 200m Breaststroke Men, Seniors
1 Christoffer Tofte Haarsaker 1993 Norway 2:09.31
2 Daniel Räisänen 1999 Sweden 2:12.53
3 Maksim Akavantsev 1998 Estonia 2:15.79
4 Joonas Niine 2000 Estonia 2:15.94
5 Tiit Matvejev 1999 Estonia 2:15.97
6 Thomas Alexander Fardal 1997 Norway 2:17.38
7 Werneri Koskinen 1998 Finland 2:17.83
8 Tobias B. Bjerg 1998 Denmark 2:21.19
9 Rókur Trygvason 2000 Faroe Islands 2:22.34
- Eimantas Milius 1996 Lithuania DNS

Results 53 400m Freestyle Women, Juniors
1 Sofie Theophil Petersen 2003 Denmark 4:19.32
2 Emilia Rönningdal 2002 Sweden 4:23.16
3 Henriette Dale 2003 Norway 4:24.24
4 Mathilda Puutio 2003 Finland 4:24.70
5 Silje Larsen 2004 Norway 4:24.87
6 Hanne Stamnesfet Næss 2004 Norway 4:24.97
7 Kristín Helga Hákonardóttir 2004 Iceland 4:26.96
8 Laurika Lint 2002 Estonia 4:30.03
9 Mari Moen 2004 Norway 4:32.09
10 Eyðrið Mortensen 2003 Faroe Islands 4:35.70
11 Birna Hilmarsdóttir 2002 Iceland 4:36.56
12 Adele Alexandra Pálsson 2003 Iceland 4:37.06
13 Regína Lilja Gunnlaugsdóttir 2002 Iceland 4:41.10
14 Isabel Sarap 2003 Estonia 4:41.58
15 Getriin Marii Lessing 2003 Estonia 4:42.41
16 Elis Treial 2004 Estonia 4:46.67
17 Bjørt Askham Sigurðsson 2004 Faroe Islands 4:57.45

Results 53 400m Freestyle Women, Seniors
1 Malene Rypestøl 2001 Norway 4:14.81
2 Aino Otava 1999 Finland 4:22.23
3 Christine Ekman 1994 Sweden 4:23.62
4 Stine Lise Grønvold Stenseth 1994 Norway 4:24.41
5 Eydís Ósk Kolbeinsdóttir 2000 Iceland 4:25.17
6 Vár E. Eidesgaard 2001 Faroe Islands 4:25.49
7 Meribel Saar 2000 Estonia 4:28.83
8 Ragna Sigríður Ragnarsdóttir 2001 Iceland 4:32.70
9 Brynhildur Traustadóttir 2001 Iceland 4:35.78
10 Annika Vainikk 2000 Estonia 4:39.49

Results 54 400m Free W S6-14
1 Amalie Vinther 1995 NPC Denmark 5:22.25 795
2 Thelma Björnsdóttir 2000 NPC Iceland 6:07.85 718
3 Emma Oldager 2003 NPC Denmark 5:23.47 686
4 Agnes Kramer 1998 NPC Sweden 5:53.45 626
5 Jessika Markkanen 1999 Finland 5:30.72 619
6 Marita Sukko 1996 Estonia 5:32.15 459
7 Jenna Rajahalme 2002 Finland 5:31.47 454
8 Ida Andersson Wulf 1998 NPC Sweden 6:25.09 359
9 Tanya Jóhannsdóttir 2000 NPC Iceland 6:27.00 344

Results 58 200m Butterfly Men, Juniors
1 Johan Rydahl 2001 Sweden 2:01.65
2 Arthur Dalén Ellegaard 2001 Denmark 2:04.69
3 Alex Ahtiainen 2001 Estonia 2:05.43
4 Rasmus Nickelsen 2003 Denmark 2:05.62
5 Kaspar Helde 2002 Estonia 2:09.20
6 Alexander Kislitsyn 2001 Finland 2:13.30
7 Jesper Lietzén 2002 Finland 2:17.44
- Brynjólfur Óli Karlsson 2001 Iceland DSQ

Results 58 200m Butterfly Men, Seniors
1 Cevin Anders Siim 1997 Estonia 2:00.83
2 Albin Lövgren 1999 Sweden 2:04.88
3 Peik Lindberg 1999 Finland 2:05.02
4 Eemil Varho 1997 Finland 2:12.18
- Povilas Strazdas 1996 Lithuania DNS

Tävlingstider (svensk tid)
Försöken 08.00
Finalerna 15.30

Åldersklasser
Junior Girls 13–16 yrs (born 2002–2005)
Junior Boys 14–17 yrs (born 2001–2004)
Senior Women 17+ yrs (born 2001 and earlier)
Senior Men 18+ yrs (born 2000 and earlier)

Åldersklasser
Danmark
Estland
Färöarna
Finland
Island
Litauen
Norge
Sverige

Svenska laget

Senior - damer
Ida Liljeqvist, Ängelholms S
Miranda Arvidsson, Kalmar S
Sara Wallberg, Norrköpings KK
Alicia Lundblad, Helsingborgs S
Christine Ekman ,SK Neptun
Wilma Johansson, Jönköpings S
Hanna Bergman, SK Poseidon

Juniorer- damer
Edith Jernstedt, Västerås S
Julia Månsson, Örebro SA
Emelie Fast, Södertörn S
Trine Forss, Skövde S
Emilia Rönningdal, S 71
Sofia Åstedt, SK Elfsborg

Senior - herrar
Sebastian Holmberg, SK Neptun
Jesper Jonsson, Södertörns S
Albin Lövgren, Jönköpings S
Martin Nilsson, Stockholmspolisens IF
Erik Kähr, Helsingborg S
Daniel Räisänen, Täby Sim
Melker Olsson, SK Elfsborg
Emil Hassling, Landskrona S

Juniorer- herrar
Johan Rydahl,  Helsingborgs S
Jonatan Carlsson, Varberg Sim
Mikael Söderberg, Upsala S
Linus Kahl, Landskrona S
Robin Hansson, Järfälla S
Simon Fröde, Järfälla S
Julius Gustavsson, Täby Sim

Parasimmare- damer
Ida Andersson Wulf, VNSK
Agnes Kramer, Falkenberg SK

Parasimmare - herrar
Fabian Claesson, Osby SS
Niklas Andersson, Göteborg Sim
Sebastian Häregård, Varabygdens SS
Tobias Klasson, Säffle SS
Nicola St Clair Maitland, Södertälje SS    

Text och kommentarer:
Bo Hultén

Foto:
Jenny Gustavsson

Resultat:
Unidoors/IC Control